استارتاپ های خاورمیانه ای در فصل اول 2020، جذب سرمایه ای 277 میلیون دلاری داشتند

به گزارش کولو، بر اساس جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی مگنیت (MAGNiTT)، استارتاپ های منطقه Mena (خاورمیانه و آفریقای شمالی) در سه ماهه اول امسال میلادی پیروز به جذب 277 میلیون دلار سرمایه شده اند که رشدی 2 درصدی را نسبت به فصل اول 2019 تجربه نموده است.

استارتاپ های خاورمیانه ای در فصل اول 2020، جذب سرمایه ای 277 میلیون دلاری داشتند

پلتفرم MAGNiTT یک جامعه آنلاین برای کارآفرینان است و ابزاری نیز برای جمع آوری سرمایه و یاری های اقتصادی محسوب می گردد و میزبان 74 سرمایه گذار و شتاب دهنده است. مگنیت از اوایل امسال میلادی تا به امروز شاهد افزایش 117 درصدی درخواست ها به صورت ماهانه بوده که علت آن، تمایل استارتاپ ها به یافتن راه های جایگزین برای جمع آوری سرمایه در بحران کنونی است. این پلتفرم اکنون در آخرین گزارش خود اعلام نموده که در اوایل امسال و پیش از شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا، استارتاپ ها پیروز به جذب سرمایه زیادی شده بودند که برای مثال می توان به استارتاپ کیتوپی (Kitopi) با 60 میلیون دلار، استارتاپ وزیتا (Vezeeta) با 40 میلیون دلار و SellAnyCar با 35 میلیون دلار اشاره نمود.

میزان سرمایه گذاری در استارتاپ های منطقه Mena در فصل اول 2020 نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته میلادی افزایش 2 درصدی داشته. در فصل اول 2019 شاهد سرمایه گذاری 271 میلیون دلاری در استارتا پ های منطقه Mena بودیم که در سه ماهه اول 2020 به 277 میلیون دلار رسیده است. اما آنچه همین 2 درصد را مهم می نماید، شیوع کرونا است که به نیمه پایانی فصل اول 2020 هم رسیده بود.

با آغاز همه گیری کرونا، میزان معاملات سرمایه گذاری کاهش داشته. در حالی که در سه ماهه اول 2019 شاهد 138 قرارداد بودیم، در فصل اول 2020 این آمار با کاهش 22 درصدی به 108 مورد رسیده است. اگر این آمار را دقیق تر مورد آنالیز قرار دهیم، با کاهش 67 درصدی معاملات در مارس امسال میلادی نسبت به سال 2019 روبه رو می شویم.

مدیر عامل و بنیانگذار مگنیت، فیلیپ بهاشی در این زمینه اعلام نموده: ما به احتمال زیاد تا چندین ماه آینده تاثیر کامل کووید-19 در فضای سرمایه گذاری را حس نخواهیم کرد. با این وجود، اخیرا میزان سرمایه گذاری کاهش پیدا نموده و سرمایه گذاران در حال ارزیابی مجدد موقعیت خود در این محیط جدید هستند. اطلاع از این موضوع که کرونا در فصل های آینده چه تاثیری روی بازار خواهد داشت، بسیار سخت و چالش برانگیز است. بر اساس پیش بینی ما، سرمایه گذاران از شرکت هایی که هم اکنون در آن سرمایه دارند، برای غلبه بر بحران حمایت خواهند کرد. بحران کرونا باعث ایجاد فرصت های جدیدی شده و سرمایه گذاران می توانند با پول نقد خود از آن ها استفاده نمایند.

به اعتقاد او، یکی از دلایل کاهش سرمایه گذاری در استارتاپ های خاورمیانه و آفریقای شاقتصادی، میزان سودآوری است. رسیدن به سود یک چالش عظیم محسوب می گردد که این موضوع باعث شده سرمایه گذاران در این بخش فعالیت کمتری داشته باشند و احتمالا در ادامه سال نیز با کاهش سرمایه گذاری روبه رو خواهیم شد.

ویروس کرونا باعث شده بسیاری از مردم قرنطینه و خانه نشین شوند. به همین دلیل افزایش تمایل به سرمایه گذاری در استارتاپ های فعال در زمینه مراقبت های پزشکی، آموزش آنلاین و همچنین تجارت الکترونیکی منطقی به نظر می رسد. با وجود این موضوع، بعضی استارتاپ ها در کشورهای این منطقه به علت شیوع کرونا تعطیل شده اند که برای مثال می توان به Modist در دبی اشاره نمود که از تاریخ 14 فروردین فعالیتی ندارد.

در نظرسنجی هفتگی مگنیت که بیش از 100 موسس استارتاپ در آن شرکت نموده اند، 59 درصد از تاثیر بحران کرونا روی کسب و کار خود خبر داده اند. در این میان 48 درصد گفته اند که درآمد مهم ترین دغدغه آن ها محسوب می گردد و 25 درصد جمع آوری سرمایه را عامل اصلی نگرانی خود اعلام نموده اند. 49 درصد پیش بینی نموده اند که نرخ رشد آن ها در سال 2020 کمتر از انتظار خواهد بود و 29 درصد انتظار دارند که درآمد آن ها نسبت به سال 2019 کاهش پیدا کند.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 966

به "استارتاپ های خاورمیانه ای در فصل اول 2020، جذب سرمایه ای 277 میلیون دلاری داشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارتاپ های خاورمیانه ای در فصل اول 2020، جذب سرمایه ای 277 میلیون دلاری داشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید