توضیح صالحی درباره سفر گروسی به تهران

به گزارش کولو، تهران (پانا) - رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن اعتراض به درز اطلاعات محرمانه آژانس در رسانه ها، گفت: در جلسه فردا با رافائل گروسی ملاحظات آژانس در چارچوب موافقتنامه پادمان و همکاری های دو طرف مورد بررسی و گفت وگو قرار خواهد گرفت.

توضیح صالحی درباره سفر گروسی به تهران

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش فارس، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (شنبه) در پاسخ به سؤالی در خصوص هدف سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و خبر منتشر شده رویترز مبنی بر مشاهده آلودگی ذرات اورانیوم در دو نقطه در ایران که در آستانه سفر گروسی به تهران منتشر شده است، گفت: بعد از اعلام ما مبنی بر اجرای ماده ششم قانون مصوب مجلس در خصوص توقف نظارت های فراپادمانی و ارائه نامه در این خصوص به آژانس، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی درخواست سفر فوری به ایران و دیدار با اینجانب را مطرح کرد.

وی اضافه کرد: سازمان انرژی اتمی ایران با در نظر دریافت تعاملات خود با آژانس با این سفر موافقت کرد.

اعتراض شفاهی و کتبی ایران به درز اطلاعات محرمانه آژانس در رسانه ها

صالحی در این خصوص چند نکته را یادآور شد و گفت: متاسفانه درز اطلاعات محرمانه آژانس در رسانه های بین المللی فرایند ناخوشایندی است که از سال های گذشته همچنان ادامه دارد و در این خصوص جمهوری اسلامی ایران بارها به صورت شفاهی و کتبی مراتب اعتراض خود را به آژانس ارائه کرده است. اخیرا نیز آقای غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در وین طی یادداشت رسمی ملاحظات حقوقی و سیاسی حول این موضوع را با جزییات به آژانس تذکر داده است.

وی یادآور شد: موضوعات این چنین به صورت معمول بین آژانس و کشورهای عضو در جریان است و تا زمانی که فرآیند بررسی ها نهایی نشده است، نبایستی به رسانه ها کشیده شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی شرح داد: تردیدی نیست که انتشار این گونه مطالب با اهداف و اغراض سیاسی صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: به نظر اینجانب سازوکارهای آژانس باید به گونه ای بازنگری شود که از تکرار این گونه اقدامات جلوگیری به عمل آید.

صالحی گفت: برای رسیدن به این سازوکار آژانس می بایست ضمن حفظ بیطرفی با رویکردی حرفه ای از انتشار مطالب این چنین جلوگیری کند.

در جلسه فردا (یکشنبه) با آقای گروسی ملاحظات آژانس در چارچوب موافقتنامه پادمان و همکاری های دو طرف مورد بررسی و گفت وگو قرار خواهد گرفت/ از تاریخ پنجم اسفند ماه نظارت های فراپادمانی متوقف خواهد شد

معاون رئیس جمهور در خصوص اهداف سفر گروسی به تهران نیز ضمن اشاره به درخواست مدیرکل برای سفر به ایران گفت: از آنجایی که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران در حال اجرا است و طرف مقابل هنوز تعهدات خود در زمینه لغو تحریم ها را اجرا نکرده است، از تاریخ پنجم اسفند ماه نظارت های فراپادمانی متوقف خواهد شد، در عین حال در جلسه فردا (یکشنبه) با آقای گروسی ملاحظات آژانس در چارچوب موافقتنامه پادمان و همکاری های دو طرف مورد بررسی و گفت وگو قرار خواهد گرفت.

پس از آنکه در هفته گذشته کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم تهران برای اجرای بند ششم قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را به اطلاع این نهاد رساند، اعلام شد که رافائل گروسی مدیرکل آژانس پیشنهاد داده برای یافتن راه چاره عمومی به منظور ادامه فعالیت های این نهاد به تهران سفر کند.

پس از آن هم غریب آبادی گفت که گروسی روز شنبه دوم اسفند ماه به درخواست خود برای گفت وگوی فنی با سازمان انرژی اتمی درباره ماده 6 قانون اقدام راهبردی مجلس در تهران خواهد بود و بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که گروسی روز یکشنبه سوم اسفند ماه با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و دیگر مسؤولان این سازمان دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

کمالوندی موضوعات فنی و ترتیبات اجرایی توقف نظارت های فراتر از پادمان و پروتکل الحاقی و اقدامات داوطلبانه فراپادمانی و نحوه ادامه همکاری های دو طرف را از جمله محورهای گفت وگوهای گروسی در تهران برشمرد.

در همین خصوص یک منبع مطلع به خبرنگار فارس گفت که گروسی امشب (شنبه) وارد تهران می شود و فردا صبح با صالحی دیدار و بعدازظهر هم تهران را ترک خواهد کرد.

این دومین سفر گروسی ظریف 6 ماه گذشته است، وی دوشنبه شب سوم شهریور ماه به منظور انجام سفری دو روزه به تهران آمد و در سرانجام بیانیه ای مشترک از سوی دو طرف منتشر و عنوان شد که طرفین در خصوص حل و فصل توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق دست یافتند و قرار شد ایران به دو مکان درخواستی دسترسی بدهد. گروسی در آن سفر با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و حسن روحانی رئیس جمهور نیز دیدار و گفت وگو کرد.

لازم به ذکر است، طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران روز چهارشنبه 12 آذر ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی اصلاح و توسط شورای نگهبان تایید شد و همان روز رئیس مجلس در نامه ای به رئیس جمهور قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را جهت اجرا ابلاغ کرد و آیین نامه اجرایی این قانون نیز سوم دی ماه به تصویب هیأت وزیران رسید.اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز آیین نامه اجرایی قانون مزبور را برای اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ کرد.

براساس ماده 6 این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند.

لازم به ذکر است اقداماتی که از پنج اسفند و در راستای اجرای اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها متوقف می شود، شامل این موارد است: مفاد پروتکل الحاقی؛ کد 3.1 اصلاحی ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمان (برای اظهار زودهنگام تاسیسات هسته ای به آژانس)؛ استفاده از فناوری های مدرن و حضور درازمدت آژانس در ایران؛ اقدامات شفاف ساز در رابطه با کیک زرد؛ اقدامات شفاف ساز در رابطه با غنی سازی؛ دسترسی ها پیرو مفاد برجام؛ نظارت و راستی آزمایی اجرای اقدامات داوطلبانه و اقدامات شفاف ساز در رابطه با ساخت قطعات سانتریفیوژ.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1500

به "توضیح صالحی درباره سفر گروسی به تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح صالحی درباره سفر گروسی به تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید