روش کاشت گندم در گلدان

به گزارش کولو، کاشت گندم در گلدان، حالت طبیعی و چشم نوازی به آشپزخانه یا هر محلی که برای کاشت آن انتخاب نموده اید، می بخشد. دانه های گندم جوانه زده را در یک گلدان زیبا حاوی مخلوطی از کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس بکارید و به صورت مرتب آبیاری کنید. نور کافی خورشید و دمای 20 تا 27 درجه، بهترین شرایط برای کاشت گندم در گلدان است.

روش کاشت گندم در گلدان

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - کاشت گندم غالبا در مزارع عظیم و در مقیاس هکتار صورت می گیرد. بیش از نیمی از زمین های کشاورزی کل دنیا، به کشت گندم اختصاص یافته است. اگر نگاهی به تاریخ بیاندازیم، ده تا پانزده هزار سال قبل از میلاد مسیح گندم کشت می شده است. گندم سمبل فراوانی و وفور نعمت است. امروزه، افراد زیادی به کاشت گندم در گلدان یا باغچه های محل سکونت خود تمایل دارند. با کاشت گندم در مقیاس کوچک، علاوه بر بهره مندی از اثرات مفید آن برای سلامت جسم، می توانید از زیبایی آن نیز لذت ببرند. برای آشنایی بهتر با روش کاشت گندم در گلدان با ما همراه باشید.

روش کاشت گندم در گلدان

گندم یکی از مهم ترین گیاهان زراعی به شمار می آید که در شرایط آب و هوایی متنوع قابل کشت است. کشت گندم آسان است، چراکه نسبت به تغییرات شرایط محیطی حساسیت چندانی نشان نمی دهد.

شرایط محیطی مورد احتیاج برای کاشت گندم

  • خاک: بهترین خاک برای کاشت گندم خاک لومی باحاصلخیزی بالاست. خاک شنی و رسی عمیق با زهکشی خوب نیز برای رشد گندم مناسب است. برای کاشت گندم در گلدان مخلوطی از کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس پیشنهاد می گردد. با وجود این ترکیب، رطوبت مورد احتیاج گیاه به خوبی تامین می گردد.

  • دما: گندم گیاه مقاومی است که نسبت به افزایش یا کاهش دما واکنش نامطلوبی نشان نمی دهد. کشت گندم در طیف وسیعی از درجه حرارت امکان پذیر است. دمای ایده آل برای رشد و جوانه زنی گندم 4 تا 32 درجه سانتی گراد است. اما دمای 25 درجه سانتی گراد بهترین دما برای رشد سریع و سالم گندم محسوب می گردد.

  • آبیاری: احتیاج آبی گندم متوسط است و خاک گلدان باید در فاصله بین دو آبیاری خشک گردد. آبیاری زیاد و غرقابی کردن این گیاه به ویژه قبل از جوانه زدن بذر باعث خفگی، کاهش درصد جوانه زنی و پوسیده شدن بذر می گردد.

  • کوددهی: برای رشد بهتر و سریع تر گیاه بهتر است از کود های فسفر، پتاسیم و نیترژن و یا کود کمپوست یاری بگیرید. موارد گفته شده باید در طول رشد گیاه طی سه نوبت استفاده گردد.

  • نور: گندم به نور کافی خورشید احتیاج دارد؛ بنابراین نقاطی از خانه که در طول روز، از نور مناسبی برخوردار هستند را برای نگهداری گلدان انتخاب کنید.

  • گلدان: برای کاشت گندم در گلدان، از گلدان های سایز متوسط و یا گلدان های جعبه ای بهره ببرید. با این کار، گیاه برای توسعه ریشه های خود در خاک با تنگی جا رو به رو نخواهد شد. بذر های زیادی را می توانید در یک گلدان بکارید.

انتخاب بذر مناسب گندم

انتخاب بذر مناسب برای کاشت گندم در گلدان یا باغچه از اولین مواردی است که باید در نظر گرفته گردد. بذر گندم قبـل از کاشت باید ضد عفونی شده باشد. بالا بودن قوه نامیه بذر، پر محصول بودن، مقاومت نسـبت به آفات و امراض، خلوص بذر و مخلوط نبودن با بذر سایر محصولات از دیگر موارد مهم حین انتخاب بذر مناسب است.

مراحل کاشت گندم در گلدان

  1. برای کاشت گندم در گلدان، ابتدا ضروری است بذر ها را یک شب در آب ولرم بخیسانید. این کار باعث بالا رفتن سرعت جوانه زنی بذر خواهد شد.
  2. بذر های گیاه را می توانید در عمق 3 تا 4 سانتی متری خاک، بدون جوانه زدن بذر ها نیز بکارید. اما پیشنهاد ما این است که ابتدا اجازه دهید بذر ها جوانه بزنند، سپس آن ها را به گلدان منتقل کنید.
  3. در صورت کاشت گندم های جوانه زده، آن ها را بر روی سطح خاک قرار دهید و آب را به آرامی بر روی آن ها اسپری کنید.
  4. گلدان را در محلی با نور کافی و ملایم خورشید قرار دهید و از تابش مستقیم نور خورشید بر روی آن جلوگیری کنید.

گیاه گندم رنگ سبز روشن زیبایی دارد و در طول دوره رشد، سرسبزی و طراوت را برای محیط خانه و آشپزخانه شما به ارمغان می آورد. هنگامی که رنگ کل محصول طلایی رنگ شد، زمان برداشت گندم ها فرا رسیده است. دانه گندم حاوی 7 تا 18 درصد پروتئین، 60 تا 70 درصد نشاسته، 2 تا 2/5 درصد سلولز (فیبر خام) و 2 تا 5/1 درصد چربی، انواع مواد معدنی و ویتامین هاست. خواص گندم و ارزش غذایی بالای آن قابل انکار نیست، چراکه مهم ترین منبع غذایی بشر گندم است.

منبع: setare.com
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1445

به "روش کاشت گندم در گلدان" امتیاز دهید

11 کاربر به "روش کاشت گندم در گلدان" امتیاز داده اند | 4.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش کاشت گندم در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید