درمان خانگی آفت دهان

به گزارش کولو، ایرنا زندگی: زخم داخل دهان از قبیل گاز گرفتگی میان غذا خوردن و آفت دهان است. مورد اول در لحظه درد دارد و به زودی خوب می گردد؛ اما اگر زخم دهان شما از مورد دوم یعنی آفت باشد به شدت طول چند روز ممکن است درد گیرد و حتی تا یک ماه هم درمان نگردد. در ادامه چند مورد از درمان های خانگی، علت به وجود آمدن و خطر زخم های دهانی را آنالیز می کنیم.

درمان خانگی آفت دهان

1. درمان های خانگی

اگر لپ و زبان خود را گاز گرفته اید نیازی به درمان ندارید؛ زیرا که سلول های داخل دهان بیشترین درصد تکثیر را دارند و زخمی که بر اثر گاز گرفتگی باشد تا چند ساعت کاملا بهبود می یابد. اگر در لپ و زبان خود آفت زده اید بهتر است از الگو های زیر پیروی کنید:

الف) آب و نمک:

استفاده از آب نمک تعادل اسمزی داخل دهان را بر هم می زند و باعث می گردد آب آفت دهان کشیده گردد و زخم زودتر بهبود یابد.

ب) زرد چوبه و جوش شیرین:

این دو ماده عفونت کش هستند که می توان به صورت مجزا یا با ترکیب آب و نمک استفاده گردد که در درمان آفت دهان بسیار موثر هستند.

ج) محلول دهان شویه یا قطره:

می توانید از داروخانه ها دهان شویه و قطره برای درمان آفت تهیه کنید که این مورد نیز بسیار موثر است.

2. علت به وجود آمدن آفت دهان

هنوز علت مشخصی برای این بیماری کشف نشده است، ولی خیلی از عوامل می توانند باعث بروز آن شوند. آفت دهان ویروسی نیست و بیشتر شبیه به یک واکنش خود ایمنی بدن است. در این مورد دکتر جونز می گوید: سلول های سطحی دهان به شکل T در می آیند که نوعی ساختار شکنی در سطح سلول های دهانی به وجود می آورد و موجب آفت دهان می شوند. این بیماری در زن ها رایج تر است. اینا کرن، دندان پزشک شهر نیویورک، 4 مورد را دلیل اصلی بروز آفت دهان می داند که از قبیل:

الف) گاهی اوقات این عارضه به دلیل اسیدی بودن مواد غذایی به وجود می آید.

ب) ممکن است به علت حساسیت به مواد تشکیل دهنده خمیر دندان جدید هم باشد.

ج) ترک یک دفعه ای سیگار به بدن شوک وارد می نماید که ممکن است به آفت دهانی منجر گردد.

د) استرس و نگرانی نیز می توانند دلیلی از این قبیل باشند.

3. آفت دهان، نشانه بیماری

آفت دهان به هیج وجه مسری نیست و از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا نمی نماید. درست بر عکس تب خال که ریشه ویروسی دارد و قابل انتقال است. در هر دو مورد بهتر است سیستم ایمنی بدن را بالا ببرید. از ویتامین سی و گروه ویتامین های بی در این زمینه بهره ببرید. آفت دهان نشانه سیستم ایمنی پایین است و به ما این هشدار را می دهد که ممکن است خیلی راحت به بیماری های ویروسی و عفونت های دیگر نیز دچار شویم. پس بهتر است برای پیشگیری از این عارضه و دیگر بیماری های ویروسی و خود ایمنی از انواع ویتامین ها، پروتئین ها و مواد معدنی استفاده کنیم.

منبع: the healthy

منبع: برترین ها
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1097

به "درمان خانگی آفت دهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی آفت دهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید