پشت پرده مذاکرات درباره ترکیب کابینه عراق از زبان نماینده سائرون

به گزارش کولو، نماینده ائتلاف سائرون جزئیاتی از مذاکرات پشت پرده میان مصطفی الکاظمی و احزاب سیاسی درباره ترکیب کابینه جدید عراق را فاش کرد.

پشت پرده مذاکرات درباره ترکیب کابینه عراق از زبان نماینده سائرون

به گزارش گروه بین الملل کولو، ریاض المسعودی کننده ائتلاف سائرون در مجلس عراق، امروز (سه شنبه - 21 آوریل)، شرحاتی درباره جدیدترین اخبار مربوط به تشکیل دولت جدید این کشور ارائه کرد.

وی در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه، شرح داد که مصطفی الکاظمی نخست وزیر مامور تشکیل کابینه، در انتخاب دو وزیر کشور و دفاع به احزاب سیاسی اجازه دخالت نداده و به همه آنها ابلاغ کرده است که انتخاب این دو وزیر تنها بر عهده او است و به کسی اجازه دخالت در انتخاب آنها را نمی دهد و تنها سهم هر یک از طیف های سیاسی را در این وزارت خانه رعایت خواهد کرد.

وی اضافه کرد: الکاظمی همچنان بر این آزادی و اختیار خود در انتخاب وزرای کشور و دفاع بدون دخالت هیچ فردی، اصرار دارد.

المسعودی ادعا کرد که احزاب سیاسی شیعی همچنان بر سر انتخاب وزیر نفت و احزاب سنی بر سر انتخاب وزیر آموزش و پرورش اختلاف نظر جدی دارند.

این کننده عراقی اضافه کرد که ائتلاف سائرون معتقد است که موفقیت دولت آینده در تحقق برنامه اش است نه تشکیل دولت و دریافت رأی اعتماد.

برهم صالح رئیس جمهور عراق، نهم آوریل، در پی انصراف عدنان الزرفی از نخست وزیری، مصطفی الکاظمی را مامور تشکیل کابینه کرد و بر اساس قانون اساسی، وی 30 روز مهلت دارد تا کابینه جدید را برای دریافت رأی اعتماد به مجلس معرفی کند.

حنین القدو کننده مجلس عراق از فراکسیون الفتح دیروز (دوشنبه - 20 آوریل)، با اشاره به اینکه الکاظمی خواسته های فراکسیون های بزرگ را پذیرفته ، گفت که کابینه او آماده است و هفته آینده از مجلس برای برگزاری جلسه اعطای رأی اعتماد دعوت خواهد شد.

او اضافه کرد که الکاظمی خواسته های فراکسیون های بزرگ سیاسی در خصوص توزیع مناصب بر اساس سهمیه بندی های سیاسی را پذیرفته است و تشکیل دولت نیز بر اساس سهمیه بندی ها خواهد بود.

از سوی دیگر، امروز عامر الفائز کننده مستقل مجلس عراق درباره سازوکار انتخاب وزرا در دولت جدید عراق گفت که نخست وزیر مامور تشکیل کابینه، از شیوه جدیدی برای انتخاب اعضای دولتش استفاده کرد. وی برای هر پست وزارتی سه گزینه پیشنهاد داد و به فراکسیون های سیاسی پیشنهاد داد که یکی از این گزینه ها را تایید کنند. الکاظمی برای گروه های سیاسی نیز حق اعتراض و حتی تغییر این گزینه ها را قائل شد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 993

به "پشت پرده مذاکرات درباره ترکیب کابینه عراق از زبان نماینده سائرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده مذاکرات درباره ترکیب کابینه عراق از زبان نماینده سائرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید