کشفیات جدید پیرامون شهر داراکان در فسا

به گزارش کولو، سرپرست هیئت بررسی باستان شناسی شهرستان فسا گفت: بررسی محوطه تاریخی داراکان فسا نشان از بنیاد اولیه شهر در دوره ساسانی و با نقشه ای نسبتا مستطیل شکل دارد.

کشفیات جدید پیرامون شهر داراکان در فسا

ایسنا: حامد مهدی علمدارلو با بیان اینکه محوطه داراکان شهرستان فسا توسط هیئت باستان شناسی ایرانی به مدت یک ماه بررسی می شود، افزود: بررسی روشمند محوطه داراکان شهرستان فسا با سه هدف بررسی تطبیقی منابع باستان شناختی و تاریخی در ارتباط با محوطه، بررسی نظام شهری آن بر اساس داده های باستان شناسی و متون تاریخی و شناسایی دوره های سکونتی شهر داراکان بر اساس یافته های باستان شناختی انجام می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، علمدارلو با اشاره به اینکه شناسایی محوطه شهر دراکان در سال 1388 توسط گروه بررسی شهرستان فسا به سرپرستی احمد علی اسدی اجرا شده است، افزود: بررسی حاضر در راستای شناسایی بهتر محوطه از اردیبهشت ماه آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.

سرپرست هیئت بررسی باستان شناسی شهرستان فسا، گفت: این محوطه در نزدیکی روستای داراکویه از بخش ششده و قره بلاغ شهرستان فسا در جاده قدیم فسا به داراب واقع شده است و با توجه به اشاره در متون تاریخی و از جمله ابن حوقل این محوطه یکی از شهرهای ارتباطی بین فسا و داراب در دوره های آغاز اسلامی بوده است.

این باستان شناس گفت: با این حال نتایج بررسی تا به امروز بیانگر این بوده که بنیاد اولیه شهر در دوره ساسانی و با نقشه ای نسبتاً مستطیل شکل و شبکه بندی داخلی شطرنجی شکل گرفته یا تأسیس شده است.

علمدارلو گفت: اطلاعات اولیه بررسی نشان می دهد که شهر داراکان در دو قسمت شمالی و جنوبی در دو طرف رودخانه شکل گرفته و آثار معماری از دوره های ساسانی و اسلامی و همچنین سه رشته قنات بر روی محوطه قابل مشاهده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1690

به "کشفیات جدید پیرامون شهر داراکان در فسا" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشفیات جدید پیرامون شهر داراکان در فسا" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفیات جدید پیرامون شهر داراکان در فسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید