70 درصد سهام پالایشگاه نفت تهران به سهام عدالت واگذار شده است

به گزارش کولو، تهران (پانا) - معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران گفت: در عملکرد سال 95 و 96 و 97 در سه مرحله سود سهام عدالت پرداخت کرده ایم و مبلغ این سود حدود 12 میلیارد و 700 هزار تومان بود.

70 درصد سهام پالایشگاه نفت تهران به سهام عدالت واگذار شده است

به گزارش ایسنا، واقف بهروزی در یک برنامه تلویزیونی گفت: افرادی سهام عدالت دارند که همه مراحل را گذرانده باشند و در فرآیند واگذاری سهام عدالت پفراینده آنها درج شده باشد. از سال 1385 در 20 مرحله به اقشار مختلف مثل مددجویان، روستاییان، کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری تأمین اجتماعی، کارگران فصلی و ساختمانی، قالیبافان، تاکسیرانان سهام عدالت واگذار شد و مجموع سهامداران عدالت در این 20 مرحله حدود 49 میلیون و 200 هزار نفر است.

بهروزی اظهارکرد: براساس آیین نامه های آن زمان میزان درآمد ملاک ارائه سهام عدالت بود و ستاد توزیع سهام عدالت براساس شرایط درآمدی افراد جامعه دهک ها را معین کرد. لیست سهام عدالت با یارانه متفاوت است و در این 20 مرحله به همه افراد یک میلیون و تا سقف 5 میلیون تومان به هر خانوار تعلق خواهد گرفت. برخی از افراد مثل مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از تخفیف برخوردار بودند که در این مراحل قرار بر این بود که یک میلیون تومان از سود عدالت تسویه شود. در این 10 سال 532 هزار تومان تسویه شده است و در نتیجه افرادی که تخفیف دار نبودند، مالک یک میلیون به صورت کامل نیستند.

وی افزود: در آن زمان فرایند دریافت سهام عدالت نیازمند ثبت نام بود و دولت اقشار مختلف را به شرکت های تعاونی اعلام کرده بود و با ثبت نام فرم ها تکمیل می شدند و فرم ها ضمن تائید به سازمان خصوصی سازی ارسال می شدند و در صورتی که فرآیند اجرا کامل بود، افراد مالک سهام عدالت می شدند. حدود پنج میلیون و 900 هزار نفر در استان تهران سهامدار هستند و استان البرز را هم در استان تهران دیده ایم. در این طرح 49 شرکت و شرکت کشور به سهام عدالت اختصاص پیدا کردند و 36 شرکت بورسی هستند و 13 شرکت بورسی نیستند. بیشترین درصد این بنگاه های واگذار شده مربوط به پالایشگاه نفت تهران است و 70 درصد سهام این شرکت به سهام عدالت واگذار شده است و کمترین واگذاری هم از سهام ایران خودرو و سایپا بود و تنها یک درصد سهام این دو مجموعه واگذار شده است.

معاون مالی اداره کل امور مالی و دارایی استان تهران تأکید کرد: افراد با مراجعه به سامانه سهام عدالت samanese.ir به اطلاعات پفراینده خود درخصوص سهام عدالت دسترسی خواهند داشت. در اردیبهشت ماه امسال آزادسازی سهام عدالت اعلام شد که در مدت زمان معین افراد می توانستند از دو طریق مستقیم و غیرمستقیم درخصوص سهام خود اظهارنظر کنند و اگر افراد به سامانه مراجعه نکرده باشند، غیرمستقیم تلقی می شوند. بیش از 30 میلیون نفر غیرمستقیم هستند و 19 میلیون نفر هم روش مستقیم را انتخاب کرده اند.

بهروزی در ادامه گفت: در روش مستقیم سهام 36 شرکت بورسی به پنل کد بورسی افراد می رود و در نتیجه خودشان خرید و فروش سهام را مدیریت خواهند کرد. افرادی که غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، نقشی در مدیریت شرکت ها ندارند و در قالب شرکت های سرمایه گذاری استانی مدیریت می شوند. برای هر استان شرکت های سرمایه گذاری استانی شکل گرفته است و در حال ثبت و پذیرش در بورس است و از طریق هلدینگ سهامداران خود را در بورس مدیریت خواهند شد و براساس مدیریت شرکت ها سوددهی متفاوت خواهند داشت و هر استان که مدیران توانمندتری داشته باشد، سوددهی بالاتری دارد. مجامع این 30 شرکت در قالب شرکت های سرمایه گذاری استانی برگزار می شود و در نیمه دوم اسفندماه مجامع به صورت الکترونیکی برگزار می شود و برای شرکت در مجامع باید در سامانه سجام ثبت نام کرد و اولین گام برای ورود به سهام عدالت ثبت نام در سامانه سهام عدالت است.

وی افزود: هیچ فردی به صورت 100 درصدی سهام خود را واگذار نکرده است و اگر مراحل واگذاری 60 درصد تکمیل شده باشد، دیگر مالک سهام نیستند و مجموعه خریدار مالک محسوب می شود و در صورتی که افراد فرآیند را به بانک ها واگذار کردند و حق عایدی دریافت نکرده است، قابل پیگیری است. در عملکرد 95 و 96 و 97 در سه مرحله سود سهام عدالت پرداخت کرده ایم و مبلغ این سود حدود 12 میلیارد و 700 هزار تومان بود و 29 درصد آن مربوط به عملکرد سال 1395 است و 33 درصد برای سال 1396 و 38 درصد مربوط به سال 1397 است.

معاون مالی اداره کل امور مالی و دارایی استان تهران گفت: برای دریافت سود مجدد باید در سامانه سجام ثبت نام شود و فارغ از بحث سجام ثبت نام در این سامانه ضرورت دارد. دولت به دنبال ارائه تسهیلات است تا نیاز مالی افراد تأمین شود و بین شرکت های سپرده گذاری و چند بانک تفاهم نامه امضا شده که کارت اعتباری خرید به سهامداران با وثیقه سهام عدالت ارائه شود و حدود 60 درصد ارزش روز سهام عدالت کارت خرید داده می شود و اگر در 29 روز مبلغ برشود، شامل سود نخواهد شد و بعد از آن به صورت سه ساله با سود 18 درصد خواهد بود.

بهروزی اظهار کرد: در آینده دریافت سود، خرید و فروش نیازمند کد سجام است و هیچ برنامه ای برای واگذاری سهام عدالت وجود ندارد. تعدادی از افراد در ثبت اولیه سازمان خصوصی سازی مشکل داشتند که در نهایت سهام عدالت به آنها واگذار نشد و سود بعد از سال 1397 در ماه های آینده واگذار خواهد شد و از افراد توانمند دعوت می کنم که برای کاندیداتور در هیئت مدیره ثبت نام کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1490

به "70 درصد سهام پالایشگاه نفت تهران به سهام عدالت واگذار شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد سهام پالایشگاه نفت تهران به سهام عدالت واگذار شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید