تداوم افزایش نرخ تورم عرستان

به گزارش کولو، خبرنگاران- نرخ تورم بزرگترین اقتصاد جهان عرب به مرز 6 درصد رسید.

تداوم افزایش نرخ تورم عرستان

به گزارش خبرنگاران، به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط شاخص بهای مصرف کننده در بزرگترین اقتصاد جهان عرب تا انتها ماه اکتبر به 5.8 درصد رسید که 0.1 درصد بیشتر از رقم بازه مشابه منتهی به ماه قبل و بالا ترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر در این کشور بوده است.

در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش مواد غذایی و نوشیدنی با 13 درصد بوده است و پس از این بخش، ارتباطات با 11.7 درصد و لوازم منزل با 8.1 درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به آموزش با منفی 8.6 درصد بوده است و پس از این بخش، آب و برق با منفی 0.7 درصد درصد قرار گرفته است.

جسون تووی- کارشناس بازارهای نوظهور در موسسه کپیتال اکونومیکس گفت: نرخ تورم در بخش مواد غذایی کماکان در سطح بالایی باقی مانده که احتمالا بخشی از آن به خاطر قرنطینه ها و تمایل مردم برای ذخیره سازی گسترده این اقلام است. انتظار داریم که با توجه به اجرایی شدن لایحه افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نرخ تورم در سطح بالای فعلی بماند.

با توجه به کاهش درآمدهای دولت و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی، عربستان اعلام کرده است از ابتدای این ماه نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به 15 درصد افزایش داده است. کسری بودجه دولت عربستان در ماه های اخیر همواره صعودی بوده و میزان ذخایر ارزی این کشور نیز در ماه می به یکی از پایین ترین سطوح خود در طول یک دهه اخیر رسید.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم عربستان در ماه اکتبر 0.1 درصد اندازه گیری شده است که نسبت به ماه قبل 0.3 درصد بیشتر شده است. متوسط نرخ تورم عربستان در بازه زمانی 2000 تا 2020 معادل 2.49 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئیه 2008 با 11.1 درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 2019 با منفی 2.2 درصد بوده است.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1336

به "تداوم افزایش نرخ تورم عرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم افزایش نرخ تورم عرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید