آشنایی با فستیوال های تاریخی و فرهنگی هلند

به گزارش کولو، هلند صرف نظر از شهرت خود به خاطر غنای تاریخی به تصویر کشیده شده در بناهای معماری متعدد، به لطف فستیوال ها و رویدادهای فراوانی که هرساله در شهرهای مختلف این کشور برگزار می شوند نیز مشهور است. هلندی ها فستیوال های خود را با شکوه و عظمت تمام برگزار می نمایند. هر توریست یا مسافری دوست دارد که شاهد تماشای این فستیوال ها باشد. فستیوال هایی که هرکدام در نوع خود منحصربه فرد هستند. این مقاله به آنالیز شماری از رویدادها و فستیوال های هلندی می پردازد که نباید آن ها را در هنگام سفر به سرزمین گل ها از دست داد.

آشنایی با فستیوال های تاریخی و فرهنگی هلند

با تور ارزان هلند از کشور آسیاب های بادی دیدن کنید و در شهر زیبای آمستردام گشت و گذار کنید.

1. فستیوال رژه گل ها در زوندرت

این عظیم ترین فستیوال گل در جهان است. این فستیوال گل یکی از بهترین رویدادهای سالانه برگزارشده در هلند در ماه سپتامبر در شهر شگفت انگیز زوندرت (Zundert) به حساب می آید. تمامی نمایش های شگفت انگیز فستیوال به دست افراد داوطلب اجرا می شود. این داوطلب ها که به هملت ها (Hamlets) معروف هستند، گروهی از یک جامعه کوچک معماران در منطقه به شمار می آیند. این افراد برای تقریباً 3 ماه متوالی سخت کار می نمایند تا مجسمه های ساخته شده از گل را آماده و سپس راهی خیابان های شهر زوندرت نمایند. گل های این فستیوال تنها یک هفته پیش از شروع رژه بر روی مجسمه ها نصب می شوند. هرساله موضوع فستیوال متفاوت است و تزئینات و مجسمه سازی ها بر اساس آن انجام می گیرد.

2. فستیوال تئاتر اورول در ترسخلینگ

هرساله بسیاری از هنرمندان برای نمایش استعدادهای خود در فستیوال تئاتر اورول (Oerol) در جزیره کوچک ترسخلینگ (Terschelling) دورهم جمع می شوند. این فستیوال که یکی از برترین رویدادهای تماماً اختصاص یافته به هنر تئاتر است، صحنه ای برای ابراز خلاقیت هر فردی است که می خواهد یک اجرای درخور تماشا از خود به نمایش بگذارد. می توان در اینجا شاهد اجراهای متعدد پایکوبی، موسیقی خیابانی و دیگر هنرهای نمایشی بود. خاص ترین بخش این فستیوال این است که اجراهای متعدد یکی پس از دیگری در کنار هم برگزار می شوند، بنابراین اگر کسی راهی محل برگزاری این فستیوال در این جزیره برای تماشای یک اجرای پایکوبی شود، می تواند در کنار اجرای پایکوبی چند اجرای دیگر را در همان نزدیکی تماشا کند.

3. فستیوال بین المللی آتش بازی اسخیفنینگن

هرساله در ماه اوت، آسمان شهر اسخیفِنینگن (Scheveningen) نورانی شده و صحنه های بدیعی را در مقابل چشم بینندگان خلق می نماید. این فستیوال درواقع یک مسابقه است که در آن گروه های شرکت نماینده بر اساس اجرای زیباترین نمایش های آتش بازی قضاوت می شوند. اسخیفنینگن فی نفسه یک شهر ساحلی آرام و تماشایی است که در نزدیکی لاهه واقع شده و آتش بازی ها در آسمان آن، زیبایی این شهر را دوچندان می نماید. این فستیوال در مدت چهار روز برگزار می شود و تولیدنمایندگان مواد محترقه از سراسر کشور در آن شرکت می نمایند. هر شب دو اجرا برگزار شده و در شب سوم، برنده رقابت آتش بازی اعلام می شود. کافه های نزدیک ساحل بهترین مکان برای لذت بردن از این نمایش های رنگارنگ در حین صرف یک شام لذیذ هستند.

4. فستیوال بین المللی فیلم روتردام

فستیوال بین المللی فیلم روتردام یکی از رویدادهای مهم فرهنگی کشور هلند برای تمامی علاقه مندان به جهانی سینما است. این فستیوال بعضی از بهترین فیلم های کوتاه و بلند را به نمایش گذاشته و علاوه بر به تصویر کشیدن گوناگونی فیلم ها، کارگردان ها و مخاطبین را نیز به گفت وگو با یکدیگر ترغیب می نماید. در طول این فستیوال رویدادها و اجراهای فراوانی برگزار می شود و مخاطبین حتی شانس ملاقات و صحبت با بازیگران و فیلم سازان را پیدا می نمایند. فیلم های محلی و بین المللی در اینجا به نمایش در می آیند و بهترین ها به مرحله نهایی برای شرکت در مسابقات عظیم تر راه می یابند. این یکی از بهترین فستیوال هایی است که باید از سوی هر مسافری به مقصد هلند و شهر روتردام، در طول ماه های ژانویه و فوریه، تجربه شود.

5. فستیوال پایکوبی آمستردام

فستیوال پایکوبی و موسیقی آمستردام رویدادی مهم و سالانه است که در پایتخت هلند برگزار می شود. این فستیوال در قالب شگفت انگیزترین رویداد موسیقی الکترونیک برگزار می شود و حتی خجالتی ترین شرکت نماینده ها نیز با آهنگ های اجراشده از سوی دی جی ها به پایکوبی می آیند. بسیاری از دی جی های نوظهور و مشهور در این فستیوال گرد هم جمع شده و با استفاده از این فرصت، استعدادهای خود را به نمایش می گذارند. دکه های فراوانی در محوطه اطراف این فستیوال برپا می شود که به شرکت نمایندگان امکان امتحان کردن غذاهای خیابانی لذیذ را می دهد.

6. فستیوال مو قرمزها

تمام مو قرمزهای کشور در ماه سپتامبر باهم متحد شده و این فستیوال خاص، موسوم به روز مو قرمزها را جشن می گیرند. بسیاری از موقرمزهای سراسر جهان نیز برای تعامل و جشن دریافت این رویداد به همتایان هلندی خود می پیوندند. این فستیوال یکی از عجیب ترین جشن هایی است که در شهر برِدا (Breda) در هلند اجرا می شود. از دیگر بخش های این فستیوال می توان به رویدادهای موزیکال، یک فشن شو، تور اسکوترسواری و دیگر برنامه های آن اشاره نمود. می توان شاهد پوشش های جذاب در فشن شوی این فستیوال بود یا اینکه از دیدن سایر رویدادها در خلال این روز شاد لذت برد.

7. فستیوال گرافیتی

این فستیوال یکی از عظیم ترین رویدادهای گرافیتی در جهان است که هرساله در هلند برگزار شده و بیش از 200 هنرمند از هر گوشه جهان را برای نمایش استعدادهای خود در عرصه هنر دیوارنگاری به اینجا می کشاند. هنرمندانی از هر نقطه جهان نظیر استرالیا ، اسپانیا ، بریتانیا ، ایتالیا ، دانمارک ، فرانسه ، اتریش و آلمان به هلند می آیند. این فستیوال برای مدت 10 روز ادامه دارد و فرصت های بی نظیری را برای تمامی علاقه مندان به هنر خلق می نماید. در طول فستیوال گرافیتی، می توان شاهد اجرای پایکوبی برک دنس، موسیقی هیپ هاپ، نمایش دوچرخه سواران بی ام اکس (BMX)، اسکیت بورد سواران و دیگر برنامه های برگزار شده از سوی مردم محلی بود.

8. روز شاه

روز شاه روزی است که مردم هلند به سلطنت رسیدن اولین پادشاه در این سرزمین را جشن می گیرند. اولین پادشاه هلندی در سال 2013 و در ماه آوریل به تخت سلطنت نشست. پیش از آن، هلندی ها عادت داشتند تا روز ملکه را جشن بگیرند. جشن های هر دو روز ملکه و پادشاه تقریباً شبیه به یکدیگر هستند و تفاوت های ناچیزی باهم دارند. این جشن سالانه در روز تولد شاه هلند، نباید از سوی گردشگران فراموش شود، زیرا خیابان های سراسر کشور بسیار پرشور و خیره نماینده هستند. بهترین جشن ها در شهر آمستردام برگزار می شوند؛ جایی که جشن های عظیم با بازارهای متعدد اشیاء عتیقه، کنسرت ها، پیک نیک ها و دیگر برنامه ها ادغام شده و صحنه هایی بدیع برای لذت بردن در یک مکان را خلق می نمایند.

9. روز یادبود و روز آزادی

روز یادبود و روز آزادی دو روز مهم برای به خاطر سپردن جنگ جهانی دوم در هلند هستند. برنامه های عظیمداشت این روزها با مراسم رسمی در روز چهارم مه، به عنوان نمادی از احترام برای تمامی جان باختگان هلندی در این جنگ، شروع شده و در روز بعدی نیز با رویدادهای عظیمی نظیر جشنواره روباز موسیقی پاپ دنبال می شوند.

فستیوال های موسیقی پاپ در روز آزادی در وسعت عظیمی در مکان هایی چون وسترگاسفابریک (Westergasfabriek) در آمستردام، مالیفِلد (Malieveld) در لاهه و پارک ترانسویک (Transwijk) در اوترخت برگزار می شوند. شهرهایی چون روتردام، هارلِم (Haarlem)، دِن بوخ (Den Bosch) و خرونینگن (Groningen) نیز میزبان دیگر فستیوال های مهم این روز هستند.

10. روز ملی آسیاب ها

هرساله در روز ملی آسیاب ها در دومین شنبه ماه مه، تقریباً تمامی آسیاب های بادی هلند (و حتی آسیاب های آبی) به گردش درمی آیند و درب بیش از 950 آسیاب به روی عموم باز می شود. انتظار انواع پنکیک ها، بازی های مخصوص بچه ها، تورهای دوچرخه سواری، نمایشگاه های مرتبط با آسیاب ها و میهمانی ها در این روز را داشته باشید.

هلند به خاطر آسیاب های بادی خود شهرت فراوانی دارد؛ البته این شهرت تنها به خاطر تعداد فراوان این آسیاب ها نیست، بلکه آن ها نمادی از نبرد مردم هلند با آب های دریا نیز محسوب می شوند (بعضی از نقاط هلند پایین تر از سطح دریا قرار دارند). هلند در حال حاضر 1048 آسیاب بادی و 108 آسیاب آبی دارد. قدمت کهن ترین آسیاب هلند به سال 1450 میلادی بازمی شود.

11. روز قلعه ها

روز قلعه ها هرساله در هلند در دوشنبه سفید، درست 50 روز پس از یکشنبه عید پاک، برگزار می شود. در سراسر هلند، از خرونینگن گرفته تا ماستریخت (Maastricht)، بیش از 120 قلعه، خانه روستایی و عمارت وجود دارد که در این روزِ به خصوص درهای خود را به روی عموم می گشایند. بسیاری از قلعه های هلند از قبل این کار را نموده اند، اما در روز قلعه ها، بناها و دژهای اختصاصی که حالا موقتاً کاربرد مالی پیدا نموده اند نیز به محلی برای تفریح مردم تبدیل می شوند.

12. روز باز شدن درب برج ها

در روز باز شدن درب برج ها، بعضی از شگفتی های معماری آمستردام که معمولاً به روی عموم بسته هستند، درهای خود را به روی مردم می گشایند. انتظار می رود که تقریباً 30 برج تاریخی و مدرن در دوره بعدی این فستیوال به مردم عادی اجازه دهند تا از فضای داخلی آن ها دیدن نمایند.

ساختمان های اداری مشهور نظیر مقر شرکت ای بی اِن آمرو (ABN Amro) و برج هتل های زنجیره ای کراون پلازا (Crowne Plaza) به همراه شماری از سازه های کلاسیک مانند ساختمان بورش فان برلاخه (Beurs van Berlage) و برج ساعت وسترتورن (Westertoren) به گردشگران اجازه می دهند تا از نزدیک به تحسین فضای داخلی آن ها بپردازند.

تماشای آمستردام از داخل این ساختمان های بلند بسیار حیرت انگیز است و بازدیدنمایندگان می توانند با خود دوربین های دوچشمی به همراه بیاورند. تورهای هنری، اجراهای موزیکال، تورهای پیاده روی و مسابقه عکاسی و فیلم تمام بخش های این روز شگفت انگیز را شامل می شوند.

13. کوکنهوف

کوکنهوف بدون شک مشهورترین باغ در هلند است. میلیون ها گل رنگارنگ در این پارک زیبای هلندی، از اواخر ماه مارس تا اواسط ماه مه، گل داده و موجب حیرت همگان می شوند. کوکنهوف به معنای باغ آشپزخانه است و از قرن پانزدهم میلادی تا به امروز فضایی به مساحت 32 هکتار را پوشش می دهد. این روزها کوکنهوف به طور سالانه میزبان 800,000 هزار بازدیدنماینده است.

14. کارناوال

کارناوال، این رویداد خیابانی عظیم قبل از شروع ایام روزه داری مسیحیان، اتفاقی مهم در تقویم بعضی از نقاط هلند است. اگر به شهرهای جنوبی این کشور نظیر بردا، دن بوخ، تیلبورگ (Tilburg) و ماستریخت سفر کنید، می توانید از جشن های پرانرژی و رنگارنگ این کارناوال لذت ببرید. برای مثال، کارناوال ماستریخت نمونه ای از مراسم پرشور و رنگارنگ خیابانی با لباس های شگفت انگیز همراه با یک رژه است.

در ماه جولای نیز یک کارناوال دیگر به شیوه منطقه کارائیب در هلند برگزار می شود؛ کارناوال تابستانی روتردام به دنبال برگزاری یک رویداد چندفرهنگی به منظور ترویج سنت های حوزه دریای کارائیب و آمریکای لاتین در هلند است. باوجود هزاران پایکوبینده، گروه های موسیقی، طبل زن ها و حتی ملکه مخصوص کارناوال روتردام، این رژه خیابانی و رویدادهای جانبی آن حالا در میان محبوب ترین فستیوال های شهر روتردام قرار دارند.

15. فستیوال نور در مرکز آمستردام

فستیوال نور در آمستردام، یک رویداد هنری سالانه است. هنرمندان، معماران و طراحان نور از سراسر جهان آثار هنری خلق شده خود از جنس نور را به این فستیوال می آورند. این آثار هنری در دو خیابان مجاور هم قرار می گیرند. هر خیابان تِم مخصوص به خود را داشته و مجموعه ای از آثار هنری منحصربه فرد را به نمایش می گذارد.

16. روز گل لاله

هرساله در سومین شنبه ماه ژانویه، پرورش دهندگان گل لاله هلندی، یک باغ عظیم متشکل از 200,000 گل لاله را در میدان دام در آمستردام خلق می نمایند. عظیم ترین باغ آمستردام، میدان دام را تبدیل به دریایی از رنگ می نماید. همین امر هزاران نفر از مردم عادی را برای چیدن یک دسته گل مجانی به این میدان می کشاند. این جشنواره، روز رسمی شروع فصل گل لاله در هلند است.

17. روز میراث

درهای بناهای یادبود آمستردام برای مدت دو روز در طول این فستیوال به روی عموم گشوده می شوند. این تنها فرصت ممکن برای ملاقات از داخل قلعه ها، کاخ ها، خانه های روستایی قدیمی، خانه های لوکس در کنار کانال ها و حتی کارخانه های فراموش شده است. حدود 4000 ساختمان و محوطه تاریخی در این ایام در سراسر هلند برای بازدید در دسترس عموم قرار می گیرند.

18. فستیوال کانال آمستردام

فستیوال کانال آمستردام یک رویداد ده روزه است که به گرامی داشت کانال های ثبت شده این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو می پردازد. در طول این فستیوال بیش از 150 کنسرت کلاسیک در مکان های مختلف در اطراف کانال پرینس (Prince Canal)، نظیر تالارهای موسیقی، موزه ها، خانه های اطراف کانال و کشتی های تفریحی، برگزار می شود.

یکی از جاذبه های فستیوال کانال در آمستردام، برگزاری کنسرت کانال پرینس بر روی یک قایق شناور در نزدیکی هتل پولیتزر (Pulitzer) است. می توان در این ایام کنسرت های رایگان برگزار شده در خیابان ها و قایق های شناور در کنار کانال را نیز مشاهده کرد.

19. رژه سینترکلاس

رژه سینترکلاس (Sinterklaas Parade) یا سنت نیکلاس، به یاد سنت نیکلاس، قدیس حافظ بچه ها و شخصیتی مهم در هلند، برگزار می شود. این فستیوال سالانه در هلند معمولاً از اواسط نوامبر تا اوایل دسامبر جریان دارد و با یک رژه رنگارنگ در سراسر آمستردام همراه است.

سنت نیکلاس همراه با دستیاران خود، شروع این فستیوال را با سوار شدن بر یک قایق بخار در امتداد رود آمستل (Amstel) و پیاده شدن در کنار موزه دریانوردی اعلام می نماید. او سپس راه خود را به سوی میدان دام در پیش می گیرد؛ جایی که تماشاگران خود را برای تماشای یک رویداد پرشور همراه با نمایش های آکروباتیک، اجراهای زنده موسیقی و دریافت کلوچه های خوش طعم از زوارت پیت ها (Zwarte Pieten) آماده نموده اند. این فستیوال در میان بچه ها بسیار محبوب است، زیرا آن ها در روز پایانی این رویداد از سنت نیکلاس هدایایی را دریافت می نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1544

به "آشنایی با فستیوال های تاریخی و فرهنگی هلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با فستیوال های تاریخی و فرهنگی هلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید