خبرنگاران رطوبت داخل ماسک انتشار کووید-19 به ریه ها را محدود می کند

به گزارش کولو، تهران - خبرنگاران - نتایج یک مطالعه نشان می دهد: رطوبت داخل ماسک های صورت انتشار ویروس کرونا به ریه ها را محدود می کند و به ایجاد عفونت خفیف منجر می شود. نتایج این مطالعه تاکیدی است بر این که استفاده از ماسک های صورت خطر ابتلا به موارد شدید کووید-19 را کاهش می دهد.

خبرنگاران رطوبت داخل ماسک انتشار کووید-19 به ریه ها را محدود می کند

به گزارش روزنامه دیلی میل، این تحقیق جدید نشان می دهد که تجمع گاز و بخار در داخل ماسک صورت می تواند به کاهش میزان آسیب ناشی از کووید-19 درصورت آلوده شدن فرد به این ویروس کمک کند.

اعتقاد بر این است که افزایش رطوبت موجود در هوای میان دهان و ماسک فرد به بدن وی کمک می کند تا ذرات ویروس را از مجاری تنفسی خود خارج کند.

متخصصان موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) متوجه شدند که رطوبت ناشی از ماسک باعث هیدراته شدن مجاری تنفسی شده و اجازه می دهد مخاط آلوده پاک شود و از رسیدن آن به ریه ها که به این ارگان آسیب زده و ابتلا به موارد شدید کووید-19 را منجر می شود، جلوگیری می کند.

دکتر آدریان بکس نویسنده اصلی این مطالعه جدید، گفت: مشخص شده است که سطح بالای رطوبت باعث کاهش شدت آنفولوانزا می شود ، و ممکن است از طریق مکانیسم مشابه در مورد شدت کووید-19 نیز کاربردی باشد.

در این مطالعه چهار ماسک برای بررسی چگونگی تأثیر آنها بر سطح رطوبت آزمایش شد بر این اساس یک داوطلب یک بار بدون ماسک و باردیگر با استفاده از ماسک های N95، ماسک جراحی ، ماسک دو لایه پلی استر-پنبه و ماسک پنبه ای سنگین، در یک جعبه 95.3 لیتری نفس خود را بیرون می داد.

هر گونه نشتی اطراف لبه های ماسک با استفاده از یک فوم لاستیکی با چگالی بالا در اطراف ماسک و صورت داوطلب برطرف شد. میزان آب موجود در هوای استنشاق شده هر نمونه اندازه گیری شد تا مشخص شود هر ماسک چه مقدار آب موجود در هوا را نگاه می دارد.

میزان رطوبت در سه دمای 8 درجه سانتیگراد ، 22 درجه سانتیگراد و 37 درجه سانتیگراد اندازه گیری شد. محققان در مقاله ای در زمینه این مطالعه نوشتند که توانایی انواع مختلف الیاف مصنوعی و طبیعی در جذب آب به شدت دما بستگی دارد.

الیاف طبیعی مانند پنبه و ابریشم در جذب آب به ویژه موثر هستند اما الیاف پلی استر یا نایلون مصنوعی این کار را تا حد بسیار کمتری انجام می دهند. همچنین در این آزمایش مشخص شد که استفاده هر ماسک میزان رطوبت را افزایش می دهد اما در محدوده های مختلف.

محققان متوجه شدند که در دمای اتاق ، ماسک جراحی رطوبت هوای استنشاق شده را بیش از یک سوم افزایش داد (38 درصد)، در حالی که ماسک های N95 و پلی استر-پنبه، محتوای آب موجود در هوای استنشاق شده را تا 60 درصد افزایش دادند. همچنین ماسک های سنگین پنبه ای، تقریبا به 2 برابر شدن رطوبت هوای استنشاق شده منجر شدند.

دکتر بکس گفت: افزایش سطح رطوبت علتی است که احتمالاً بیشتر افرادی که ماسک بر صورت دارند بدون این که آن را تشخیص دهند و بدون این که بدانند این رطوبت برای آنها مفید است، احساس می کنند.

دکتر گریفین راجرز مدیر انستیتوی ملی دیابت و گوارش و کلیه در موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) افزود: حتی زمانی که افراد بیشتری در سراسر کشور شروع به واکسیناسیون می کنند، باید با رعایت پروتکل های بهداشتی سهم خود را در پیشگیری از گسترش ویروس کرونا که باعث ابتلا به کووید-19 می شود، ایفا کنیم.

وی افزود: این تحقیق بر اهمیت استفاده از ماسک به عنوان روشی ساده و در عین حال موثر برای محافظت از افراد اطراف و نیز محافظت از خود در برابر عفونت های تنفسی به ویژه در ماه های فصل زمستان که حساسیت به این ویروس ها افزایش می یابد، پشتیبانی می کند .

مشروح کامل این مطالعه در مجله Biophysical Journal منتشر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1502

به "خبرنگاران رطوبت داخل ماسک انتشار کووید-19 به ریه ها را محدود می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رطوبت داخل ماسک انتشار کووید-19 به ریه ها را محدود می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید