نخستین عکس کاوشگر پارکر از گازهای پرانرژی خورشید

ایسنا نوشت: کاوشگر پارکر در حال ارسال اطلاعات دریافتی خود به زمین است و اخیرا موفق شده از گازهای پرانرژی خورشید عکس گرفته و به زمین ارسال کند.

نخستین عکس کاوشگر پارکر از گازهای پرانرژی خورشید

بین تاریخ های 31 اکتبر تا 11 نوامبر، کاوشگر پارکر به فاصله 16.9 میلیون مایلی و نزدیک ترین فاصله از خورشید رسید و به اتمسفر این ستاره یا تاج خورشیدی آن وارد شد. تاج خورشیدی (corona) بیرونی ترین لایه خورشید است. در زمان قدیم تاج خورشید تنها در زمان کسوف دیده می شد، اما امروزه بسیاری از رصدخانه های زمینی و فضایی از جمله سوهو در هر لحظه قادر به دیدن تاج خورشیدی هستند. دمای تاج خورشیدی به حدود 10 به توان 6 درجهٔ کلوین می رسد.

حال این کاوشگر در حال ارسال اولین یافته های خود به زمین است و اولین تصویری که از خورشید به ثبت رسانده را به زمین ارسال نموده است. ابزار تصویربرداری WISPR این تصویر را در تاریخ 8 نوامبر به ثبت رسانده است. در این تصویر گازهای پرانرژی خورشیدی دیده می گردد و به طور کلی این گازها بیشتر در مناطقی هستند که فعالیت های خورشیدی بیشتر در آنجا افزایش دارد.

در قسمت تقریبا مرکزی تصویر همچنین نقطه ای روشن به چشم می خورد که نشان دهنده سیاره مشتری است. نیکولا فاکس(Nicola Fox) دانشمند ناسا می گوید: ناسا بیش از 60 سال منتظر بوده که این ماموریت را ممکن سازد و به خورشید دست یابد. کاوشگر خورشیدی پارکر یک فضاپیمای رباتیک برنامه ریزی شده برای آنالیز تاج خورشیدی است. این کاوشگر در 12 اوت سال 2018 به فضا پرتاب شده است.

کاوشگر پارکر که مقاومت زیادی نسبت به حرارت دارد، از همه کاوشگرهای پیشین به خورشید نزدیک تر خواهد شد و با یاری نیروی گرانش سیاره زهره پس از هفت سال در شش میلیون کیلومتری خورشید قرار خواهد گرفت؛ این کاوشگر اطلاعات تازه ای درباره تاج های خورشیدی مخابره خواهد نمود. از ویژگی های دیگر این کاوشگر این است که پس از نزدیک شدن به خورشید و با وجود گرمای محیط، به گونه ای طراحی شده که دمای داخل آن 30 درجه سانتیگراد باقی بماند. پارکر توسط یک سپر حرارتی ضخیم محافظت می گردد که در برابر تغییرات حرارتی تا 500 برابر بیشتر از گرمایی که از خورشید به زمین می رسد، مقاوم است.

یکی از موضوعات تحقیق این کاوشگر این است که چرا بر خلاف معمول درجه حرارت در تاج خورشید بیشتر از سطح این ستاره است.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 111

به "نخستین عکس کاوشگر پارکر از گازهای پرانرژی خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین عکس کاوشگر پارکر از گازهای پرانرژی خورشید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید