اسکوچیچ مربی خوب و بی ادعایی است، زمانی استراماچونی های زیادی در ایران داشتیم

به گزارش کولو، محمود یاوری می گوید بازیکنان خارجی غیر از این که به فوتبال ما ضرر می زنند، ارزش دیگری ندارند.

اسکوچیچ مربی خوب و بی ادعایی است، زمانی استراماچونی های زیادی در ایران داشتیم

محمود یاوری، پیشکسوت فوتبال در گفت وگو با خبرنگاران، درباره کیفیت لیگ نوزدهم اظهار کرد: فصل گذشته اتفاق غیر قابل پیش بینی رخ داد و این مساله در کل جهان پیش آمد و به شکلی نبود که یک کشور درگیر کرونا باشد و یک کشور نباشد. ما هم این این قاعده مستثنی نبودیم و به این ویروس آلوده بودیم. فوتبال ما هم که از نظر نظم دادن ضعیف است، بیشتر ضربه خورد. خیلی از تیم هایمان مثل سپاهان ضربه خوردند. این تیم در نیم فصل اول مدعی بود و در نیم فصل دوم دیدید چه مشکلاتی گریبان گیرش شد و تا کجا رفت. سپاهان هیچوقت تغییر ماهیت نمی داد ولی چنین مشکلاتی برایش پیش آمد.

استقلال و پرسپولیس با وجود کرونا هم چیزی را از دست ندادند

او ادامه داد: فولاد تنها تیمی بود که از این مساله به هیچ وجه هراس نداشت و کارش را کرد. لاکپشتی جلو رفت اما به موفقیت نسبی هم رسید. تراکتور حرف و حدیث ها و حاشیه های زیادی همراهش بود ولی در نهایت جام گرفت. استقلال و پرسپولیس هم در این جهت چیزی را از دست ندادند چرا که همان چیزی که باید می شد، برایشان رخ داد. پرسپولیس باید قهرمان می شد و استقلال هم باید پیروز می شد و رتبه قابل قبولی کسب می کرد که همه این ها به نتیجه رسید. بعد از نتایج ضعیف استقلال، به این تیم شوک وارد شد و دوباره نتایج خوبی گرفتند.

مجیدی رفت که در آینده با شرایط بهتری برگردد و جبران کند

یاوری با بیان این که اختلافاتی که بین سرمربی و باشگاه استقلال به وجود آمد سوری نبود، گفت: این اختلافات و اشتباهات ریشه در ارتباطات قبلی داشت و طوری شد که سعادتمند و مجیدی مشکلشان رو شد و همه فهمیدند که این مشکل حل نشدنی است. مجیدی که جوان تر بود بیشتر تحت تاثیر نهاده شد. نمی خواهم بگویم میدان را خالی کرد ولی رفت که در آینده با شرایط بهتر و با ساختار بهتری برگردد و جبران کند. به طور کلی ما لیگ خوبی نداشتیم.

کیفیت لیگ ایران بدون وجود تماشاگر پایین آمد

او ادامه داد: کیفیت لیگ ایران بدون وجود تماشاگر پایین آمد. نمی توانیم بگوییم تماشاگر نیست و عیبی ندارد چرا که تماشاگران یکی از ارکان پنجگانه تشکیل دهند یک مسابقه هستند. مدیران کلان، کادرفنی، رسانه ها، بازیکنان و مردم عامل های موثری هستند که هر کدام نباشند فوتبال از جهت حرکتش باز می ماند. ببنید باشگاه ها و فدراسیون با عدم حضور تماشاگران چقدر ضرر می نمایند. تماشاگر باید بیاید تا تخلیه گردد و وقتش را بگذراند و تفریحی داشته باشد. لا به لای حضور تماشاگران اصل فوتبال نهفته است و فوتبال بدون آن ها لذتی ندارد. تنها کسی که سر جایش می ماند صدا و سیما است که این عامل هم اگر نباشد دیگر فوتبال معنا و ثمری ندارد.

بازیکنان خارجی غیر از این که به فوتبال ما ضرر می زنند، دیگر ارزشی ندارند

پیشکسوت فوتبال درخصوص قانون منع بازیکن و مربی خارجی گفت: اگر بازیکنانی که سه برابر بازیکن ایرانی برای فوتبال ایران مفید باشد و کیفیت داشته باشد، باید جذب گردد. در حال حاضر 80 درصد بازیکنان خارجی که در فوتبال ایران حضور دارند، به درد ما نمی خورند. غیر از این که به فوتبال ما ضرر می زنند، دیگر ارزشی ندارند. خیلی از بازیکنان خارجی را که می آوریم، روی نیمکت می نشیند. مثلا آقای دیاباته می آید و خوب بازی می نماید. جذب او بسیار عالی بود چرا که او بهترین گلزن استقلال است ولی بازیکنی مثل کی روش استنلی در نیم فصل اول فوق العاده بود اما در نیم فصل دوم حتی نمی توانست در زمین راه برود.

یک زمانی استراماچونی های زیادی در فوتبال ایران داشتیم

او ادامه داد: من به عنوان یک طرفدار سپاهان یا یک کارشناس فوتبال می خواهم بگویند این بازیکنان را باید نگاه نمایند. کی روش استنلی پایش به توپ نمی خورد. او در نیم فصل دوم در یک بازی 10 کیلومتر می دوید اما در نیم فصل دوم دو کیلومتر هم نمی دوید. این مسائل باید کالبد شکافی و آنالیز گردد. نظر من این است بازیکن خارجی باید سه برابر بازیکن ایرانی مفید باشد. اگر در باشگاهی کاره ای بودم این مساله را رعایت می کردم. اگر یک بازیکن خارجی می آوردم باید بهتر از بازیکن ایرانی عمل می کرد. مربی خارجی هم به همین صورت است. ما یک زمانی استراماچونی های زیادی در فوتبال ایران داشتیم. فقط به یک مربی بسنده کردیم و درباره آن صحبت می کنیم. برانکو هم آمد جا افتاد و خوب کار کرد.

اسکوچیچ مربی خوب و بی ادعایی است اما تجربه ملی ندارد

مربی سال های دور تیم ملی با بیان این که اسکوچیچ مربی خوب، بی ادعا و با شخصیتی است، مطرح کرد: او با باشگاه های مختلفی در فوتبال ایران کار نموده و خوب هم کارش را انجام داده است اما او سابقه ملی ندارد و تا به حال در هیچ تیم ملی کار ننموده است. چون دم دست فدراسیون بود، آمدند او را مربی تیم ملی نموده اند. در مملکتی که کی روش می آید و ویلتموس می رود. ویلتموس می رود و اسکوچیچ می آید، تضاد فرهنگی به وجود می آید. فرهنگ هر سه مربی با هم تفاوت دارد و این ها را اصلا نمی گردد کنار همدیگر گذاشت.

دو سال یاری حشمت مهاجرانی بودم و از او یاد گرفتم

او درباره انتخاب مربی های جوان روی نیمکت تیم های لیگ رجحان گفت: مخالف این مساله هستم که یک بازیکن وقتی بازنشسته می گردد، به سرعت می آید و سرمربی یک تیم سطح اول می گردد اما باید بگویم اکنون که آن ها را آورده اند باید حمایت نمایند. حداقل پنجاه درصد از پولشان از بین نرفته است. بعضی ها می گویند یاوری از مربی های جوان و بدون تجربه حمایت نموده است اما باید بگویم من تنها کسی بودم که گفتم بازیکن و حتی ستاره تیم ابتدا باید بروند شاگردی نمایند بعد استادی. چرا من 43 سال مربی گری کردم؟ دو سال یاری حشمت مهاجرانی بودم و واقعا از او یاد گرفتم و از ابتدا ساختار را شناختم.

مربیان جوان باید بروند یاد بگیرند و بعد جواب پس بدهند

یاوری با بیان این که خیلی چیزها را از مهاجرانی یاد گرفته و از پایه اصفهان آغاز نموده، گفت: مربیان جوان باید بروند کار نمایند، یاد بگیرند و بعد بیایند جواب پس بدهند. بدون تجربه، می آیند تیم را می گیرند و این اختلافات به وجود می آیند و این مسائل به ضرر فوتبال ما است. ببنید چقدر طول می کشد تا دوباره مجیدی شکل بگیرد و بیاید به استقلال برسد. این مساله خوب نیست و سرمایه سوزی است.

فدراسیون فوتبال باید یک اتاق فکر با دلسوخته های فوتبال تشکیل دهد

او درباره پیش بینی اش از سطح فصل بعد لیگ برتر فوتبال بیان نمود: ابتدا باید تعیین نمایند جذب بازیکن و مربی خارجی به درد پیشرفت و توسعه فوتبال ایران می خورد یا خیر. فدراسیون فوتبال باید یک اتاق فکر تشکیل دهد و با چند نفر از کارشناسان دلسوخته فوتبال، بازیکنان سابق تیم ملی، کاپیتان های سابق و مربی های تیم ملی که زحمت این فوتبال را کشیدند، جلسه بگذارد و نظر کارشناسانه بدهند. آن جا باید تصمیم بگیرد که چه کاری انجام دهند. مسلماً به نفع فوتبال ایران است که خارجی ها را بیاورند و به نظرم نمی توانند هم نیاورند چرا که این مساله جزو مقررات فوتبال جهان هستند. مگر می گردد تیم هایی که در مسابقات بین المللی شرکت می نمایند، بازیکن بین المللی نداشته باشند.

اشکال کی روش فقط این بود که مغرور بود

این پیشکسوت فوتبال ادامه داد: مقررات فوتبال کارشناسی شده است و فیفا سالیان سال نشسته است تا توانسته مقرراتی همه گیر را تصویب کند. خیلی بد است اگر مثل کویت، ما هم چنین مسئله ای پیدا کنیم و فوتبال مان تعلیق گردد. باز هم می گویم باید مربی و بازیکنان و مربیات خارجی بیایند اما چه کسانی بیایند؟ کسانی باید بیایند که به نفع فوتبال ایران باشد و فوتبال ما را با خودشان بالا بکشند. مربیان زیادی مثل برانکو، رایکوف، ایویچ و کی ورش در ایران داشتیم که کار بزرگی در فوتبال ما انجام دادند. کی روش فقط اشکالش این بود که مغرور بود و برنامه قراردادش را به نفع خودش تغییر داد تا به مربیان ما آموزش ندهد. اتفاقا مربی های خارجی باید به مربی های ما آموزش دهند.

تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا به مشکل می خورند

او در انتها درخصوص پیش بینی اش از حضور تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا مطرح کرد: همه تیم های ایرانی در این مسابقات به مشکل می خورند. مثلا برای سپاهان، محرم نویدکیا به تازگی سرمربی شده است. البته او یک یاری خیلی خوب به نام مجتبی توتونی را همراه خود دارد ولی فوتبال در زمین تعیین می گردد. امیدوارم که بعد از بازی ها نتایج خوبی را از تیم هایمان ببینیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1217

به "اسکوچیچ مربی خوب و بی ادعایی است، زمانی استراماچونی های زیادی در ایران داشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکوچیچ مربی خوب و بی ادعایی است، زمانی استراماچونی های زیادی در ایران داشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید