نگرانی جامعه اپیدمیولوژی از پیک های بعدی کرونا، مردم کرونا را تمام شده ندانند

به گزارش کولو، عضو انجمن اپیدمیولوژی ایران گفت: بازگشایی اماکن و کاهش محدودیت ها بعد از آرامش نسبی کرونا در ایران این بیم را ایجاد نموده است که پیک های بعدی اپیدمی کرونا نگران کننده تر باشد.

نگرانی جامعه اپیدمیولوژی از پیک های بعدی کرونا، مردم کرونا را تمام شده ندانند

به گزارش کولو از فارس، احمد مهری کارشناس ارشد اپیدمیولوژی و عضو انجمن اپیدمیولوژی ایران گفت: آنچه امروزه شاهد کاهش موارد ابتلا و مرگ و میر هستیم نتیجه محدودیت ها، فاصله گذاری اجتماعی و سیاست های پیشگیری محور بر پایه غربالگری و بیماریابی بود که تا حدودی توانست به مدیریت نسبی اپیدمی کرونا منجر گردد. آرامش نسبی که حداقل 14 روز بعد از آن محدودیت های اوایل فروردین 99 اعمال شد.

وی اضافه کرد: جامعه ویروس شناسی و اپیدمیولوژی دائما اذعان می نمایند که دانسته های ما از ندانسته ها درباره این ویروس مرموز کرونا کمتر است. این مسأله خود جدی ترین و نگران نماینده ترین مسأله است که نباید از آن غفلت کرد. چرا که بازگشایی اماکن و کاهش محدودیت ها بعد از آرامش نسبی کرونا در ایران این بیم را ایجاد نموده است که پیک های بعدی اپیدمی کرونا نگران نماینده تر باشد.

به گفته مهری، هرچند جامعه ما رفتارهای خودمراقبتی بهتری نسبت به ابتدای اسفندماه دارد. هرچند ظرفیت و تجربه ساختار بهداشتی و درمانی ما بیشتر شده است اما تصور کنید اگر یک خوشه بیماری در یک شهر به طور ناگهانی باعث ابتلای انفجاری گردد (به دلیل کاهش محدودیت ها) کدام ساختار بیمارستانی و درمانی جوابگوی حجم بزرگ مراجعات بیمارستانی خواهد بود؟

وی اظهار داشت: مع الوصف گمان می کنیم در امر اطلاع رسانی مدیریت کرونا دچار اشتباهات محاسباتی شده ایم. نباید به مردم اطمینان خاطر داده گردد کرونا تمام شده. مردمی که تنها از نظر اپیدمیولوژیک تنها کمتر از یک درصد مبتلا به این ویروس شده اند و ایجاد یک خوشه بیماری در یک محل و افزایش ارتباطات به دلیل غفلت از فاصله گذاری اجتماعی باعث انتقال ویروس در بین جامعه خواهد شد.

این کارشناس اضافه کرد: مردم با چشمانی باز و علمی به اپیدمی کرونا نگاه نمایند. کرونا تمام نشده است. اپیدمی در جریان است و تنها ما به یک مدیریت نسبی آن هم براساس آمار رسمی دست پیدا نموده ایم. ویژگی اپیدمیولوژیک کرونا شرایط متفاوتی از یک پیک تنها دارد و جامعه اپیدمیولوژی کشور سخت نگران پیک های بعدی هستند.

مهری در خاتمه گفت: به نظر می رسد باید مردم خودشان سخت به رفتارهای بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و مدیریت بیماری در ساختار خانوادگی خود تن بدهند. کرونا را تمام شده ندادند و خود را برای احتمال بازگشت موج های ابتلا و خداینانموده مرگ و میر ناشی از کرونا آماده نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1021

به "نگرانی جامعه اپیدمیولوژی از پیک های بعدی کرونا، مردم کرونا را تمام شده ندانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی جامعه اپیدمیولوژی از پیک های بعدی کرونا، مردم کرونا را تمام شده ندانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید