تاخیر یک هفته ای در اعلام نتایج انتخابات افغانستان

به گزارش کولو، همزمان با حواشی و جنجال های مربوط به شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان ، یک رسانه این کشور گزارش داد که اعلام نتایج اولیه انتخابات یک هفته به تاخیر افتاده است.

تاخیر یک هفته ای در اعلام نتایج انتخابات افغانستان

به گزارش ایرنا ، تلویزیون یک افغانستان به نقل از یک مقام مطلع در کمیسیون انتخابات گزارش داد که اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری یک هفته به تاخیر افتاده است. این منبع می گوید که کندی کار در روند شمارش آرا در این کمیسیون سبب تاخیر در اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات شده است. پیش از این بر اساس جدول بندی کمیسیون انتخابات قرار بود نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه 27 مهر ماه اعلام گردد.

این درحالی است که روند شمارش آراء با حاشیه هایی همراه شده و برآورد و ادعاهایی از سوی بعضی نامزدهای ریاست جمهوری و منابع را موجب شده است. مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در روزهای گذشته از احتمال تاخیر در اعلام نتایج خبر داده بودند. عبدالعزیز ابراهیمی یکی از مقامات این کمیسیون گفت که جدا ساختن آرای بایومتریک از غیر بایومتریک به وقت بیشتر احتیاج دارد. به گفتۀ او انتقال اطلاعات به سیستم مرکزی تکمیل شده و این فرایند به علت کندی اینترنت با تأخیر صورت گرفته است.

سیدحبیب سادات معاون خبرگزاری صدای افغان (آوا) در یک پیغام توییتری ، تاخیر در اعلام نتیجه انتخابات را در راستای مهندسی انتخابات ارزیابی کرد. شبکه طلوع نیوز نیز به نقل از بعضی منابع منابع گزارش داده که 169 دستگاه شناخت بایومتریک مفقود شده اند.

روزنامه افغانستان ما امروز پنجشنبه نوشت: با توجه به مشکلاتی که در هر انتخاباتی ممکن است پیش آید و در این دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز پیش آمد، تاخیر دو تا سه روز تا حدودی احتمال دارد. حتی در برگزاری اصل انتخابات نیز تاخیر تا یک هفته به خاطر آمادگی های بهتر چندان مشکل قانونی را ایجاد نمی کند و قابل پیش بینی است؛ اما اگر بنا باشد که اعلان نتایج ابتدایی بیش از یک هفته به تاخیر بیفتد، باید به انگیزه ها و عوامل تاخیر شک کرد و در برابر آن ایستاد.

در همین حال ، کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان نیز از سرانجام روند رسیدگی به شکایت های روز انتخابات خبر داده و اعلام نموده که در دفتر مرکزی و دفاتر ولایتی این کمیسیون 4 هزار و 528 مورد شکایت ثبت شده است. مسئولان این کمیسیون همچنین گفتند که براساس ارزیابی های صورت گرفته، آرای نزدیک به دو هزار محل رای دهی احتیاج به شمارش مجدد دارد.

این حواشی در حالی است که اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی و نزدیکان آنها هر کدام تیم انتخاباتی خود را پیروز دانسته اند و نامزدهای دیگر نیز نامزدهای پیشرو را به تخلفات انتخاباتی متهم نموده اند و در این شرایط نگرانی هایی درباره بروز بحران سیاسی در ژی اعلام نتیجه انتخابات ایجاد شده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 482

به "تاخیر یک هفته ای در اعلام نتایج انتخابات افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاخیر یک هفته ای در اعلام نتایج انتخابات افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید