خبرنگاران تفاهم نامه ساخت تجهیزات تصفیه خانه های فاضلاب کشور در قم منعقد شد

به گزارش کولو، قم - خبرنگاران - با حضور رییس سازمان ملی بهره وری ایران، تفاهم نامه طراحی و ساخت تجهیزات الکترومکانیکال تصفیه خانه های فاضلاب کشور در قم به امضا رسید تا برای نخستین بار این تجهیزات در داخل ایران فراوری گردد.

خبرنگاران تفاهم نامه ساخت تجهیزات تصفیه خانه های فاضلاب کشور در قم منعقد شد

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش روز شنبه خبرنگاران از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب قم، رییس سازمان ملی بهره وری ایران، در این جلسه بهره وری را کارایی به اضافه اثربخشی دانست و توضیح داد: بر این اساس باید بتوانیم در هر لحظه فعالیت های خودمان را محاسبه و سنجش کنیم و با سطح معینی از نهاده ها، ستاده بیشتر یا بهتری به دست آوریم.

فاطمه پهلوانی در ادامه با اشاره به این که بهره وری آب زیرمجموعه بهره وری انرژی و همپایه بهره وری سبز است، گفت: یعنی در حالی که ما می خواهیم آب سالم، کافی و دارای کیفیت را برای همه بخش ها تأمین کنیم باید به سایر شاخص های زیست محیطی آب نیز توجه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بهره وری آب باید در سه بخش تأمین، مصرف و بازیافت محقق گردد، گفت: این موارد با شاخص های فرهنگی، اجتماعی و فنی و تکنیکال قابلیت تبیین دارد.

وی با تأکید بر اینکه شرکت آب و فاضلاب استان باید محور تدوین برنامه بهره وری آب باشد، گفت: استاندارد جهانی مصرف سرانه خانگی آب به ازای هر تن، 80 لیتر است که این شاخص در کشور 150 و در استان قم به 160 لیتر می رسد.

رییس سازمان بهره وری ایران، این میزان مصرف آب را برای اقلیمی مثل شهر قم هشداردهنده دانست و اظهار داشت: با ورود شرکت های دانش بنیان به این عرصه می توان ضمن تأمین آب مورد احتیاج شهروندان، از تخریب محیط زیست نیز جلوگیری کنیم.

وی در سرانجام بر ضرورت پیوست بهره وری در طرح های و برنامه ها تأکید کرد و یادآور شد: پروژه های آب و فاضلاب استان قم در راستای بهره وری، شاخص و ارزشمند و قابل تقدیر است.

همچنین مدیرعامل شرکت آبفا استان، در این جلسه بهره وری را یک باور فرهنگی و ذهنی دانست و تأکید کرد: این باور باید در تمام فعالیت های اداری و مالی و در قالب برنامه های توسعه کشور و با تأکید بر حفظ محیط زیست فرهنگ سازی گردد.

علی جان صادق پور رویکرد مدیریتی شرکت آب و فاضلاب استان را بر مبنای افزایش بهره وری و استفاده بهینه از امکانات دانست و به بعضی از پروژه های این شرکت در راستای بهره وری اشاره نمود، گفت: طراحی و ساخت دستگاه های آشغال گیر در خط لجن و آشغال گیر مکانیکی ریزدانه سه میلی متری از جمله این طرح ها است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم، افزایش رادمان تصفیه فاضلاب و جلوگیری از استهلاک تجهیزات از جمله مزایای این دستگاه ها دانست و یادآور شد: این دستگاه ها برای نخستین بار در کشور با همکاری کارشناسان شرکت آب و فاضلاب استان و یک شرکت دانش بنیان طراحی و ساخته شد و مراحل آزمایشی خود را با پیروزیت سپری کرد.

وی در ادامه با اشاره به طراحی و ساخت اسکروپمپ فاضلابی با استفاده از دانش بومی اظهار داشت: این دستگاه نیز تا پیش از این از کشورهای اروپایی وارد می شد اما با بومی سازی دانش ساخت آن و بهره برداری پیروز از آن، سالانه از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور جلوگیری می نماید.

صادق پور توضیح داد: اسکروپمپ فاضلاب نیز با همکاری متخصصین شرکت آب و فاضلاب و شرکت دانش بنیان نورمندی طراحی و ساخته شد و بهتر از نمونه خارجی آن در حال فعالیت است.

وی در ادامه به بخشی دیگر از اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان قم در راستای بهره وری اشاره نمود و جایگزینی سامانه های کلرزنی گازی و پرکلرین و دستی به سامانه کلرزنی آب ژاول، سامانه پایش و راهبری تأسیسات آب و فاضلاب، احداث هفت نیروگاه خورشیدی و دو نیروگاه برقابی و حذف قبوض کاغذی را از جمله این اقدامات برشمرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم در ادامه این جلسه از شرکت آب و فاضلاب به عنوان یکی از مهمترین دستگاه های ارائه خدمت یاد کرد و با اشاره به پروژه های بهره وری این شرکت گفت: طراحی و ساخت اسکروپمپ فاضلابی از جمله این پروژه ها است که مورد توجه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم بود و مورد تقدیر سازمان ملی بهره وری هم نهاده شد.

محمود نوربخش یادآور شد: این اقدامات نوآورانه در شرکت آب و فاضلاب ادامه یافته است و امروز نیز شاهد طراحی و ساخت چند نمونه دیگر این دستگاه ها هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بهره وری در دستگاه ها اداری و اجرایی گفت: هدف ما در کمیته بهره وری این است که نگاه های یکپارچه ای که قابلیت تسری به همه دستگاه های اجرایی را دارد به عنوان یک الگو سازماندهی کنیم.

وی استفاده از شاخص بهره وری در ارزیابی دستگاه ها را از دیگر برنامه هایی در راستای افزایش بهره وری دانست و اظهار داشت: معتقدیم نوع نگاه شاخص ها در بحث ارزیابی به گونه ای است که دستگاه های استان نمرات بالایی را در این زمینه کسب می نمایند که این مهم به دلیل شفافیت و نوع کارکرد دستگاه های استان هستند که قابلیت کمی پذیری دارند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم، توجه به بحث درون نگری را که از جمله شاخصه های اقتصاد مقاومتی است را سرلوحه فعالیت های شرکت آب و فاضلاب به عنوان یک دستگاه پیشرو و توانمند در سطح استان دانست و گفت: از جمله نمونه های آن ساخت اسکروپمپ است که وابستگی کشور را به تأمین آن از خارج کشور را از بین برد.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم نیز با اشاره به اهمیت بهره وری در کشور تأکید کرد: بهره وری در هر کجا که مورد توجه قرار گیرد، نتیجه آن برای همه اقشار جامعه قابل رصد است.

محمدرضا گروسی ضمن قدردانی از کوشش ها و اثربخشی مدیریت و مجموعه شرکت آب و فاضلاب استان قم بیان داشت: تیم مدیریتی آبفا در مجموعه دستگاه ها در ارائه خدمات شایسته به مردم پیشرو هستند.

وی با اشاره به اقدامات و فعالیت های شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: این فعالیت ها نشان از شناخت کامل مبدأ و مقصد است که اصل فرایندمحوری است که از همه دستگاه های اجرایی انتظار داریم در این راستا گام بردارند.

در سرانجام این مراسم با حضور رییس سازمان ملی بهره وری ایران، معاون استاندار قم و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم، تفاهم نامه طراحی و ساخت تجهیزات الکترومکانیکال تصفیه خانه های فاضلاب بین شرکت آب و فاضلاب استان قم و شرکت دانش بنیان نورمندی منعقد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1452

به "خبرنگاران تفاهم نامه ساخت تجهیزات تصفیه خانه های فاضلاب کشور در قم منعقد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تفاهم نامه ساخت تجهیزات تصفیه خانه های فاضلاب کشور در قم منعقد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید