اعلام شهرهای شلوغ و پرمسافر و تشریح شرایط سفر در تعطیلات عید فطر

به گزارش کولو، ایسنا/ براساس آخرین گزارشهای واصله، اعلام شهرهای شلوغ و پرمسافر و تشریح شرایط سفر در تعطیلات عید فطر صورت گرفت.

اعلام شهرهای شلوغ و پرمسافر و تشریح شرایط سفر در تعطیلات عید فطر

سید مصطفی فاطمی، دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و مدیر کل اداره توسعه جهانگردی داخلی گفت: همانطور که پیش بینی شده بود، منطقه شمال غرب و غرب ایران در تعطیلات عید فطر پرسفر بود. طبق گزارش استانها و داده های ثبت شده در سامانه های وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی، ایلام، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان و آذربایجان شرقی از جمله استانهای پرمسافر در این تعطیلات بودند.

او ادامه داد: حجم سفر در بعضی از این استانها از جمله کردستان به حدی زیاد بود که به اسکان اضطراری مسافران رسید و به ناچار از امکانات آموزش و پرورش استفاده کردیم، در حالی که با توجه به فعال بودن مدارس قرار نبود از این فضاها استفاده گردد، ولی حجم مسافر در تعطیلات عید فطر در غرب ایران بیشتر از ظرفیت موجود بود.

به گفته او، بانه، مریوان، سنندج، کامیاران، سروآباد و اورامانات از جمله شهرهای شلوغ و پرمسافر کردستان در تعطیلات گذشته بودند که با توجه به طبیعت این منطقه، پیش بینی می گردد حجم زیاد سفر به این شهرها در اردیبهشت ادامه داشته باشد.

دبیر ستاد سفر گفت: شهرهای شیراز، اصفهان، کاشان، اردبیل، قزوین و الموت، ایلام بویژه منطقه دره شهر، همدان، ملایر، نهاوند، کبودرآهنگ و تبریز به نسبت سالهای گذشته و طبق پیش بینی ها با استقبال و حجم زیاد مسافر روبرو شدند و ظرفیت اقامتگاه های این منطقه ها از 80 تا 100 درصد تکمیل شده بود.

فاطمی اظهار کرد: پیش بینی های ستاد سفر بر این بود که در تعطیلات عید فطر حجم سفر به شهرهای مذهبی زیاد باشد که البته خراسان رضوی هنوز آمار اقامت در این استان را اعلام ننموده، ولی با رصدی که تا کنون اجرا شده احتمالا این استان با افزایش قابل ملاحظه مسافر در تعطیلات عید فطر روبرو بوده است.

او افزود: شهرهای کرمان و یزد نیز شرایط مطلوبی به لحاظ حجم مسافر در تعطیلات گذشته داشتند.

مدیر کل توسعه جهانگردی داخلی در ادامه گفت: رابطه مستقیمی بین جهانگردی داخلی و تعطیلات وجود دارد؛ در ماههای اخیر که تعطیلی های مناسبتی با تعطیلات سرانجام هفته همزمان شد، توزیع زمانی و مکانی بهتری در سفرها رخ داد. در واقع مردم فرصت پیدا کردند مسیرهای طولانی تری را بروند و مقاصد نوظهور سفر را شاهد بودیم و از طرفی، سفر به چند شهر کلاسیک محدود نشد و تجمع مسافران فقط در یک نقطه از کشور اتفاق نیفتاد.

او اعلام کرد: همزمانی تعطیلات مناسبتی با روزهای سرانجام هفته در تقویم سال جاری بسیار است و فرصت خوبی برای برنامه ریزی سفر است.

فاطمی به این پرسش که به رغم پیش بینی هایی که پیش از تعطیلات درباره منطقه ها پر ازدحام سفر شده بود، اما بسیاری از این شهرها آمادگی پذیرش این حجم از مسافر را نداشتند؛ یا غافلگیر شدند یا نتوانستند خدمات دهی مناسبی داشته باشند و شرایط رها شده ای به لحاظ خدمات دهی در بعضی شهرها بوجود آمده بود، پاسخ داد: بله این اتفاق در بعضی شهرها رخ داد، چون زیرساخت سفر و جهانگردی به طور کل در کشور محدود و ضعیف است، چرا اماکن اقامتی استان ایلام 100 درصد پر شد، چون در کل این استان به میزان هزار نفر تخت وجود دارد، معلوم است این ظرفیت محدود با سرعت پر می گردد. به هر حال باید در نظر گرفت سمت و سوی سفرهای داخلی تغییر نموده و مدیران استانی باید متناسب با آن بیشتر آماده باشند.

دبیر ستاد سفر بعلاوه درباره تغییر شکل سفر مردم که گفته می گردد متأثر از شرایط مالی و فرهنگی بوده و برنامه وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی در این راستا و برای در دسترس قرار دادن سفر و خارج نشدن آن از سبد اقشار میانه و ضعیف جامعه اظهار کرد: عوامل متعددی در تغییر شکل سفر دخیل است، شرایط مالی و معیشت فقط یکی از این عوامل است. در این شرایط ما چاره ای نداریم وقتی استانی مثل هرمزگان به ناگهان با حجم زیاد تقاضا برای سفر روبرو می گردد سراغ اقامتگاه های غیررسمی برویم و از خدمات دستگاه های دولتی استفاده کنیم.

البته که تاکید ما این بوده که پس از تکمیل ظرفیت اقامتگاه های رسمی، از امکان اقامتی غیررسمی برای مسافران استفاده گردد تا کسانی که سرمایه گذاری نموده اند هم منتفع شوند، اما به هر علت رویکرد مسافران بویژه در سالهای اخیر بیشتر استفاده از ویلاها و خانه های اجاره ای، خوابگاه ها و مدارس آموزش و پرورش و مراکزی اقامتی از این دست بوده است. حتی آمار مصرف کنندگان این اقامتگاه ها در تعطیلات نوروز سال جاری 4 برابر بیشتر از اقامتگاه های رسمی بود. در واقع، ما در دوراهی حمایت از جهانگرد و سرمایه گذار قرار داریم و باید با همکاری 27 عضو ستاد سفر یاری کنیم سفر در دسترس همه اقشار جامعه قرار گیرد و سیاست یکپارچه ای را در پیش بگیریم.

منبع: همگردی
انتشار: 7 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1402 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2235

به "اعلام شهرهای شلوغ و پرمسافر و تشریح شرایط سفر در تعطیلات عید فطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام شهرهای شلوغ و پرمسافر و تشریح شرایط سفر در تعطیلات عید فطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید