ربات مخصوص آدم های شلخته ساخته شد، عکس

به گزارش کولو، ایسنا نوشت: انباشته شدن لباس ها در کف اتاق خواب، مسئله ای است که والدین بیشتر نوجوانان را آزار می دهد اما این ممکن است به زودی به یک مشکل مربوط به گذشته تبدیل گردد زیرا دانشمندان یک ربات را برای برداشتن لباس های کثیف ساخته اند.

ربات مخصوص آدم های شلخته ساخته شد، عکس

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا برکلی(UC Berkeley) یک ربات را برای جمع آوری لباس ابداع نموده اند که مشکل نوجوان ها را حل می نماید و کارآمدترین راه برای رفع کردن به هم ریختگی است. این ربات با به کار گرفتن ترکیبی از دوربین های رنگی و حسگر عمیق، لباس های کثیف را جمع آوری می نماید.

پروفسور کن گلدبرگ(Ken Goldberg) پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این فناوری را می توان در دهه جاری به صورت تجاری در دسترس قرار داد. این بدان معناست که به زودی همه ما ممکن است یک یاری رباتیک را در خانه داشته باشیم.

مسئله نوجوان(Teenagers Problem) که با توجه به یک معمای ریاضی معروف موسوم به مسئله پستچی چینی(Chinese Postmans Problem) نام گذاری شده است، می پرسد چگونه می توان یک اتاق را با کمترین عبور برای رسیدن به سبد لباس ها تمیز کرد.

  • چیز عجیبی که فضانوردان روی کره ماه جا گذاشتند

  • نصب بزرگترین توربین بادی دنیا در 24 ساعت/ غول 252 متری

اگرچه یک انسان ممکن است بتواند همه اقلام را یک باره بردارد اما یک ربات مجهز به یک بازو ممکن است فقط بتواند چند مورد را به صورت هم زمان بردارد. بنابراین باید کارآمد باشد. گلدبرگ برای حل کردن این مشکل، یک نوع هوش مصنوعی طراحی کرد که می تواند لباس ها را با کنترل کردن یک بازوی رباتیک بردارد.

گلدبرگ گفت: ربات با اجرای مکرر چرخه ای که در آن لباس ها از یک سطح صاف برداشته می شوند، در یک سبد قرار می گیرند، سبد روی یک سطح صاف قرار داده می گردد و بعلاوه با تکرار دوباره این چرخه، خود را آموزش می دهد.

اگرچه این چرخه ممکن است بی فایده به نظر برسد اما گلدبرگ معتقد است که این کار به ربات امکان می دهد تا نحوه بهینه سازی تعداد لباس هایی را که می تواند در هر حرکت بردارد، یاد بگیرد. در این آزمایش، هوش مصنوعی این چرخه را 200 بار تکرار کرد و در این فرآیند بیش از 2000 لباس را برداشت.

دانشمندان ابتدا دو روش متفاوت را امتحان کردند که یک روش با استفاده از یک دوربین رنگی استاندارد و دیگری با استفاده از یک دوربین مخصوص تشخیص عمق انجام شد.

دوربین رنگی می توانست محل قرارگیری لباس ها را تشخیص دهد اما اغلب نمی توانست برترین نقطه را برای برداشتن چندین لباس به طور هم زمان پیدا کند. از سوی دیگر، دوربین تشخیص عمق نه تنها در تماشا جایی که لباس های زیادی روی هم انباشته شده اند، بلکه برای یافتن لباس ها به صورت انفرادی عالی بود.

گلدبرگ و همکارانش می گویند که هر یک از این روش ها، تعداد دفعات پیمودن مسیر برای خالی کردن اتاق را حدود 20 درصد کاهش می دهند. با وجود این، وقتی ربات با توانایی چیدن لباس ها ترکیب گردد، می تواند 67 درصد کارآمدتر باشد.

گلدبرگ در پاسخ به این پرسش که آیا این فناوری به زودی به صورت تجاری در دسترس خواهد بود، گفت: امیدواریم که چنین گردد. میلیون ها نوجوان و والدین آنها روی این فناوری حساب خواهند کرد. توانایی برداشتن لباس ها می تواند برای سالمندان و کارکنان بیمارستان ها، هتل ها و فروشگاه های لباس نیز بسیار سودمند باشد.

با وجود این، گلدبرگ گفت که این فناوری بلافاصله در دسترس نخواهد بود زیرا ربات های متحرک کنونی مجهز به بازوهای مورد احتیاج برای استفاده خانگی، کمی گران هستند. بعلاوه، این ربات هنوز یک یاری کامل برای خانه نیست زیرا در حال حاضر توانایی طبقه بندی لباس ها براساس رنگ را ندارد.

اگر این ربات نو به بازار بیاید، به تعداد فزاینده ای از سرآشپزها، نظافتچی ها، پرستاران و کارگران رباتیک می پیوندد. سازندگان این ربات های خانگی می گویند که آنها به زودی قادر خواهند بود تا هر کاری را که یک انسان از عهده آن برمی آید، انجام دهند.

از آنجا که ربات ها به مرور زمان پیشرفته تر و در دسترس تر می شوند، بعضی از کارشناسان معتقدند که ممکن است در آستانه یک آینده کم کار باشیم. پژوهشگران معتقدند خرید مواد غذایی، کاری است که بیشتر به وسیله ربات ها کساد خواهد شد و 59 درصد کارهای این حوزه به ربات ها و الگوریتم ها سپرده می شوند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 آذر 1402 بروزرسانی: 5 آذر 1402 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2298

به "ربات مخصوص آدم های شلخته ساخته شد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات مخصوص آدم های شلخته ساخته شد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید