7 نشانه در زبان بدن که می گوید فردی قابل اعتماد نیست

به گزارش کولو، شاید بتوان در کلام خود چیزی را پنهان کرد اما همواره نمی توان پیامی که بدن انتقال می دهد را کنترل کرد. آگاهی از اصول اولیه زبان بدن می تواند به شما یاری کند نشانه های هشدار دهنده در رفتار دیگران را پیش از صرف وقت و انرژی خود برای تعامل با آن ها شناسایی کنید.

7 نشانه در زبان بدن که می گوید فردی قابل اعتماد نیست

به گزارش روزیاتو، نشانه هایی که در ادامه از آن ها صحبت خواهیم کرد می گویند که شخص مقابل تان صادق و قابل اعتماد نیست.

1- از تماس چشمی خودداری می نماید یا چشم هایش را می مالد تا مشکوک به نظر نرسد

خودداری از نگاه مستقیم همواره نشانه دروغگویی نیست. اما اگر متوجه شدید که فرد مقابل تان دائماً نگاهش را از شما می دزدد (نگاه خود را اغلب به سمت گوشه های راست یا چپ چشم هایش می برد)، ممکن است در حال دروغ گفتن باشد. با این حال، نباید آن را با نگاه رو به پایین اشتباه بگیرید. آدم ها معمولاً زمانی که سعی دارند چیزی را به خاطر آورند به سمت پایین نگاه می نمایند. برای آنکه از راست بودن صحبت های فرد مقابل تان مطمئن شوید می توانید درباره چیزهایی که می گوید سؤالات جزئی از او بپرسید یا از او بخواهید که ماجرا را برعکس برایتان تعریف کند.

اغلب افراد از این تکنیک مطلعند و سعی می نمایند از تماس چشمی خودداری نمایند. برای مثال، اغلب ورق بازهای باتجربه هنگام حقه زدن، نگاه خود را به سمت دیگری می برند تا طبیعی جلوه نمایند. در یک تماس چشمی صادقانه، نگاه در حین مکالمه گهگاه به سمت دیگری می رود و حالت چهره نیز در واکنش به صحبت ها تغییر می نماید.

2- دائماً خود را با تلفن همراه مشغول می نماید تا مواجهه ای با شما نداشته باشد

اگر کسی را دیدید که تمام روز از صفحه موبایلش چشم برنمی دارد، این امر می تواند نشانه ترس او از مواجهه یا نگرانی اش از پیغام هایی باشد که ممکن است هر لحظه روی صفحه تلفن همراهش ظاهر شوند. اگر شریک عاطفی یا دوست شما یکباره این عادت را پیدا نموده، نباید از کنار آن ساده عبور کنید. مثلاً اگر سخت می تواند در زمان خوردن غذا با شما مکالمه داشته باشد و تمام مدت درگیر نوتفیکیشن های تلفن همراه خود است، سعی کنید حواس تان به کارهایش باشد و در صورت لزوم با او رو در رو شوید.

3- از صحبت با شما طفره می رود

به طور کلی، آدم ها یا زوج ها هنگام مکالمه، بدن، پاها یا سر خود را به سمت یکدیگر خم می نمایند. اگر متوجه تغییری در حالت بدن فرد مقابل تان و نحوه پاسخگویی او به سؤالات خود شدید، ممکن است نشانه این باشد که او دارد چیزی را از شما پنهان می نماید. این رفتار گاهی به شکل مجازی رخ می دهد، زمانی که ساعت ها منتظر پاسخی از سمت او می مانید. آدم ها ممکن است از این روش برای فاصله گرفتن از دیگران استفاده نمایند.

این امر می تواند به این معنی هم باشد که فرد مقابل تان واقعاً علاقمند به مکالمه نیست و ترجیح می دهد آنجا را ترک کند. در این حالت سعی کنید مکالمه را برای او خیلی سخت نکنید و بپذیرید که آن شخص ارزش وقت گذاشتن ندارد.

4- پلک زدن سریع ممکن است نشانه معذب بودن باشد

پلک کزدن امری طبیعی است. اما حواس تان به پلک زدن غیر طبیعی باشد، زمانی که فرد خیلی زیاد یا خیلی کم پلک می زند. کم پلک زدن نشانه این است که فرد سعی دارد به چیزی که واقعاً نیست تظاهر کند. چه از سر علاقه ساختگی به یک مکالمه باشد و چه دروغ بافی، هنگام مکالمه با دیگران در پی این رفتار بگردید. برای مثال، شعبده بازهای باتجربه کمتر از معمول پلک می زنند تا برای اجرای حقه بعدی خود رفتاری طبیعی داشته باشند.

5- دست ها و پاهای خود را ضربدری می نماید تا توجه را از آن ها دور کند

55 درصد از مکالمات ما به شکل غیرکلامی انجام می گردد و از قضا، دست ها و پاها نقش بزرگی در آن دارند. ضربدری کردن دست ها می تواند نشانه داشتن حالت تدافعی یا کوشش برای مراقبت از خود باشد. ضربدری کردن پاها هم می تواند نشانه معذب بودن باشد. نشانه هایی مانند باز کردن بیش از حد دست ها هم ممکن است فرد را پرتوقع یا فریبکار نشان دهد.

آدم ها اغلب به طور ناخودمطلع از زبان بدن شان برای دور کردن توجه از خود استفاده می نمایند. در ارتباط کلامی آن ها سعی می نمایند از صحبت درباره خود پرهیز نمایند و موضوع بحث را به سمت فرد مقابل خود برگردانند.

6- از دست های خود زیاد استفاده می نماید

استفاده از دست ها هنگام صحبت با دیگران خوب است، چرا که به تأکید بر نکات کلیدی صحبت های خود یاری می نماید و دیگران را درگیر مکالمه می نماید. با این حال، همانند هر چیز دیگری، استفاده از دست ها تا زمانی خوب است که در حد تعادل باشد. در حقیقت، پژوهش ها نشان داده کسانی که هنگام صحبت از هر دو دست خود استفاده می نمایند احتمالاً در حال دروغگویی هستند. افراط در استفاده از دست ها فرد را کمتر باورپذیر و دستپاچه نشان می دهد. این امر درمورد زمانی که حرکات دست فرد با کلام او همخوانی نداشته باشد هم صدق می نماید و ممکن است به این معنی باشد که فرد از چیزی صحبت می نماید که از آن مطلع نیست.

صادقانه بودن حرکات دست را از روی محل قرارگیری دست ها می توان تشخیص داد. دست ها باید در ارتفاع کمر قرار داشته باشند و به شکل محدود و در لحظات بخصوصی مورد استفاده قرار گیرند. به علاوه، افراد هنگام متوقف کردن مکالمه، سرعت حرکات دست خود را هم کاهش می دهند.

7- هنگام صحبت با شما صدایش می لرزد

هنگام مکالمه به تغییرات صدای فرد مقابل خود توجه داشته باشید. دروغگوها اغلب صدای زیرتری نسبت به صدای نرمال دارند. گرچه زیری یا لرزش صدا لزوماً به معنای دروغگویی نیست، اما اگر بتوانید علاوه بر زیری صدا، نشانه های هشدار دهنده دیگری هم در زبان بدن شخص مقابل تان پیدا کنید، تصمیم گیری درباره قابل اعتماد بودن یا نبودن او برایتان ساده تر می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2284

به "7 نشانه در زبان بدن که می گوید فردی قابل اعتماد نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نشانه در زبان بدن که می گوید فردی قابل اعتماد نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید