واردات 12 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای امسال

به گزارش کولو، سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه واکسیناسیون همگانی آنفلوآنزا به هیچ وجه توصیه نمی شود، گفت: سال گذشته کمتر از 2 میلیون دوز واردات واکسن آنفلوآنزا داشتیم، اما این رقم امسال به 11 تا 12 میلیون دوز افزایش خواهد یافت.

واردات 12 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای امسال

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه واکسیناسیون همگانی آنفلوآنزا به هیچ وجه توصیه نمی شود، گفت: سال گذشته کمتر از 2 میلیون دوز واردات واکسن آنفلوآنزا داشتیم، اما این رقم امسال به 11 تا 12 میلیون دوز افزایش خواهد یافت.

کیانوش جهانپور با بیان این مطلب، افزود: همکاران ما در شبکه بهداشتی کشور در سال گذشته، 250 هزار دوز واکسن دریافت کردند که امسال با افزایش 10 برابری توزیع واکسن در شبکه های بهداشت، 2 میلیون و 500 هزار دوز واکسن برای گروه های در معرض خطر و پرخطر یعنی واکسیناسیون مادران باردار و بیماران خاص توزیع خواهد شد و این گروه از جمعیت، رایگان واکسینه خواهند شد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: همچنین برای سایر گروه ها و افراد نیز بالغ بر 8.5 میلیون دوز واکسن آنفلونزا در نظر گرفته شده که اواخر شهریورماه در شبکه توزیع دارویی و داروخانه ها توزیع شده و در قبال هر کد ملی یک دوز واکسن قابل تحویل خواهد بود.

وی تاکید کرد: واکسیناسیون همگانی آنفلونزا به هیچ وجه توصیه نمی شود، علاوه برآن، اینکه شایعه شده برای دریافت واکسن، ثبت نام در داروخانه ها صورت می گیرد نیز صحت ندارد و نه تنها هدف خیرخواهانه ندارد، بلکه به نظر می رسد این یک کلاهبرداری است و عده ای در پی سواستفاده هستند.

جهانپور ادامه داد: به رغم تمام مسائل ارزی، برای تهیه و توزیع و مصرف منطقی واکسن آنفلوآنزا مسئله ای وجود نخواهد داشت و واکسن برای گروه های در معرض خطر و پرخطر فراهم است، لذا تقاضای کاذب و هزینه بیجا نباید ایجاد کرد.

وی عنوان کرد: برآورد ما این است که امسال نسبت به سال گذشته در مورد آنفلوآنزا حتی ممکن است مسائل کمتری داشته باشیم؛ زیرا مردم نکات بهداشتی را بیشتر رعایت می کنند، کمتر در مکان های عمومی و تجمع ها حاضر می شوند، از ماسک استفاده می کنند و این مراقبت ها همزمان در کنترل کرونا و آنفلونزا موثر خواهد افتاد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی در سرانجام گفت: خوشبختانه امسال تامین واکسن آنفلوآنزا برای بیماران خاص و مادران باردار 10 برابر سال قبل است، در حالی که تامین واکسن برای سایر گروه های پرخطر نیز 5 یا 6 برابر سال گذشته است. واکسن آنفلوآنزا از منابع معتبر و شرکت های برتر اروپایی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند، تهیه شده و دقت نظر کافی برای تهیه آن اجرا شده است و هر فرد با مراجعه به داروخانه و با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی می تواند واکسن آنفلوآنزا را تهیه کند. تا قبل از سرانجام شهریور ماه توزیع واکسن آنفلوآنزا آغاز می شود و تلاش بر این است که تا آن زمان بخش اعظمی از واکسن ها وارد شده و توزیع آن ها انجام شده باشد و هر فرد طبیعتا نمی تواند بیش از یک واکسن خریداری کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1201

به "واردات 12 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات 12 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید