برق پرمصرف ها از کی گران می گردد؟

مدتی است که زمزمه افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف از سوی دولت و مجلس مطرح شده و علی رغم اینکه قرار بود تاکنون مشخص تکلیف گردد، هنوز به نتیجه نرسیده و منتظر اخذ مجوزهای ضروری است.

برق پرمصرف ها از کی گران می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، چندی پیش موضوع افزایش تعرفه برق از سوی وزارت نیرو به مجلس پیشنهاد شد و در حال حاضر نیز این مساله در کمیسیون های مختلف مجلس در حال نقد و آنالیز است تا بر اساس گفته های سخنگوی صنعت برق، پرمصرف ها از ترس میزان جریمه مجبور به اعمال مدیریت مصرف برق شوند.

در همین رابطه رضا اردکانیان - وزیر نیرو - چندی پیش خاطرنشان کرد که تعرفه مناسبی برای پرمصرف های آب و برق به دولت ارائه می کنیم؛ چراکه حدود 80 درصد مصرف نمایندگان برق در حد الگوی تعریف شده یا زیر آن مصرف می نمایند و هیچ مسئله ای ندارند ولی درهمین شرایط پرمصرف هایی داریم که نباید از تعرفه های پایین برخوردار باشند؛ بنابراین اصلاح قیمت به عنوان یک ابزار برای اصلاح روند پرمصرف ها یاری نماینده خواهد بود.

وی درباره اهمیت اصلاح قیمت گفت: قیمت ها در بخش آب و برق باید اصلاح شوند و با توجه به اعلام سازمان حسابرسی و برنامه و بودجه که ناظر بر وزارت نیرو هستند، قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق را 100 تومان عنوان کردند که این عدد به نسبت آنچه در نظر وزارت نیرو قرار گرفته است، بسیار متفاوت است اما ما موظف به قبول این عدد هستیم.

او ادامه داد: در این شرایط ضروری است فاصله قیمت تمام شده و قیمت تکلیفی پر گردد که در این مواقع دو مساله اهمیت ویژه ای پیدا می نماید. مساله اول موضوع مدیریت مصرف است، چراکه در حال حاضر دست اندرکاران صنعت برق می دانند که وضعیت ذخیره برق در حالت سر به سر قرار گرفته است. در این شرایط هر اتفاقی می تواند حاصل گردد، بنابراین هرچه زودتر باید سرمایه گذاری های لازم در این مسیر اتفاق افتد.

وزیر نیرو تاکید نمود: علاوه بر این مسائل در سال های قبل تکلیف قانونی دیگری بر دوش صنعت برق گذاشته شد و مبالغی از درآمدهای حاصل از این صنعت توسط دولت برداشته می گردد، لذا از این حیث نیز ضروری است بر مساله اصلاح قیمت توجه گردد.

در این باره هم چنین همایون حائری - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی - با اشاره به برنامه دولت برای افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف نیز اظهار کرد: در حال حاضر مشغول اخذ مجوزهای لازم برای انجام این کار هستیم تا بتوانیم هرچه سریع تر این طرح را اجرایی کنیم.

وی با تاکید به این مساله که در حال حاضر برنامه ای برای افزایش قیمت برق در دستور کار دولت قرار ندارد، اما بر اساس تمهیدات در نظر گرفته شده، برای مشترکان پرمصرف جریمه در نظر گرفته ایم، گفت: یکی از راهکارهای مدیریت مصرف کنترل مشترکان پرمصرف است که برای این مهم برنامه جریمه مشترکان پرمصرف در دستور کار قرار گرفته است.

علی رغم اینکه قرار بود نهایتا این مساله تا مهرماه معین تکلیف گردد اما هنوز خبری از تصمیم قطعی در این باره نیست و باتوجه به شرایطی که سال جاری در حوزه خاموشی ها پشت سر گذاشتیم، انتظار می رود که نگاه ویژه تری به این موضوع گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 19 مهر 1398 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 69

به "برق پرمصرف ها از کی گران می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برق پرمصرف ها از کی گران می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید