با این نشانه ها بدانید فرزنداتان در فضای مجازی دچار مشکل شده است

به گزارش کولو، والدین باید بتوانند نحوه استفاده نوجوان از تلفن همراه را مدیریت کنند و برای استفاده از آن در سنین نوجوانی قوانینی در نظر بگیرند.

با این نشانه ها بدانید فرزنداتان در فضای مجازی دچار مشکل شده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبر فوری ،شبنم طلوعی با بیان اینکه ایجاد قوانینی در خانواده برای تمام افراد خانواده ضروری و برای نوجوانان ضروری تر است، اظهار کرد: برای ایجاد قوانین در خانه نیازمندیم که والدگری از نوع والدگری مقتدرانه باشد تا در نهایت قوانین مورد پذیرش و اجرا درآیند.

این روانشناس ادامه داد: فراهم کردن تلفن همراه برای نوجوان جزو وظایف والدین محسوب نمی شود و با توجه به شرایط کنونی که آموزش فرزندان در بستر اینترنت انجام می شود والدین باید بدانند که آموزش حق فرزند است اما گوشی تلفن همراه حق فرزند نیست.

وی با اشاره به فنون فرزند پروری اضافه نمود: در این فنون به والدین آموزش داده می شود که چگونه تا پیش از هفت سالگی فرزند خود را با مفهوم خودتنظیمی آشنا کنند. خودتنظیمی ویژگی است که اگر نوجوان آن را آموخته باشد در شرایط کنونی بسیار راهگشا است.

به گفته طلوعی هرچند خرید گوشی تلفن همراه برای فرزندان جزو وظایف والدین نیست اما والدین می توانند در سنین نوجوانی برای فرزند خود تلفن همراه مجزا تهیه کنند. البته مسائلی مانند میزان استفاده فرزند از تلفن همراه، خرید بسته های اینترنتی، استفاده از بازی های تلفن همراه، مصاحبه با دوستان از طریق تلفن همراه و... همگی جزو امتیازات تلفن همراه محسوب می شوند و نیازمند آموزش هایی به فرزندان است.

این روانشناس ادامه داد: فرزندان برای بدست آوردن این امتیازات باید مجموعه ای از مسئولیت های روزانه را انجام دهند بنابراین وظیفه والدین این است که قبل از خرید گوشی قوانینی را برای فرزند وضع کنند و به او تبیین کنند تا فرزند برای استفاده از امتیازات تلفن همراه به غیر از استفاده آموزشی از مسیولیت های خود غافل نشود.

وی معتقد است که اینگونه احساس مثبتی در نوجوان ایجاد می شود که موجب شکل گیری شخصیت و رشد بلوغ نوجوان می شود. بنابراین قبل از خرید گوشی والیدن باید با فرزندان خود گفتوگو داشته باشند و در میزان استفاده از گوشی تلفن همراه به توافق برسند، همچنین به او یادآوری کنند که اگر مسئولیت هایش را انجام ندهد پیامدهایی نظیر حذف استفاده غیر آموزشی از تلفن همراه در انتظارش خواهد بود.

طلوعی ارتباط دوسویه میان والدین و فرزندان را مهم دانست و گفت: داشتن ارتباط مثبت با فرزندان موجب می شود که اگر فرزند در فضای مجازی اتفاقی را تجربه کند این اتفاق را با والین بازگو کند، در این بین عدم سرزنش والدین، عدم نصیحت و عدم مقایسه نوجوان با هم سالان بسیار اهمیت دارد.

به گفته این روانشناس، استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه، افزایش حساسیت نوجوان نسبت به گذشته، تاثیرات منفی بر اشتها و میزان خواب نوجوان، تغییرات خلقی مانند پرخاشگری، جویدن ناخن، مکیدن انگشت و مشغولیت دست با اعضا سر و صورت نظیر کندن موهای سر از جمله نشانه هایی است که نوجوان در فضای مجازی دچار مسئله ای شده است.

وی در پایان اظهار کرد: اگر نوجوان برای تلفن همراه خود قفل گذاشته است و در صورت درخواست والدین برای داشتن تلفن همراه او دچار اضطراب و مقاومت می شود و یا تاریخچه تلفن همراه را پاک می کند و از طرفی بیشتر زمان ها تمایل به تنها بودن و دور از جمع خانواده دارد، می تواند از نشانه هایی باشد که نوجوان در فضای مجازی دچار مشکل شده است که والدین در صورت نیاز می توانند از کمک مشاورین و روانشناسان در این زمینه بهره ببرند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1292

به "با این نشانه ها بدانید فرزنداتان در فضای مجازی دچار مشکل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این نشانه ها بدانید فرزنداتان در فضای مجازی دچار مشکل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید