درمان سرماخوردگی قفسه سینه

به گزارش کولو، شما هرگز نباید هر بار که قفسه سینه شما دچار سرما خوردگی می گردد، به داروخانه های محلی مراجعه کنید. روش های خانگی وجود دارد که ممکن است به شما در جهت مدیریت علائم این بیماری و کاهش درد یاری

درمان سرماخوردگی قفسه سینه

سهیلا حاجی زاده

منبع: راسخون

شما هرگز نباید هر بار که قفسه سینه شما دچار سرما خوردگی می شود، به داروخانه های محلی مراجعه کنید. روش های خانگی وجود دارد که ممکن است به شما در جهت مدیریت علائم این بیماری و کاهش درد یاری کند. اجازه دهید بعضی از این روش های درمان خانگی را به شما معرفی کنیم.

انقباض این لوله ها که هوا را به ریه ها حمل می نمایند، همراه با فراوری موکوس می تواند منجر به درد در ناحیه قفسه سینه، خس خس سینه، سرفه، سردرد خفیف، درد در ناحیه عضلات، گلودرد، تب و خستگی مفرط شود.

سرماخوردگی در ناحیه قفسه سینه اغلب به وسیله ویروس ها ایجاد می شود. این موضوع به این علت است که کاربرد بسیاری از آنتی بیوتیک ها در سرماخوردگی قفسه سینه و حتی سر موثر نیستند. دست زدن به یک سطح آلوده و یا قرار گرفتن در معرض ویروس های موجود در قطرات آب هنگامی که در نزدیکی یک فرد آلوده قرار می گیریم، می تواند منجر به تشکیل این عفونت در بدن شود. بعضی از مواد خاص مانند استنشاق دود سیگار یا قرار گرفتن در معرض هوای آلوده و گرد و غبار ممکن است منجر به تحریک و التهاب لوله های نای شود. در موارد نادر، عفونت های باکتریایی هم می توانند منجر به بروز سرماخوردگی در ناحیه قفسه سینه گردند.

روش های درمانی سرما خوردگی قفسه سینه

استنشاق بخار

تنفس در بخار یک بخار ساز یا مرطوب نماینده، دوش آب گرم با حتی یک قاشق آب جوش ممکن است به کاهش خلط در گلو و ریه ها یاری کند. این کار حداقل باید دو بار در روز و هر بار حدود سی دقیقه انجام شود. هوای گرم مرطوب حاصل از رطوبت نماینده ها باعث پاکسازی مخاط می شود و مواد آلوده را به راحتی از مخاط ها پاک می نماید. علاوه بر این، افزودن 3 تا 4 قطره اسانس گیاهان معطر و دارویی مانند اسانس اکالیپتوس باعث تسکین فوری درد می شود. یک بسته داغ بر روی قفسه سینه قرار دهید تا تراکم و فشار موجود بر روی قفسه سینه کاهش یابد. در صورتی که بسته داغ در اختیار ندارید، یک حوله یا پارچه را در آب گرم غوطه ور ساخته، سپس تمام آب آن را گرفته و پارچه را بر روی قفسه سینه و گلوی خود قرار دهید.

احتیاط: مرطوب نماینده ها و بخار سازها می توانند پناهگاهی برای باکتری ها باشند. بنابراین لازم است که این دستگاه ها را به صورت منظم تمیز کنید.

افزایش مصرف مایعات

همه ما می دانیم که نوشیدن اندازه زیادی آب برای تسکین سرماخوردگی بسیار خوب می باشد. بنابراین، هنگامی که مبتلا به درد قفسه سینه هستید، اندازه فراونی آب بنوشید. از آن جا که منافذ بینی به علت التهاب و تورم خشک می شوند، بهتر است اندازه فراوانی آب، عصاره های میوه، آب جوش، آب لیمو با عسل مصرف کنید. این کار می تواند به وسیله جلوگیری از خشک شدن منافذ بینی و نای به کاهش درد در ناحیه قفسه سینه یاری کند.

خوردن غذاهای غنی از آب مانند خیار و هندوانه می تواند به حفظ آب بدن و جلوگیری از کم آبی بدن یاری کند. از نوشیدنی های گرم مانند چای و قهوه هم بهره ببرید.

احتیاط: مصرف نوشیدنی هایی مانند کافئین و الکل و دیگر نوشیدنی های قندی را قطع کنید، چون منجر به آب از دست دهی بدن می شود.

غرغره آب نمک

یکی از شایع ترین روش های درمانی گلو درد ناشی از سرما خوردگی قفسه سینه، غرغره آب نمک می باشد. غرغره کردن با مصرف آب گرم در دهان و سپس چرخش سر به عقب، به طوری که آب وارد شده به منطقه گلو برسد، انجام می شود. هنگامی که هوا به وسیله ریه ها خارج می شود، آب در گلو به صورت حباب درآمده و صدای غرغره می دهد. برای ایجاد غرغره آب نمک، نصف قاشق چای خوری نمک را در 8 اونس آب گرم حل نموده و آن را برای غرغره بهره ببرید.

آب نمک باعث کاهش خارش گلو می شود. این کار هر سه تا 5 ساعت به منظور کاهش گلو درد انجام دهید. بهتر است توجه داشته باشید که غرغره با آب نمک تنها می تواند به تسکین موقت گلو درد یاری کند.

کاهش فشار بر روی قفسه سینه با کاربرد حباب بخار نعناع خشک بر روی آن انجام می شود. این حباب بخار به آسانی در همه داروخانه های محلی موجود می باشد. علاوه بر این، حباب بخار در خانه با استفاده از اسانس اکالیپتوس، اسانس آویشن و روغن زیتون هم تهیه می شود. 1 اونس روغن زیتون را با نصف قاشق چای خوری موم در یک ظرف مخلوط نموده و آن را بر روی حرارت پایین قرار دهید. قبل از برداشتن این ترکیب از روی بخار، اجازه دهید که موم ذوب شود و چند قطره اسانس اکالیپتوس و آویشن را به آن اضافه کنید. آن ها را به طور کامل با هم مخلوط نموده و اجازه دهید تا ترکیب خنک شود. حباب این بخار را قبل از رفتن به رختخواب به منظور کاهش علائم سرما خوردگی و سرفه بر روی سینه خود بمالید.

احتیاط: حباب بخار می تواند باعث بروز بعضی حساسیت های پوستی در افراد دارای پوست حساس شود. در صورتی که هر گونه خارش و یا احساس ناراحتی دیگری را مشاهده کردید، از حباب بخار استفاده نکنید.

چای های گیاهی

گیاهانی مانند آویشن و بابونه برای درمان سرماخوردگی قفسه سینه عالی می باشند. دو قاشق غذا خوری آویشن تازه را درون یک فنجان کوچک آب جوش قرار دهید، اجازه دهید تا برای حدود 4 دقیقه در حالی که سر آن را پوشش داده اید، به جوش آید. هنگامی که این کار انجام شد، تا زمانی که چای گیاهی گرم است آن را میل بفرمائید. چای آویشن یک روش درمانی قوی بوده که به ایجاد احساس راحتی در ریه ها و ترویج صاف شدن مخاط یاری می نماید. بعضی افراد ترجیح می دهند تا از چای اکیناسه به منظور کاهش گلودرد و تقویت توانایی بدن به منظور مبارزه بر علیه عفونت ها استفاده نمایند. چند قطره از شربت اکیناسه را به منظور درمان سریع تر سرما خوردگی قفسه سینه در چای بریزید.

احتیاط: قبل از استفاده از هر گونه مکمل گیاهی، و به خصوص زمانی که از داروهای دیگر هم استفاده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

صورت خود را با دست های کثیف لمس نکنید، چون می تواند منجر به انتشار آلودگی شود.

از خوردن غذاهای آلرژیک که می تواند باعث افزایش مخاط شود، اجتناب ورزید. اعتقاد بر این است که بعضی غذاهای خاص مانند خشکبار، تخم مرغ، پاستای سفید، غذاهای پرس شده و نگهداری شده باعث تشدید فراوری مخاط می شوند.

از داروهای متوقف نماینده صرفه برای بچه ها و نوزادان خودداری کنید.

توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک ها باعث تخریب باکتری شده و عملا به پیشگیری از بروز سرماخوردگی قفسه سینه ناشی از ویروس ها یاریی نمی نماید. برای سرفه های مداوم که حتی بعد از سه هفته همراه با تب، مسائل تنفسی و علائم خون در سرفه وجود دارد، بهتر است در نزدیک ترین زمان ممکن با پزشک مشورت کنید. عوارض جانبی سرما خوردگی قفسه سینه مانند سینه پهلو ممکن است خطری جدی برای زندگی بیمار به همراه داشته باشد.

سرما خوردگی های جزئی می تواند بسیار تحریک نماینده بوده و برترین روش کاهش پیشرفت بیماری استراحت کافی بیمار می باشد. اگرچه سرما خوردگی قفسه سینه باعث ایجاد خسگی مفرط در بدن می شود. از این رو، همراه با روش های درمانی طبیعی ذکر شده در بالا، اطمینان حاصل کنید که بدن شما استراحت کافی را دریافت نموده، به طوری که سیستم بدن شما هیچ گونه تنشی را دریافت نکند.

منبع: راسخون
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1835

به "درمان سرماخوردگی قفسه سینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرماخوردگی قفسه سینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید