تشکیل کمیته جمع آوری دیتا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی

به گزارش کولو، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به تمایل و استقبال جامعه علمی کشور برای دستیابی به دانش و اطلاعات کافی درباره کووید 19 اشاره نمود و گفت: در این سازمان کمیته ای برای جمع آوری اطلاعات در حوزه های مختلف تشکیل شده است.

تشکیل کمیته جمع آوری دیتا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی

به گزارش گروه فرهنگی کولو، رییس کتابخانه ملی سنگاپور با اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به وسیله ویدئو کنفرانس مصاحبه کرد.

در این مصاحبه مباحث مختلفی با موضوع ویروس کرونا مطرح و ساز و کار های چگونگی مدیریت این مهم در حوزه کتابخانه مورد بحث و گفتگو نهاده شد.

بروجردی ضمن ابراز خرسندی از کنترل کووید 19 در ایران و بیان اینکه تعداد مبتلایان و فوتی های بیماران مبتلا به ویروس کرونا طی روز های گذشته در کشور سیر نزولی داشته است، گفت: خوشبختانه با مدیریت دولت و سایر نهاد ها و سازمان ها و نیز به واسطه همکاری خوب مردم این بحران در حال عبور است.

وی در ادامه به تمایل و استقبال جامعه علمی کشور برای دستیابی به دانش و اطلاعات کافی درباره کووید 19، گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران کمیته ای را برای جمع آوری اطلاعات در حوزه های مختلف اعم از شعر، طنز، دانش و ... تشکیل داده که جمع آوری اطلاعات در حوزه پزشکی و طب وظیفه دیگر این کمیته است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران توضیح داد: در همین رابطه در فواصل زمانی 15 روزه مباحث مختلف از جمله سبک زندگی مردم، به وسیله فضای مجازی توسط دانشمندان ایرانی مورد بحث و آنالیز قرار می گیرد که قابلیت دسترسی به اطلاعات این جلسه برای همه افراد وجود دارد.

بروجردی به اقدامات کتابخانه ملی ایران در زمان شیوع ویروس کرونا اشاره نمود و اضافه نمود: از جمله می توان به افزایش خدمات مرجع مجازی کتابخانه ملی ایران اشاره نمود که بر این اساس این امکان در اختیار افراد قرار می گیرد تا بتوانند بدون احتیاج به حضور در محل کتابخانه احتیاج های اطلاعاتی و پرسش های مرجع خود را با کارشناسان مرجع مجازی به وسیله پست الکترونیکی، مصاحبهی همزمان (چت آنلاین)، پرسش و پاسخ در شبکه های اجتماعی و ارسال پیامک درمیان گذارند و پاسخ دریافت نمایند.

وی با اشاره به فراهم شدن امکان عضویت دیجیتال کتابخانه ملی بدون محدودیت سنی و تحصیلی اضافه نمود: همچنین به منظور کاهش مراجعات حضوری محدودیت تمدید امانت کتاب در کتابخانه ملی ایران برداشته شد.

بروجردی یادآور شد: در راستای مسوولیت اجتماعی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مقابله با شیوع گسترده ویروس کرونا و با هدف توزیع عادلانه اطلاعات و تقویت منابع مورد احتیاج پژوهشگران در دوران تعطیلی تالارها، بخشی از منابع کتابی و غیر کتابی این سازمان دسترس پذیر شد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به راه اندازی وب سایت کتابخانه بچه ها و نوجوانان در راستای خدمات رسانی به بچه ها و نوجوانان در ایام قرنطینه اشاره نمود و گفت: کتابخانه ملی دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی بدون محدودیت و به صورت رایگان 23 هزار و 300 کتاب را برای مطالعه برخط دراختیار علاقه مندان قرار داده است.

وی ادامه داد: ایران در مواجهه با بیماری های فراگیر و واگیردار از گذشته تا به امروز دارای سابقه تاریخی بوده که برای مثال می توان به وبا و طاعون اشاره نمود. مردم می توانند با مراجعه به اسناد موجود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اطلاعاتی را از تجربیات کسب شده در مورد رویکرد و چگونگی کنترل بیماری ها در سنوات گذشته به دست آورند و نسبت به آن ها آگاهی پیدا نمایند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید نمود: مستندسازی این وقایع و آرشیو اطلاعات مربوط به آن ها از تمامی حوزه ها و جوانب برای در رساندن به دست آیندگان جزو وظایف این سازمان است.

وی به تحقیق اجرا شده در دانشگاه سنگاپور درباره آینده کرونا در ایران اشاره نمود و گفت: بر اساس این تحقیق می توان امیدوار بود که کووید 19 در انتها اردیبهشت یا اوایل خرداد ماه از ایران عبور کند که این مهم نیز در این سازمان برای آیندگان مستند می گردد. ضمن آنکه از اطلاعات دیجیتال سازی شده کتابخانه ملی سنگاپور برای بارگذاری در سایت کتابخانه ملی ایران استفاده می گردد.

در ادامه هویزم تان، برای حضور در جلسات آنلاین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که با حضور دانشمندان طی دوره های زمانی 15 روزه برگزار می گردد استقبال و اعلام آمادگی کرد.

رییس کتابخانه ملی سنگاپور با اشاره به تهیه پلتفرم دیجیتالی در سایت کتابخانه این کشور برای انتشار اطلاعات مربوط به ویروس کرونا اشاره نمود و گفت: این کتابخانه علاوه بر اینکه مباحث و موضوعات مختلف را از جنبه های علمی مستند می نماید به سایر جوانب زندگی اجتماعی مردم به خصوص در دوران کرونا (نحوه قرنطینه و حضور در اجتماع) توجه نموده و فرآیند مستندسازی را انجام می دهد.

وی همچنین به راه حل های کتابخانه ملی سنگاپور در هفته های آینده در شرایط کرونایی اشاره و اظهار داشت: طی هفته های آینده شرایطی را پیش بینی خواهیم کرد تا افرادی که در زمان پیش از کرونا کتاب به امانت برده بودند کتاب ها را به کتابخانه بازگردانند. البته در زمان ورود درجه حرارت بدن، شرایط و شناسنامه سلامت اعضا آنالیز می گردد و در ادامه با کاستن از جایگاه ها و مهیا کردن شرایط 1.5 متر و نیز کنترل تعداد افرادی که وارد می شوند فرایند پیشگیری را ادامه می دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1018

به "تشکیل کمیته جمع آوری دیتا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کمیته جمع آوری دیتا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید