اتحادیه اروپا: رسیدن به توافق برگزیت سخت اما ممکن است

به گزارش کولو، مسئول مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در بروکسل می گوید، گفت وگوها برای دستیابی به توافق بسیار سخت اما در عین حال امکان پذیر است.

اتحادیه اروپا: رسیدن به توافق برگزیت سخت اما ممکن است

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میشل بارنیر مسئول مذاکرات برگزیت اتحادیه اروپا گفت رسیدن به توافق با انگلیس، سخت اما ممکن است.

به نوشته خبرگزاری رویترز بارنیر روز چهارشنبه گفت، جلسات اتحادیه اروپا درباره برگزیت طبق روال هر هفته تشکیل می گردد و تحت هر شرایطی اتحادیه اروپا آرامش، هوشیاری، احترام و داشتن نقش سازنده را حفظ می نماید و گفت وگوهای فنی ادامه خواهند داشت.

وی درباره خاتمه کشمکش های میان انگلیس و اتحادیه اروپا گفت: رسیدن به توافق ممکن است. بسیار سخت است اما ممکن است.

لئو وارادکار نخست وزیر ایرلند نیز روز سه شنبه در پی تماس تلفنی با بوریس جانسون همتای بریتانیایی خود، گفت که با وجود شکاف های زیادی که در وضعیت بریتانیا باقی مانده است، تضمین حصول توافق برگزیت تا هفته آینده سخت خواهد بود.

ترزا می نخست وزیر مستعفی انگلیس بعد از رایزنی های بسیار با کشورهای اروپایی به توافقی با اتحادیه اروپا در زمینه برگزیت دست یافت اما به دنبال مواجهه شدن با سد مجلس انگلیس برای اجرایی کردن این توافق به دومین نخست وزیر قربانی این همه پرسی تبدیل شد.

ترزا می سه بار توافق دولتش با اتحادیه اروپا درباره برگزیت را به مجلس انگلیس ارائه کرد اما قانونگذاران هر سه بار این طرح را رد کردند. او سوم خرداد سال جاری با اعلام شکست کوشش هایش برای حصول توافق با بروکسل برای خروج از اتحادیه اروپا استعفای خود را گفت و 17 خرداد رسماً از سمت خود استعفا داد و متعاقبا بوریس جانسون سکان نخست وزیری را برعهده گرفت.

31 اکتبر (نهم آبان 1398) مهلت انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا با و یا بدون توافق فرا خواهد رسید و جانسون تأکید نموده که تا این زمان، کشورش را از اتحادیه اروپا با توافق و یا بدون توافق خارج خواهد نمود. به همین دلیل دولت انگلیس توافقی را به اتحادیه اروپا تحویل داده و اعلام نموده که بروکسل تا هفته آینده وقت دارد نظرش را درخصوص بندهای آن اعلام کند.

توافق جدید جانسون تشکیل دو مرز قانونی و گمرکی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند را شامل شده و سازوکارهای مربوط به مرزهای فیزیکی را حذف می نماید. همچنین پیشنهاد می نماید قوه مجریه و مقننه ایرلند شمالی، در طول دوره انتقالی و بعد از آن هر چهار سال یکبار باید از حق رأی برای قبول این طرح برخوردار باشند.

برخلاف انتظارات قبلی، قرار است از فردا (پنجشنبه) هیئت بریتانیایی در بروکسل مذاکره برای تصویب این توافق نامه را شروع نمایند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 417

به "اتحادیه اروپا: رسیدن به توافق برگزیت سخت اما ممکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: رسیدن به توافق برگزیت سخت اما ممکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید