خبرنگاران آتش تصادف برافروخته از دود کاه و کلش در فارس

به گزارش کولو، شیراز-خبرنگاران- آتش زدن کاه و کلش پس از برداشت محصول گندم توسط کشاورزان فارس به ویژه در شهرستان مرودشت با هدف اقدام به کشت دوم باعث شده در کنار آسیب رسیدن به خاک، دود برخاسته از این آتش منجر به تصادف خودروها در جاده های مواصلاتی شود.

خبرنگاران آتش تصادف برافروخته از دود کاه و کلش در فارس

این آتش زدن مربوط به امروز و دیروز نیست و کشاورزان طبق عادت سال های گذشته پس از برداشت گندم، اقدام به آتش زدن کاه و کلش می کنند تا در فرصت باقی مانده بتوانند محصول دیگری تولید و به بازار عرضه کنند.

اما در کنار سودهایی که کشت محصول دوم برای کشاورزان دارد، ضررهایی نیز متوجه رانندگانی می گردد که در بزرگراه شیراز- اصفهان در حال تردد هستند.

رانندگی در تاریکی شب به خودی خود سخت است و با هدایت دود آتش توسط باد به سمت خودروها، برای دقایقی جاده از دید رانندگان خارج می گردد و این موضوع در هفته های گذشته تصادف های مختلفی از جمله در شهرستان مرودشت به دنبال داشته است.

خسارتی که در کنار تهدید جان و سلامت سرنشینان خودرو، جبرانی نیز از سوی بیمه ها و مرتکبان آتش زدن کاه و کلش ندارد و نیازمند آن است که مسوولان امر برای حل این بحران چاره اندیشی کنند.

نهم تیرماه 99 تصادف زنجیره ای و برخورد 14 دستگاه خودرو در اتوبان شیراز - اصفهان روبه روی روستای حاجی آباد شهرستان مرودشت ضمن وارد کردن خسارات مالی به خودروها، دو نفر را مصدوم کرد.

بنا بر اعلام سرهنگ کاووس محمدی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس، ماموران در بررسی های اولیه مشاهده کردند که به دلیل کمبود دید حاصل از دود آتش زدن کاه و کلش باقیمانده در زمین های کشاورزی، 14دستگاه خودرو سبک و سنگین با یکدیگر برخورد کرده اند.

چالش های قانونی برخورد با متخلفان

رهام پیکری معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه شهرستان مرودشت در این زمینه به خبرنگار کولو گفت: متاسفانه بحث آتش زدن کاه و کلش بعد از برداشت گندم در سراسر کشور ما عادی شده است.

وی اضافه کرد: از اردیبهشت ماه که شرایط شیوع کرونا تثبیت شد و شرایط نسبت به فروردین ماه بهتر بود جلسات مکرر شورای کشاورزی را برگزار کردیم و از جهاد کشاورزی و محیط زیست خواستیم به انواع مختلف به این موضوع رسیدگی کند و با عواملی که اقدام به آتش سوزی می کنند برخورد گردد.

وی ادامه داد: تا به امروز این اقدامات انجام شده و هم محیط زیست و هم جهاد کشاورزی پیگیر این موضوع هستند و شاکی افرادی که زمین های که زمین کشاورزی را آتش می زنند، شدند.

فرماندار ویژه شهرستان مرودشت با بیان اینکه قانون باید در برخوردها محکم باشد،گفت: متاسفانه قانون می گوید برای برخورد با فرد متخلف شما باید مدرک مستند داشته باشید تا بتوانید ثابت کنید این اقدام توسط یک کشاورز انجام شده است زیرا کشاورز می گوید من این کار را انجام ندادم، یعنی به رغم اینکه خودش این کار را انجام داده این موضوع را تکذیب می کند.

وی ادامه داد: در سال 98 حدود 50 مورد از آتش شدن کاه و کلش در شهرستان مرودشت از سوی محیط زیست به حوزه قضایی معرفی و از آنان شکایت شد که با تعدادی برخورد و تعدادی که ادله کافی وجود نداشت برخورد نشد.

وی اضافه کرد: در سال جاری نیز اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مرودشت، لیستی از تخلف ها در این زمینه تنظیم و به دستگاه قضایی شکایت کرده و پیگیر برخورد با افراد متخلف است.

معاون استاندار فارس گفت: عمده این موضوع ها به معیشت مردم باز می گردد، کشاورزی که گندم را برداشت کرده، می خواهد بعد از گندم برنج کشت کند و معلوم است در این فرصت فرد اقدام به آتش زدن می کند لذا جهاد کشاورزی باید راه چاره در بحث تغییر الگوی کشت ارایه کند.

پیکری اضافه کرد: همچنین موضوع آتش زدن کاه و کلش را در جلسات شورای پیشگیری و شورای تامین شهرستان مطرح کردیم تا محیط زیست مکلف به برخورد باشد.

وی ادامه داد: همچنین در جلسات شورای کشاورزی بر این برخوردها تاکید شده است اما متاسفانه برخی افراد به این مسایل گوش نمی دهند.

برطرف مسائل قانونی در دستور کار مجلس یازدهم

محمدجواد عسکری نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه به خبرنگار کولو گفت: تحقیقات علمی نشان می دهد که پس از برداشت کشت گندم، پشت سر آن بدون اینکه زمین نیاز به شخم و فعالیت دیگری داشته باشد می توان کشت مستقیم دیگری انجام داد و این موضوع در بسیاری از نقاط مرسوم است.

وی اضافه کرد: از نظر علمی به این موضوع رسیدیم که می توانیم پسماندهای محصولات کشت قبل را به زمین برگردانیم که این باعث افزایش هوموس و موادآلی خاک می گردد اما آتش زدن زمین کشاورزی اثرات مخربی روی زمین خواهد داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر دنیا به این سمت می رود که برای احیا، اصلاح و بازسازی خاک پس از کشت قبل، بدون انجام اقدامی کشت مستقیم انجام گردد، بدون اینکه زمین را دستخوش تغییری کنند یا پسماندهای زمین های کشاورزی را آتش بزنند.

کننده مردم شهرستان های داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید سازمان جهاد کشاورزی این مدل را برای کشاورزان به عنوان یک کار الگویی ترویج کند.

عسکری اضافه کرد: در بحث آتش زدن کاه و کلش ها دستگاه های متولی می توانند رسیدگی کنند، دستگاه قضایی نیز باید اعلام کند کسی حق ندارد کاه و کلش را آتش بزند.

وی ادامه داد: در جاهایی که به عنوان فرماندار فعال بودم جلسات توجیهی برای کشاورزان برگزار می کردیم و این باعث می شد هیچ کشاورزی زمین را پس از برداشت محصول آتش نزند.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: باید از فضای قوه قهریه نیز استفاده گردد تا این اتفاقات صورت نگیرد، در این حوزه بیشترین ضرر را خود کشاورز می کند، امکان دارد در یک مقطع زمان کوتاهی سود ببرد اما در درازمدت هم خاک آسیب می بیند و هم هوموس خاک و مواد آلی خاک از بین می رود.

عسکری اضافه کرد: دستگاه های متولی از جمله دادستان ها اختیار دارند کار را دنبال کنند، ما نیز قطعا در کمیسیون کشاورزی مجلس قانون تصویب خواهیم کرد که دست دستگاه قضایی باز باشد تا بتواند از این شرایط جلوگیری کند.

وی ادامه داد: امروز به صورت کشت مستقیم می توانیم از آتش سوزی کاه و کلش جلوگیری کنیم و این موضوع در حال مرسوم شدن است، در جنوب فارس هم پنبه، هم ذرت و سایر محصولات را می کارند.

وی اضافه کرد: از نظر مکانیزاسیون کشاورزی، امکانات وجود دارد تا تراکتور مستقیم وارد زمین گردد و کشت مستقیم انجام گردد و آبیاری صورت بگیرد و گیاه رشد کند که بازده خوبی نیز دارد.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در بحث نقص قانون هرجا که لازم باشد کار را دنبال می کنیم تا مشکل برطرف گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1102

به "خبرنگاران آتش تصادف برافروخته از دود کاه و کلش در فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آتش تصادف برافروخته از دود کاه و کلش در فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید