گروسی: تفاهم به دست آمده با ایران محدود است

به گزارش کولو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایراد سخنانی در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل در ژنو شرح داد که تفاهم به دست آمده درباره تداوم نظارت و راستی آزمایی فعالیت اتمی ایران محدود به یک بازه زمانی و مکانی است.

گروسی: تفاهم به دست آمده با ایران محدود است

به گزارش ایرنا، رافائل گروسی با بیان اینکه تفاهم به دست امده با توافقنامه های پادمانی آژانس مرتبط است افزود: ما به یک تفاهم موقت فنی دوجانبه رسیدیم که هر کدام از این کلمات معنا دارد. موقت یعنی به لحاظ زمان و مکان محدود است. دوجانبه یعنی بین ایران و آژانس است و فنی درباره نحوه انجام بازرسی ها است

او ادعا کرد: در صورتی که تفاهم اخیر با ایران حاصل نمی شد، تهران می توانست گام های غیر قابل بازگشتی را بردارد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی تلاش کرد تا خود را ناجی برجام معرفی کند و بیان نمود که یکشنبه گذشته به ایران رفت، چون ما در حال حرکت به سوی یک شرایط واقعی بودیم بدون آنکه کسی چیزی در این باره انجام دهد.

وی با بیان اینکه توافق به دست آمده با ایران سیاسی یا قانونی نیست خاطر نشان کرد که در پایان چنانچه توافقی برای رفع تحریم ها حاصل نشود همه چیز از بین برده خواهد شد.

گروسی یکشنبه گذشته در آستانه پایان ضرب الاجل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها راهی تهران شد تا پیرامون تغییر سطح همکاری های با ایران گفتگو کند. او در این سفر با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد. این دیدار ها منجر به صدور بیانیه ای مشترک بین ایران و آژانس شد که بر اساس آن فعالیت های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه در ایران پیدا کند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در این باره می گوید: ما از 27 بهمن به صورت رسمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفند ماه قانون مجلس در این باره اجرا خواهد شد و به همین دلیل اجرای این قانون از صبح امروز آغاز شده است.

وی با بیان اینکه اجرای مصوبه مجلس به معنای قطع همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست و قانون مجلس نیز چنین چیزی را نخواسته است، شرح داد: همکاری ایران با آژانس ادامه پیدا می کند، اما این همکاری فراتر از پروتکل الحاقی نخواهد رفت و در این چارچوب همکاری خواهیم کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1505

به "گروسی: تفاهم به دست آمده با ایران محدود است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی: تفاهم به دست آمده با ایران محدود است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید