آقایان! توهمات را کنار بگذارید، کار منتقد فقط نقد فیلم نیست

به گزارش کولو، جعفر گودرزی، رئیس انجمن منتقدگان و نویسندگان سینمایی در روزنامه هم میهن نوشت: به علت بحران در مدیریت سینمایی کشور و انسداد های عجیب و غریبِ به وجود آمده، بعید است سینما دیگر حال وروز خوشی را تجربه کند. سینما باید مأمن و پناهگاه هنرمندان و سینماگران باشد؛ فضای تهدید و بی حرمتی کاری از پیش نمی برد بلکه فقط فضا را ملتهب تر می نماید. این نوع برخورد ها و تصمیم گیری ها، اشتباهات کوچکی نیست، اشتباهات استراتژیکی است که سینما را به خاک سیاه می نشاند.

آقایان! توهمات را کنار بگذارید، کار منتقد فقط نقد فیلم نیست

هیچ کلیدی بهتر از تعامل، مصاحبه و ارتباط با سینماگران، منتقدان و تحلیلگران نمی تواند قفل های بسته سینما را باز کند. وقتی سینماگران و دلسوزان در سینما هیچ نقش، جایگاه و سهمی ندارند در وهله اول ضررش متوجه شماست. به نظرتان در حال حاضر نسبت سینما با جامعه چیست؟ سینمایی که احتیاج جامعه اش را نفهمد و درک نکند، حضورش به چه دردی می خورد؟ مدیران با چه هدفی می آیند و می روند و نسبت آن ها با سینما چیست؟

ما منتقدان حرف مان این است: مدیر عاقل و دغدغه مند پر از پرسش و کنشگری است و مدیر ناکارآمد و بی دغدغه پر از پاسخ! آقایان مسئول، دستگیر و دلسوز باشید تا سختگیر و گردن کش. با خشونت و یکسویه نگری کار درست نمی گردد، با عصبیت فقط عقل زائل می گردد. سینما را از خشم خالی کنید. سینما هنر مهرورزیدن و عشق است. منتقد، هنرش روشنگری و به رخ کشیدن بی تدبیری هاست.

ما منتقدان دل مان همیشه برای اعتلای فرهنگ و هنر می تپد و به قولی، معترضان قدیمی و متذکران جدیدیم. اما چرا گوش مسئولان این حوزه علاقه ای به شنیدن خواسته ها و منویات به حق منتقدان و تحلیلگران ندارد، همچنان سوالی بدون پاسخ است و گویا از نقد فراری اند و به نقد، تحلیل و روشنگری هم اعتقادی ندارند.

ما بار ها گفته ایم ما نویسنده و منتقد سینما هستیم، نه کارمند و کارگزار کسی یا نهادی که هر جا لازم بود از کارکرد های او بهره برداری گردد یا به مثابه تزئین محفل، جشنواره و نشست رسانه ای باشند.

برادر عزیز! مدیران سینمایی! رئیس فرهنگی! جایگاه و منزلت تزئینی داشتن، به چه دردی می خورد آخر؟! هنر دروغین، تایید دروغین به چه کاری آید؟! به خدا قسم به درد شما هم نمی خورد. بعلاوه شما زمام دار هستید، برخورد های قهری و سلبی با سینماگران و منتقدان، خلاف تعریف و مسئولیت تان است.

شما نقد و منتقد را برنمی تابید! این ضعفی بزرگ است. آن را باید اصلاح کنید و آستانه تحمل را بالا ببرید، نه اینکه برخورد از بالا را رویه کنید. برخورد از بالا جواب نمی دهد آقا. این را تاریخ می گوید. نمی توانید با تهدید، تحدید ها و بهانه تراشی به مراد خود برسید.

انجمن هایی، چون انجمن منتقدان، گاهی سنگ محکی می شوند برای مقبولیت و اهمیت کارهای تان، درک این موضوع خیلی ساده است. اگر این را می دانید و به رسمیت می شناسید که هیچ، اگر نه باید تغییر کنید. برای همکاران ما دفاع از فرهنگ و اعتلای هنری در شرایط مناسب، یک وظیفه کلی است، نمی توانید آن را به یک وظیفه اجباری در دفاع و حمایت از شرایط نامناسب تقلیل دهید.

آقایان! توهمات را کنار بگذارید. کار منتقد فقط نقد فیلم نیست بلکه نقد سینما، مناسبات و مدیریت آن هم است. نقدی که بر رسالت نقد که آگاهی بخشی و بهبود است، راسخ است. آقایان نقد، عیار روشنگری و درستی است، نه عناد و دشمنی. به جای تحلیل هایی برمبنای توهم توطئه و تقلیل دادن نقد به عقده گشایی، فکر خود را بگشایید، پوسته سخن را بشکنید و مغز کلام را دریابید. چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید. توهمات و توقعات غلط از نقد و منتقد را کنار بگذارید تا نقد را دریابید و برتابید. ما نویسنده و منتقدیم و این معنا در ذات این دو عنوان مستتر است، هرچند به مذاق کسانی خوش نیاید.

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2198

به "آقایان! توهمات را کنار بگذارید، کار منتقد فقط نقد فیلم نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقایان! توهمات را کنار بگذارید، کار منتقد فقط نقد فیلم نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید