زنی که روابط دیپلماتیک عربستان و کانادا را برهم زد

به گزارش کولو، روابط دیپلماتیک عربستان و کانادا به دلیل حمایت این کشور از حقوق زنان و خشم سعودی ها از این موضوع برهم خورده است.

زنی که روابط دیپلماتیک عربستان و کانادا را برهم زد

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه کانادا نگرانی عمیق خود را از بازداشت های گسترده فعالان مدنی و حقوق زنان در عربستان و از جمله سمر بدوی ابراز کرد و از پادشاهی عربستان خواست تا بازداشت شدگان را فوراً آزاد کند، موضوعی که باعث خشم سعودی ها شد.

ریاض در واکنش به این موضع دولت کانادا سفیر خود را از اتاوا فراخواند و سفیر کانادا را در عربستان عنصر نامطلوب خطاب کرد و همچنین همه روابط تجاری خود را با این کشور را نیز به حالت تعلیق درآورد.

سمر بدوی کیست؟

طبق گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر، بدوی که متولد سال 1981 است حکومت مردم سالاری و نژادپرستانه حاکم بر عربستان را زیر سوال برد و سرآغازی شد بر اینکه ریاض به زنان اجازه دهد تا رانندگی نمایند و در انتخابات شهرداری حق رای داشته باشند.

در زمان انتخابات شهرداری در سال 2011 سمر برای شرکت در انتخابات به یکی از حوزه های مربوطه رفت اما مسئولان حوزه انتخاباتی از ثبت نام وی خودداری کردند. سمر با استناد به منشور عربی حقوق بشر درباره وجود نداشتن قانونی که زنان را از رأی دادن یا نامزد شدن باز دارد، این موضوع را غیرقانونی خواند و از وزارت امور شهری و روستایی به مراجع ذی ربط شکایت کرد که این شکایت از سوی دادگاه برای آنالیز پذیرفته شد.

سمر بدوی سال 2012 از سوی واشنگتن جایزه بین المللی زن شجاع را دریافت نموده بود.

سمر پس از جدایی از نخستین همسرش با پسرش به خانه پدری بازگشت. پدرش او را به شدت ضرب و شتم کرد و سمر در نهایت در مارس 2008 (اسفند 86) به خانه امن زنان در جده گریخت. پدرش از وی به جرم نافرمانی به دادگاه شکایت کرد. پدرش در سال 2009 بار دیگر از وی شکایت کرد اما سمر احضاریه های دادگاه را نادیده گرفت و در دادگاه حاضر نشد که این موضوع به صدور دستور بازداشتش منجر شد. او در سال 2014 بدوی ممنوع السفر و در سال 2016 بازداشت موقت شد.

4077/4033

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 853

به "زنی که روابط دیپلماتیک عربستان و کانادا را برهم زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنی که روابط دیپلماتیک عربستان و کانادا را برهم زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید