عواملی که خشکی دهان در شیمی درمانی را تشدید می نمایند

به گزارش کولو، سیناپرس/یک متخصص بچه ها و فوق تخصص سرطان خون بچه ها استفاده از نوشابه، شکلات، قهوه و مواردی از این قبیل را برای بچه ها تحت شیمی درمانی عاملی برای تشدید خشکی دهان خواند.

عواملی که خشکی دهان در شیمی درمانی را تشدید می نمایند

دکتر علی صباغ اظهار کرد: بچه های که تحت شیمی درمانی هستند باید روزانه هشت لیوان مایعات مصرف نمایند.

وی اضافه کرد: این بچه ها برای جلوگیری از ایجاد تهوع بهتر است حجم آب مصرفی را به صورت اندک اندک و جرعه جرعه بنوشند تا دچار تهوع نشوند.

این متخصص ادامه داد: مادران در بعضی موارد از خشکی دهان بچه هاشان شکایت می نمایند، در حالیکه امر شیمی درمانی موجب خشکی دهان بچه ها و در بعضی موارد بروز زخم ها در داخل دهان می گردد که در این شرایط مادران باید دهان بچه ها خود را با دهان شویه مناسب شست و شو دهند.

وی توضیح داد: مادران می توانند دهان شویه خانگی تهیه نموده و در طول روز از این دهان شویه استفاده نمایند، به گونه ای که چهار لیوان آب را جوشانده و مقدار کمی نمک و جوش شیرین به آن اضافه نمایند و در دهان کودک را با آن شست وشو دهند.

دکتر صباغ اعلام نمود: در مواردی که دهان کودک زخم نیست مادران می توانند برای طعم دار کردن آب مصرفی بچه ها از طعم دهنده هایی که طعم آب را تغییر می دهد استفاده نمایند.

وی بر استفاده از غذاهای آب دار برای برطرف خشکی دهان بچه ها تحت شیمی درمانی تاکید نمود و گفت: غذاهای این بچه ها نباید گرم باشد بنابراین مادران و مراقبین آنها باید غذاهای این بچه ها را با دمای اتاق هم دما نمایند.

این متخصص در انتها یادآور شد: در حد امکان والدین این بچه ها باید از خوراندن غذاهای شور، پر چرب و شیرین به آنها خودداری نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1652

به "عواملی که خشکی دهان در شیمی درمانی را تشدید می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عواملی که خشکی دهان در شیمی درمانی را تشدید می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید