شورای امنیت خواهان آتش بس در لیبی شد

به گزارش کولو، شورای امنیت سازمان ملل بامداد پنجشنبه با 14 رای موافق خواهان آتش بس در لیبی شد.

شورای امنیت خواهان آتش بس در لیبی شد

به گزارش گروه سیاسی کولو، شورای امنیت سازمان ملل در نشست بامداد روز پنجشنبه خود درباره تحولات لیبی با 14 رای موافق و یک رای ممتنع روسیه، خواهان آتش بس در لیبی شد.

به گزارش الجزیره، در این قطعنامه، به نگرانی شورای امنیت درباره مشارکت فزاینده مزدوران در درگیری لیبی اشاره شده است.

بر اساس این قطعنامه، کمیته تحریم ها موظف شد نام افراد و شرکت هایی که ممنوعیت صادرات سلاح به لیبی را نقض می نمایند معین کند.

در این نشست، نماینده تونس در شورای امنیت سازمان ملل گفت که از تمام طرف های درگیر در لیبی می خواهیم تا برای انتها بحران به میز مذاکره بازگردند.

نماینده روسیه نیز در این نشست گفت: فقط لیبی ها هستند که باید درباره کشورشان تصمیم بگیرند و نیازمند موافقت طرف های درگیری در لیبی درباره این قطعنامه هستیم.

تحریم تسلیحاتی لیبی در حالی در این نشست شورای امنیت سازمان ملل مطرح می گردد که روز چهارشنبه منابع لیبیایی و مصری گفتند که هفته گذشته اولین محموله از سلاح هایی که ولی عهد سعودی قول آن را داده بود، وارد لیبی شده است.

این منابع به وبگاه العربی الجدید گفتند که این محموله سلاح تحت نظارت مصر وارد مناطق تحت کنترل عناصر خلیفه حفتر شده است. سلاح هایی که محمد بن سلمان پیش از این قول آن را به خلیفه حفتر داده بود.

لیبی از زمان سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور سابق این کشور در سال 2011 به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده؛ یکی دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در طرابلس (غرب کشور) که در سطح دنیا به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی به نخست وزیری عبدالله الثنی و عقیله صالح رئیس مجلس نمایندگان آن که خلیفه حفتر نیز از حمایت آن ها برخوردار است.

این کشور از بیش از ده ماه پیش به صحنه درگیری بین نیروهای شرق به فرماندهی خلیفه حفتر و نیروهای دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج در طرابلس (غرب) تبدیل شده است، حفتر از حمایت های اقتصادی و تسلیحاتی امارات و مصر برخوردار است و نیروهای السراج نیز از حمایت های قطر و ترکیه برخودارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 775

به "شورای امنیت خواهان آتش بس در لیبی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت خواهان آتش بس در لیبی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید