تصویری خیره کننده از ادغام دو اختروش

به گزارش کولو، ناسا هر چند وقت یک بار تصاویر جالب توجهی از کیهان منتشر می کند که بسیاری از علاقمندان با لذت به آن ها نگاه می کنند. این آزانس فضایی این بار در صفحه رسمی خود در پلتفرم اینستاگرام، تصویری خیره کننده از دو اختروَش یا کوازار را منتشر کرد که به نظر می رسد در حال ادغام با یک دیگر هستند.

تصویری خیره کننده از ادغام دو اختروش

به گزارش خبرنگاران، اختروَش یا کوازار یک هستهٔ فعال به شدت نورانی و دوردست است که به نظر می رسد با کهکشان های جوان در ارتباط باشد. در این اصطلاح، اختر به معنای ستاره و پسوند وَش به معنای مانند است که در کنار هم مفهوم ستاره مانند را عرضه می کنند، زیرا این اجرام آسمانی شباهت زیادی به ستاره ها دارند. با این حال، اختروش ستاره نیستند و اغلب دانشمندان باور دارند که یک اختروش، هالهٔ متراکم شدهٔ ماده است که ابرسیاهچاله یک کهکشان جوان را احاطه کرده است. ویژگی شاخص این اختروش ها این است که آنقدر نورانی هستند که تمام کهکشان خود را فرا می گیرند.

حالا ناسا تصویری را به اشتراک گذاشته است که دو مرکز نورانی خیره کننده را نشان می دهد که از طریق امواجی از گاز هایی که به نظر می رسد در آسمان رها می شوند احاطه شده اند. ناسا در توضیح تصویر می گوید؛ این دو نور، اختروش های اخیراً کشف شده ای هستند که به نظر می رسد در حال ادغام در یک جسم واحد هستند. کوازار ها اجرام دوردستی هستند که چنان درخشان می درخشند که کهکشان های حاوی آن ها را فرا می گیرند. آن ها از سیاهچاله هایی نیرو می گیرند که یک میلیارد برابر جرم خورشید ما دارند که همین امر سبب شده ستاره شناسان مدت ها مجذوب این دینام های قدرتمند شوند.

کوازار ها که نقش مهمی در شکل گیری کهکشان ها ایفا می کنند، نام خود را به این دلیل گرفتند که زمانی که برای اولین بار در دهه 1950 و 1960 مورد توجه قرار گرفتند، مانند ستاره ها تصور شدند. اختروش ها تا 1000 برابر روشن تر از کهکشان راه شیری ما هستند و به همین دلیل بسیار فعال تر هستند و مقادیر بزرگی از تابش را در سراسر طیف الکترومغناطیسی ساطع می کنند. ناسا گفت که دانشمندان این جفت اختروش تازه را با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل که به زودی با تلسکوپ فضایی جیمز وب جایگزین خواهد شد، پیدا کردند. نکته جالب توجه این است که دو نقطه نورانی قابل مشاهده در تصویر که ناسا به اشتراک گذاشته، با فاصله 10000 سال نوری از یکدیگر قرار دارند. اما زمانی که کهکشان های این دو اختروش ادغام شوند، سیاه چاله ای بزرگ تر ایجاد می کنند.

در واقع، اخترشناسان بر این باورند که این اختروش ها، هسته های دو کهکشان بزرگ در حال برخورد هستند. دانشمندان امیدوارند که مطالعه این دو اختروش به آن ها اجازه دهد تا درک کنند که کهکشان ها و سیاهچاله ها چگونه با هم رشد می کنند. مطالعه اختروش ها همچنین می تواند در درک مراحل اولیه شکل گیری کیهان مفید باشد. علیرغم ساطع کردن مقادیر بسیار زیادی از نور، این دو اختروش به دلیل فاصله زیاد از زمین با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. در واقع، انرژی حاصل از اختروش ها میلیارد ها سال طول می کشد تا به جو زمین برسد.

منبع: gadgets

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 29 خرداد 1401 بروزرسانی: 29 خرداد 1401 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2068

به "تصویری خیره کننده از ادغام دو اختروش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویری خیره کننده از ادغام دو اختروش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید