انتقاد چین و روسیه از گزارش مغرضانه احمد شهید

به گزارش کولو، خبرنگاران: در نشست روز گذشته شورای حقوق بشر سازمان ملل که برای بحث درباره وضعیت حقوق بشر ایران برگزار گردید، کشورهای چین، روسیه، بلاروس و پاکستان با تأکید بر ضرورت غیرسیاسی بودن رویکرد این شورا از اقدامات ایران در زمینه حقوق بشر استقبال کردند.

انتقاد چین و روسیه از گزارش مغرضانه احمد شهید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل کولو به نقل پایگاه اطلاع رسانی کمیسر حقوق بشر سازمان ملل؛ شورای حقوق بشر سازمان ملل روز گذشته (دوشنبه 26 اسفند) با حضور احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در خصوص ایران نشستی را برای بحث و آنالیز در خصوص گزارش اخیرا ارائه شده از سوی وی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران برگزار کرد.

در این نشست، نمانیدگان کشورهای روسیه، چین، بلاروس و پاکستان با انتقاد ضمنی از جهت دار بودن گزارش احمد شهید، بر ضرورت اتخاذ جهت گیری غیرسیاسی و غیر تبعیض آمیز از سوی این شورا تأکید نموده و از اقدامات کشورمان در زمینه بهبود وضعیت حوزه حقوق بشر دفاع کردند.

در همین ارتباط، نماینده کشور روسیه با اشاره به موضوع این نشست از اقدامات اتخاذ شده از سوی مقامات ایران برای بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور حمایت نموده و خواهان این شد که براساس همکاری و تفاهم متقابل، یک تبادل نظر و رایزنی غیرسیاسی و بدون جهت گیری با دولت این کشور انجام گردد.

نماینده چین نیز در این نشست خاطرنشان کرد که تمامی کشورها براساس اصل برابری و احترام متقابل باید برای بهبود و حمایت از حقوق بشر تبادل نظر و همکاری داشته باشند، شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز باید به اصول بی طرفی، عینیت و عام گرایی خود پایبند بوده و در راستای بهبود شرایطِ تبادل نظر و همکاری فعالیت کند. به گفته وی، چین از اقدامات انجام شده از جانب ایران برای بهبود و حمایت از حقوق بشر استقبال نموده و از این امر مطلع است که (این کشور) با چالش هایی در این زمینه روبرو است.

در این نشست، نماینده بلاروس نیز بر موضع خود مبنی بر اینکه موضوعات حقوق بشر در عرصه دنیای و کشورهای مختلف بایستی به عنوان بخشی از یک تبادل نظری سازنده و غیرسیاسی در پیش گرفته گردد. وی توضیح داد که فعالیت های گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در خصوص ایران برای توجیه اعمال تحریم ها علیه تهران مورد استفاده قرار می گیرد. وی بر اتخاذ رویه پروسه مرور وضعیت حقوق بشر در دنیا تأکید کرد.

نماینده کشور پاکستان نیز با استقبال از اقدامات اتخاذ شده از سوی ایران در حمایت و بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور، خاطرنشان کرد باید از این اقدامات تمجید کرد. وی همچنین گفت که پاکستان مخالف صدور حکم خاص علیه یک کشور خاص بوده زیرا چنین امری مخالف روح همکاری و تبادل نظر است، به گفته وی این کشور با قاطعیت خواهان اتخاذ پروسه مرور وضعیت حقوق بشر در دنیا است زیرا این یک سازوکار (مناسب) برای همکاری است.

منبع: تسنیم
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 390

به "انتقاد چین و روسیه از گزارش مغرضانه احمد شهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد چین و روسیه از گزارش مغرضانه احمد شهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید