معروف ترین جاهای دیدنی گرگان (1)

به گزارش کولو، گرگان با جنگل های بکر و دست نخورده اش، هوای مطبوعش و مه ای که بلندی هایش را پوشانده، هر سال مسافران زیادی را راهی گرگان می نماید. گرگان که هم به تهران، مشهد و زاهدان پرواز مستقیم دارد، جاهای دیدنی زیادی دارد، از جنگل نهارخوران که معروف ترین دیدنی گرگان است تا آبشارها و جنگل هایی در دل کوه ها که بکر مانده. ما در این نوشته و نوشته بعدی جاهای دیدنی گرگان را که حتما باید بروید نوشته ایم. با خبرنگاران همراه باشید:

معروف ترین جاهای دیدنی گرگان (1)

ناهارخوران

معروف ترین جاذبه گردشگری گرگان، جنگل ناهارخوران است. جنگل ناهارخوران با شهر گرگان 4 کیلومتر فاصله دارد و به علت معروفیت زیادش، امکانات تفریحی، گردشگری و طبیعش در همه فصل های سال طرفداران زیادی دارد. بیشتر غذاخوری های معروف گرگان هم در جاده ناهارخوران واقع شده اند و برای صرف غذا هم می توان به این منطقه خوش آب وهوا رفت. مسیر جاده ناهارخوران به سمت جنوب پس از حدود 7 کیلومتر به روستای زیبا و تماشای زیارت می رسد.

النگدره

اگر به ناهارخوران می روید می توانید با یک تیر دونشان بزنید و به تماشا النگ دره هم بروید. النگ دره در مسیر ناهارخوران واقع شده. در روزهایی که هوای گرم طاقت را از آدم می گیرد، النگدره 10 درجه خنک تر از جاهای دیگر است. رودخانه قلاشی از قسمت جنوب پارک تا شمال آن امتداد دارد و از بینش می گذرد. در مجاورت این رودخانه سه چشمه هم قرار گرفته است. در النگدره به واسطه امکانات پیکنیک و رفاهی و پارک بازی بچه ها به کسی بد نمی گذرد.

دریاچه توشن

از گرگان که 5 کیلومتر به سمت جنوب بروید، به روستای توشن و دریاچه این روستا که هم نامش است می رسید. توشن به معنی کم شدن آب است و اهالی به آن آبندان هم می گویند.

در قسمت جنوبی روستای توشن جایی به نام آب بندان است که جنگلی سرسبز با درختان تنومند در سه طرفش قرار گرفته. آب و هوای خوب اطراف دریاچه، امکان ماهیگیری و قدم زدن اطراف آن، دریاچه توشن را به جایی بسیار خواستنی تبدیل نموده. توشن در نزدیکی النگدره است.

روستای زیارت

جاذبه های گردشگری گرگان یکی دو تا نیست و اگر دلتان بخواهد گرگان را حسابی بگردید و بهتان خوش بگذرد باید برایش وقت هم بگذارید.

یکی از قشنگ ترین جاهای تماشای گرگان که بعد از ناهارخوران می توانید بروید روستای زیارت است. چرا نامش زیارت است؟ به خاطر وجود زیارتگاهی که آن را متعلق به بوداییان می دانند. شمال روستای زیارت جنگل ناهارخوران است و جنوبش آبشار زیارت و جنگل هایی با درختان سر به فلک کشیده.

به علت خوش آب و هوا بودن زیارت و وجود چشمه آب گرم روستا که خاصیت درمانی دارد، یکی از پر مسافرترین روستاهای شمال نام گرفته، اگرچه این استقبال زیاد به ضرر زیارت تمام شده و در چند سال گذشته شاهد رفتن موج ویلاسازان به سمتش بوده ایم.

بازار نعلبندان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری گرگان، بازار نعلبندان است. قدیم ها در بازار نعلبندان که زمانی بزرگترین بازار شمال کشور بود، کالاها را عمده می فروختند. اما امروز همه احتیاجات روزمره را می توان از آن خرید. راه رفتن در بین راسته های بازار نعلبندان که از سبزی و میوه و ماهی گرفته تا پارچه و ظرف های مسی دارد، بسیار لذت بخش است. بازار نعلبندان در مرکز شهر و حد فاصل چهار راه میدان تا سه راه میرکریم و میدان قیصریه قرار گرفته است.

مسجد جامع گرگان

موقع گشت و گذار در بازار نعلبندان اگر دلتان خواست یکی از بناهای به جا مانده از سلجوقیان را از نزدیک ببینید، سری به مسجد جامع گرگان که همان داخل بازار است، بزنید.

ترکیب آجر و کاشی به کار فته در این مسجد، کاشی های هفت رنگ، مناره آجری آن و خطوط کوفی نوشته شده روی مناره ها، مسجد جامع گرگان را در شمار تماشای ترین مساجد شمال قرار داده.

طبیعت سردانسر

گرگان، جنگل ها و دشت های بکر کم ندارد و یکی از آنها سردانسر است. سردانسر سرزمین دشت های فراخ و اسب هاست و جایی است که می توان قدری از هیاهوی شهر به دور بود. برای رسیدن به سردانسر باید از وسط روستای زیارت به سمت نخود چشمه و بعد از آن به سمت چکل پیرزن بروید.

جنگل شصت کلا

در 6 کیلومتری جنوب غربی گرگان، جنگل های بکر شصت کلا قرار گرفته. شصت کلا جنگلی است بکر با دو آبشار. یکی به نام شصت کلاته که محلی ها به آن فیروز محل می گویند و در آخر جنگل است و آن یکی باران کوه. سر منشاءاین آبشارها، رودخانه شصت کلاست که 43 کیلومتر جریان دارد و از کوه قل بلاغ سرچشمه گرفته.

کردکوی؛ بهشت سرسبز گرگان کجاست؟

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 23 آذر 1401 بروزرسانی: 23 آذر 1401 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2174

به "معروف ترین جاهای دیدنی گرگان (1)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معروف ترین جاهای دیدنی گرگان (1)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید