بقایای قلعه باستانی یل سویی گرمی به سایت گردشگری تبدیل گردد

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی خواهان تبدیل بقایای کشف شده قلعه باستانی یل سویی به سایت گردشگری در شهرستان گرمی شد.

بقایای قلعه باستانی یل سویی گرمی به سایت گردشگری تبدیل گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل، میرحمایت میرزاده نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی امروز سه شنبه 20 آذر 97 در بازدید از عملیات نجات بخشی قلعه یل سویی توضیح داد: با توجه به کاوش های انجام شده یل سویی یکی از جاذبه های شهرستان گرمی است که می تواند به سایت گردشگری تبدیل گردد.

او اضافه نمود: با اتمام عملیات نجات بخشی ساختمان های مورد استفاده در عملیات احداث سد یل سویی نیز می تواند به محل اسکان گردشگران تبدیل گردد.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی تاکید نمود: عملیات کاوش در قلعه یل سویی پیشرفت مطلوبی داشته و اقدامات میراث فرهنگی استان در پروژه نجات بخشی ستودنی است.

به گفته میرزاده با توجه به احداث سد در مجاور آثار تاریخی کشف حمام و بناهای تاریخی اقدام ارزشمندی است که در صیانت از تاریخ و فرهنگ این منطقه ماندگار خواهد بود.

او همچنین در خصوص تامین اعتبار لازم برای اتمام عملیات کاوش و نجات بخشی و همچنین تبدیل قلعه یل سویی به سایت گردشگری قول مساعد داد.

در این بازدید سرپرست هیئت کاوش قلعه یل سویی نیز توضیح داد: کاوش­های نجات بخشی این محوطه وجود دوره ­های مذکور را تأئید می­کنند.

فریبرز طهماسبی ادامه داد: عمده ­ترین استقرار این بخش از قلعه متعلق به دوره سلجوقی است با این حال کاوش­ها برای شناسایی دوره ­های قدیمی­ تر در حال حاضر ادامه دارد.

او تاکید نمود: در عملیات کاوش بخش های مختلفی از جمله قلعه، حمام، شهرستان و آثار تاریخی کشف شده است.

سرپرست هیئت کاوش قلعه یل سویی متذکر شد: اتمام عملیات کاوش و نجات بخشی حداقل نیازمند 500 میلیون تومان است و امید می رود مسئولان استانی در تامین آن یاریگر ما باشند.

منبع: میراث آریا
انتشار: بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 110

به "بقایای قلعه باستانی یل سویی گرمی به سایت گردشگری تبدیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بقایای قلعه باستانی یل سویی گرمی به سایت گردشگری تبدیل گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید