اولین جشنواره ریواس در کوهسرخ

به گزارش کولو، با حضور بالغ بر 10 تور گردشگری از نقاط مختلف، فرماندار کاشمر، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری و جمعی از شهروندان و مسئولان، اولین جشنواره ریواس و سبزی های متنوع کوهسرخ در این بخش برگزار گردید.

اولین جشنواره ریواس در کوهسرخ

در این مراسم فرماندار کاشمر گفت: منطقه کوهسرخ یکی از منطقه ها بکر و بسیار خوش آب و هوای استان خراسان رضوی است. با توجه به اینکه گردشگری در این منطقه یکی از پتانسیل های بسیار مهم برای توسعه است به همین علت تاکید ما بر این بوده که باید این پتانسیل تقویت گردد.

محمدعلی نبی پور اضافه کرد: به همین دلیل یکی از مهم ترین کارهایی که در این حوزه می توان انجام داد، رویدادسازی فرهنگی و توجه به میراث معنوی منطقه است.

فرماندار کاشمر گفت: برای هر یک از اتفاقات خوبی که در طول تاریخ در منطقه اتفاق افتاده و هنوز در حال اجرا است، باید رویدادهایی را ترسیم کنیم که این موجب هویت سازی برای نسل نو خواهد شد و برای همه ما نیز ارزشمند است و از سویی موجب حضور گردشگران در منطقه می گردد.

وی اظهار کرد: اکنون در تمام دنیا گردشگری جایگاه ویژه ای دارد به طوری که بیشترین اشتغال زایی و درآمدزایی را در پی دارد و کوهسرخ نیز با طبیعت بسیار بکر و فضای بسیار مناسب و کالبدی روستایی ارزشمند، آینده درخشانی در این حوزه دارد.

نبی پور اضافه کرد: هرچند اقامتگاه های بومگردی در منطقه شروع به کار نموده، اما هنوز در شروع راه هستیم باید به تناسب اتفاقاتی که در منطقه رخ می دهد همچون همین جشنواره ریواس برای حضور گردشگران و ایجاد نشاط در جامعه و اشتغال زایی رویداد سازی کنیم.

در این مراسم بخشدار کوهسرخ گفت: با توجه به اینکه ریواس کوهسرخ از برترین کیفیت برخوردار است، این محصول به عنوان یک ظرفیت برای منطقه دیده شده و به همین علت تصمیم بر برگزاری چنین جشنواره ای گرفته شد.

مجید کاریزنویی بیان نمود: حضور مردم در منطقه، معرفی بیشتر بخش کوهسرخ، نحوه صحیح برداشت محصول از اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی مطرح نمود: وجود بزرگترین بادامستان دیم کشور و حتی دنیا از دیگر ظرفیت ها و جاذبه های منطقه است که از این طریق می توان بخش کوهسرخ را به دیگر نقاط کشور معرفی کرد.

در این مراسم شهردار ریوش و مسئول برگزاری جشنواره ریواس گفت: بخش کوهسرخ و شهر ریوش قابلیت ها و پتانسیل های متنوعی را از نظر گردشگری، صنایع دستی، معادن و بعضی محصولات بومی و محلی دارد.

رضا کاردانی با تاکید بر معرفی این پتانسیل ها اضافه کرد: در راستای معرفی این قابلیت ها جشنواره ریواس را برای اولین بار در شهر ریوش برگزار کردیم. با توجه به اینکه گیاهانی همچون زز، کمای، پیاز کوهی و آویشن محصولات خاص این منطقه هستند این جشنواره برای عرضه این محصولات برگزار گردید.

شهردار ریوش گفت: 30 غرفه در این نمایشگاه به فروش گیاهان دارویی، ریواس، پیاز کوهی، زز، کمای و دمنوش های گیاهی و نان محلی می پردازند.

وی ادامه داد: به رغم اینکه برای اولین بار این جشنواره برگزار می شد، اما استقبال بسیار بی نظیر بود به همین علت کوشش می گردد با توجه به وجود بعضی محصولات دیگر جشنواره های مختلف دیگری نیز برگزار کنیم.

کاردانی بیان نمود: بخش کوهسرخ که از آن به عنوان بهشت گمشده خراسان رضوی نام برده می گردد همچنان احتیاج به معرفی و شناساندن به تمام نقاط کشور دارد. متاسفانه تا به امروز از این پتانسیل ها به خوبی استفاده نشده که کوشش می گردد پتانسیل ها به خصوص طبیعت کوهسرخ به خوبی معرفی گردد.

وی اضافه کرد: به رغم این که بخش کوهسرخ پتانسیل لازم در بخش گردشگری دارد، اما می طلبد به علت واقع شدن منطقه در مسیر ارتفاعات و وجود راه های دسترسی نامناسب توجه ویژه ای به بخش گردد. راه اندازی اقامتگاه های بومگردی از جمله اقدامات خوبی بوده که طی دو سال اخیر برای ماندگاری مسافران در کوهسرخ اجرا شده است.

شهردار ریوش مطرح نمود: از سال گذشته تا به امروز 4 اقامت گاه بوم گردی در مرکز شهر ریوش و روستاها راه اندازی شده است.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1401 بروزرسانی: 17 دی 1401 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2187

به "اولین جشنواره ریواس در کوهسرخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین جشنواره ریواس در کوهسرخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید