کنکور سر جای خود باقی می ماند

به گزارش کولو، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از اجرای طرح آزمایشی جذب 30 درصد رشته های پزشکی از مقطع لیسانس در چند دانشگاه کشور خبر داد و گفت: در صورت پیروز بودن این طرح در تمامی دانشگاه ها اجرایی می شود.

کنکور سر جای خود باقی می ماند

به گزارش ایسنا، سعید رضا عاملی در جلسه 147 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: موضوع این جلسه بحث نظام سنجش و پذیرش دانشجو در آزمون سراسری است. در جلسه 839 شورای عالی انقلاب فرهنگی طرحی که کار کارشناسی زیادی روی آن شده بود مطرح شد. این طرح در 18 جلسه کمیسیون آموزش نقشه جامع علمی کشور با حضور معاونین دستگاه های مرتبط و معاونان پیشین وزارت علوم که در جریان این تحولات بودند بحث شد و علاوه بر این در 5 جلسه ستاد نقشه مورد مداقه و بحث های چالشی جدی قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: طرح این موضوع آثار ملی فراوانی در پی دارد. در این جلسه اجماع مثبتی روی ساماندهی کنکور سراسری و در بازنگری نظام سنجش و پذیرش وجود داشت.

استاد دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: آنچه در طرح فوق مورد توجه قرار گرفت این بود که آموزش و پرورش کشور که 12 سال روی دانش آموز سرمایه گذاری می کند، این سرمایه گذاری باید منتهی به نتیجه و فایده شود نه اینکه دانش آموز مدرک دیپلم را بگیرد برای اینکه مجوز ورود به کنکور ولو با معدل پایین را بگیرد.

عاملی با بیان اینکه در 3 هزار داوطلبی که در کنکور قبول می شوند حدود 400 داوطلب با معدل 12 وجود دارند، این به تنهایی شاخص بیانگری است افزود: علت این اتفاق این است که اساس این معدل تاثیری در ارزیابی نهایی آن ها ندارد. ملاحظه دیگر اینکه مدل سنجش فعلی قابل اعتماد است و در اعتبار آن تردیدی وجود ندارد و طی سال های گذشته هر روز استاندارد بهتری پیدا کرده است و اعتماد به آن بالا رفته، اما روش دقیق و عمیقی برای ارزیابی توانایی ها نیست.

عاملی ادامه داد: پیشنهاد شده که 30 درصد رشته های پزشکی از مقطع لیسانس گرفته شود در حالی که در آمریکا 80 درصد دانشجوی پزشکی از لیسانس جذب می شود. در کشور این روش با همکاری وزارت بهداشت و در چند دانشگاه به صورت پایلوت اجرایی شده و هم اکنون به جذب 30 درصدی رسیده ایم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: هم اکنون روش ما در سنجش، هم آموزش و پرورش را خنثی کرده و هم دانشگاه را؛ چرا که آموزش در ارزیابی نهایی دانش آموز نقشی ندارد و دانشگاه هم در پذیرش نهایی داوطلب دخالتی ندارد.

دکتر عاملی ادامه داد: نگرانی این بود که این تغییر به یکباره بازخورد سنگینی از ناحیه داوطلبان داشته باشد، اما در صدد هستیم روشی را جلو ببریم که کارآمدی لازم را داشته باشد و یک تغییر تند محسوب نشود، لذا کنکور سر جای خود باقی می ماند و به سمت دروس اختصاصی می رود. در این روش 40 درصد سهم ارزیابی سازمان سنجش کنار 60 درصد سهم آموزش و پرورش برای دروس عمومی و اختصاصی است و آموزش و پرورش نیز به مرور زمان نظام ظرفیت معنادارتری را در ارزیابی نهایی پیدا خواهد کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این طرح هم اکنون در سطح دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی طرح شده است.

وی گفت: برای ساماندهی سهمیه های کنکور باید به سهمیه هایی که توسط مجلس تصویب شده توجه کرد و شورای عالی نمی تواند این قوانین را لغو کند. از سال 62 یعنی زمانی که شورای عالی نداشتیم و ستاد انقلاب فرهنگی وجود داشت، این ارگان به مسئله کنکور ورود کرده است. وظایف شورای عالی تعیین است که در حوزه آموزش، شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئولیت و اختیار دارد؛ لذا وقتی شورای عالی به این مسئله ورود می کند نباید مجلس محترم در این حوزه ورود پیدا کند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1663

به "کنکور سر جای خود باقی می ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنکور سر جای خود باقی می ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید