یک رسانه انگلیسی : پادشاهی عمان از قدرت استعفا می دهد

به گزارش کولو، یک رسانه غربی گزارش داده است که سلطان قابوس بن سعید بعد از وخامت اوضاع جسمانی اش در پی بیماری سرطان از پادشاهی عمان استعفا می دهد.

یک رسانه انگلیسی : پادشاهی عمان از قدرت استعفا می دهد

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش گروه بین الملل کولو، روزنامه انگلیسی گاردین فاش کرد که اقداماتی در پادشاهی عمان در حال اجرا است که بر اساس آن قرار است حاکمیت کشور از قابوس بن سعید گرفته شده و به فرد دیگری واگذار گردد. سلطان قابوس که از بیماری سرطان رنج می برد، قرار است بعد از 50 سال قدرت را به فرد دیگری واگذار کند.

گاردین در این گزارش که پاتریک وینتور دبیر مسائل دیپلماتیک این روزنامه آن را به رشته تحریر در آورده است، می نویسد که اقدامات معینی در پادشاهی عمان برای معین حاکم جدید در این کشور در حال اجرا است. این در حالی است که قابوس بن سعید اوضاع جسمانی مناسبی ندارد.

بر اساس این گزارش سلطان قابوس حدود 50 سال در این کشور حاکمیت نموده است، اما بیماری سرطان باعث وخامت اوضاع جسمانی او شده، به شکلی که مناقشه های جدی در مورد معین جانشین او در دست انجام است.

بر اساس این گزارش اقدامات مربوط به انتخاب جانشین سلطان قابوس مذاکرات محرمانه ای را در دادگاه عالی این کشور در مسقط ایجاد نموده است تا هویت جانشین سلطان قابوس را در صورت عدم توافق اعضای دادگاه معین کند.

سلطان قابوس که مبتلا به سرطان روده بزرگ است یک هفته پیش از بلژیک به کشور بازگشته است. او طی سال های گذشته ماه های متوالی را در خارج از کشور به سر برد تا فرایند درمانش کامل گردد، او در حالی به کشور بازگشته است که پیش از این گفته شده بود تا انتها ماه آینده میلادی در بیمارستانی در بلژیک بستری خواهد ماند.

سلطان قابوس در یک نگاه

سلطان قابوس بن سعید در 18 نوامبر سال 1940 میلادی در شهر صلاله در استان ظفار واقع در جنوب عمان به دنیا آمد. قابوس بن سعید در سال 1970 میلادی پدر خود سلطان سعید بن تیمور آل بوسعید را در کودتایی آرام و بدون خون ریزی کنار گذاشت و پس از آنکه او را به تبعید فرستاد؛ به جای پدرش بر مسند حکومت نشست و لقب سلطان قابوس بن سعید؛ سلطان عمان گرفت. وی به محض رسیدن به قدرت از صلاله به مسقط نقل مکان کرد. پدر سلطان قابوس نیز در سال 1972 میلادی درگذشت. سلطان قابوس بن سعید هیچ همسر و فرزندی ندارد. وی بیشترین طول دوران پادشاهی را در بین دیگر حاکمان کشورهای عربی دارد.

سلطان قابوس هشتمین پادشاه عمان از خاندان بن سعید و کسی است که پس از تصدی قدرت به خاطر موفقیتش در یکپارچه سازی کشور آن هم سال ها پس از جنگ داخلی از احترام قابل توجهی در میان مردم عمان برخوردار است. سلطان قابوس در عرصه سیاسی از موسسان شورای همکاری خلیج فارس در سال 1981 میلادی است و در عرصه سلطنت و اداره بهتر کشور آرزوها و خواسته های بسیاری داشت، اما پرداختن او به وظایف رسمی خود باعث شد که دقت کافی برای انجام و به ثمر رساندن آن ها نداشته باشد. در انتها باید گفت که او علاوه بر حکومتداری سوارکاری ماهر است و اسطبل های خاصی در کشور ایجاد نموده و از هواداران محیط زیست و نگهداری از پرندگان کمیاب و حیوانات مختلف در عمان است. او از هواداران فرهنگ و موسیقی است و اولین کسی است که دستور ایجاد خانه اوپرا و موسیقی در کشورهای حوزه خلیج فارس را صادر کرد.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 717

به "یک رسانه انگلیسی : پادشاهی عمان از قدرت استعفا می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک رسانه انگلیسی : پادشاهی عمان از قدرت استعفا می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید