راه هایی برای اینکه کودک اشتباهش را بپذیرد؟

به گزارش کولو، تهران (پانا) - بچه ها از اشتباهاتی که در طول روز مرتکب می شوند درست رفتار کردن، تصمیم گیری و انتخاب کردن را یاد می گیرند و شخصیت شان به تدریج شکل می گیرد. آن چه برای یک مادر به عنوان عضوی از خانواده که احتمالا اوقات بیشتری را با کودک سپری می نماید، باید در اولویت باشد این است که اطمینان حاصل کند کودک اشتباهش را به راحتی می پذیرد.

راه هایی برای اینکه کودک اشتباهش را بپذیرد؟

به گزارش تبیان، یکی از بهترین روش ها برای این که کودک با کمترین مقاومت، مسئولیت کار یا رفتار نادرستش را بپذیرد، شیوه الگوبرداری از رفتار والدین است بدون این که احتیاج باشد شرحی به او بدهید. در این روش سعی کنید محیط مثبتی ایجاد و الگویی برای او فراهم کنید تا در راستا درست راهنمایی شو د. مثلا بچه ها باید ببینند که والدین و اعضای عظیم تر خانواده وقتی کار اشتباهی انجام داده اند، از هم عذرخواهی و ابراز پشیمانی می نمایند و مسئولیت آن را می پذیرند. به این ترتیب والدین گفتن متاسفم را برای کودک عادی سازی می نمایند و او متوجه می گردد عظیم ترها هم مرتکب اشتباه می شوند و رفتار درست آن ها را تقلید می نماید.

خشم مان را در مواجهه با اشتباه کودک کنترل کنیم

اجازه دهید گاهی کودک دچار اشتباه گردد و او را خاطرجمع کنیم که در صورت اشتباه کردن عواقب سختی در انتظارش نیست چراکه غالبا بچه ها از ترس سرزنش و به دردسر افتادن، در برابر پذیرش اشتباهات خود مقاومت می نمایند. کودک باید مطمئن گردد که حتی در صورت ارتکاب اشتباه باز هم شما از او برای اصلاح رفتار و اشتباهش حمایت می کنید. در برابر رفتار اشتباهش آرام باشید و اجازه دهید برای شرح اقدامش با شما احساس امنیت و راحتی کند بنابراین کودک بدون ترس از تنبیه شدن، مسئولیت اشتباهش را می پذیرد و با شما درباره آن صحبت می نماید.

اشتباه کودک را به یک فرصت یادگیری تبدیل کنید

وقتی کودک به اشتباه خود نزد شما اعتراف می نماید، تحسین او برای پذیرش مسئولیت کاری که نموده به جای سرزنش کردنش تاثیرگذارتر خواهد بود. حتی اگر اشتباه به قدری عظیم باشد که کودک باید به خاطرش سرزنش گردد، قبل از هر اقدامی پذیرش اشتباهش را تحسین کنید سپس او را از عواقب کارش مطلع کنید و آموزش دهید. با او درباره کارهای بهتری که می توانسته به جای کار و رفتار نادرستش انجام دهد و همچنین درباره کنترل بهتر احساساتش صحبت کنید. البته قرار نیست راهکارهای شخصی خودتان را ارائه دهید بلکه به او یاری می کنید تا خودش راه درست را بیابد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1678

به "راه هایی برای اینکه کودک اشتباهش را بپذیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه هایی برای اینکه کودک اشتباهش را بپذیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید