ارائه روش سبز برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی

به گزارش کولو، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی روشی دوستدار محیط زیست برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی موجود در مخازن پالایشگاه ها ارائه کردند.

ارائه روش سبز برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، جواد طغیانی عنوان طرح اجرا شده را بررسی میزان تاثیرگذاری نحوه تلفیق روش های مختلف اکسیداسیون پیشرفته (AOP) با روش تصفیه بیولوژیکی کمپوستینگ در حذف آلاینده های با منشا آلی موجود در لجن های نفتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ذکر کرد و گفت: ذرات جامد موجود در نفت خام استخراج شده که در مخازن نفتی ذخیره می شود، به همراه ترکیبات دیگر مانند واکس و آب، مواد چسبناک لجنی را در کف مخازن پدید می آورند که همواره مشکل ساز بوده و ضمن کاهش ظرفیت مخازن، مسائل خوردگی را نیز در نقاط مختلف مخزن به دنبال دارد.

وی لجن نفتی را یک ماده آلی پیچیده و خطرناک دانست و یادآور شد: وجود مواد سمی مانند سیکلوآلکان ها، آروماتیک ها، کربن های آلی فرار (VOCs) و نیمه فرار (مانند PAHs)، لجن های نفتی را به مواد بسیار خطرناک تبدیل می کند؛ از این رو دفن کردن این مواد و یا سوزاندن آنها بدون تصفیه یا پیش تصفیه، پیامدهای جدی زیست محیطی برای اکوسیستم و سلامت انسان در پی خواهد داشت.

طغیانی با تاکید بر اینکه با همکاری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، روش صنعتی، مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست برای تصفیه و بی خطرسازی این لجن ها ارائه دادیم، اظهار کرد: در این پروژه روش های شیمیایی مختلفی مانند فنتون، اکسیداسیون با پرسولفات و الکتروفنتون بررسی و طی آن پس از مشخصه یابی لجن مورد نظر، مطالعات اولیه در خصوص انتخاب روش های شیمیایی آغاز شد و پس از انتخاب روش فنتون، اکسیداسیون پرسولفات و الکتروفنتون به عنوان روش های شیمیایی اکسیداسیون پیشرفته، طراحی آماری آزمایشات و مطالعات آزمایشگاهی را در آزمایشگاه بیوتکنولوژی و محیط زیست دانشکده مهندسی شیمی انجام دادیم.

مجری طرح، افزود: با تلفیق روش شیمیایی فنتون و روش زیستی کمپوستینگ، میزان کل هیدروکربن های نفتی حدود 99 درصد حذف شدند؛ همچنین با استفاده از روش شیمیایی الکتروفنتون میزان حذف این ترکیبات حدود 100 درصد به دست آمد.

وی با بیان اینکه نتایج این تحقیق در پالایشگاه ها، پخش فرآورده های نفتی و سایر بخش های صنعت نفت که در فرایند آن ها به میزان قابل توجهی لجن نفتی تولید می شود، قابل استفاده است، تاکید کرد: در صورتی که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تمایل به اجرای این فرایند در بخش نیمه صنعتی و صنعتی را داشته باشد، آمادگی کامل برای پیاده سازی این طرح وجود دارد.

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با اشاره به مزیت های رقابتی دستاوردهای این پروژه گفت: روش ارائه شده در این طرح بسیار مقرون به صرفه است، به طوریکه در شرایط اقتصادی کنونی کشور هزینه سربار چندانی به مجموعه وزارت نفت تحمیل نخواهد شد. به عبارت دیگر، میزان انرژی و مواد مصرفی به صورت حداقلی بهینه شده اند.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این پروژه با راهنمایی دکتر نرگس فلاح دانشیار دانشکده مهندسی شیمی - معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با مشاوره صنعتی مهندس عبدالزهرا طالبی از شرکت ملی پخش فراورده های نفتی اجرایی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1293

به "ارائه روش سبز برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه روش سبز برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید