فدراسیون فوتبال کمر پرسپولیس را شکست؟

به گزارش کولو، خبرنگاران: پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه فیصل بن فهد عربستان با 3 گل برابر الهلال مغلوب گردید تا یحیی گل محمدی، سنگین ترین شکست دوران مربی گری اش را با پرسپولیس تجربه کند.

فدراسیون فوتبال کمر پرسپولیس را شکست؟

به گزارش خبرنگاران، شکست برابر الهلال، به ماجراجویی پرسپولیس در این دوره از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا سرانجام داد، تا این تیم یک مرحله بعدتر از تراکتور و استقلال، با معتبرترین رقابت های فوتبال باشگاهی در قاره آسیا وداع کند. شکست سنگین پرسپولیس برابر الهلال، اما موردی نبود و نیست که بشود به سادگی از کنارش عبور کرد. پیروز ترین تیم ایرانی در رقابت های چند فصل اخیر، در تقابل با الهلال نشانی از پرسپولیس همیشگی نداشت و همین مورد منجر به آنالیز و واکاوی های مختلف شده است.

اگرچه در دنیای حرفه ای فوتبال، مسئولیت شکست در زمین فوتبال به عهده مربی و بازیکنان تیم است (موردی که درباره پرسپولیس هم استتثناء نیست)، ولی به نظر می رسد، هواداران باشگاه سرخ پوش تهرانی، علاوه بر موارد متعدد، نقش فدراسیون فوتبال و تیم ملی را در زمین گیر شدن پرسپولیس برابر الهلال پررنگ می دانند. فارغ از اینکه، نقش و تاثیر فدراسیون فوتبال و تیم ملی در ناکامی پرسپولیس برابر الهلال چه مقدار بوده، نشانه هایی در این بین وجود دارد که نظر عده ای از هواداران پرسپولیس را توجیه می کند.

بسکمک عقیده دارند مهمترین عامل ناکامی شاگردان یحیی گل محمدی، قرار نگرفتن بدن آن ها در شرایط مسابقه است. در حالی که الهلال عربستان از دل رقابت های لیگ این کشور پا به مسابقه برابر پرسپولیس گذاشت، تیم ایرانی به دلیل برنامه ریزی بحث برانگیز فدراسیون فوتبال مبنی بر تعویق بازی های لیگ، فقط با چند مسابقه محبت آمیز پا به این میدان مهم گذاشت. البته که این مورد، دلیل اصلی رنجش پرسپولیسی ها نیست، چون آن ها توقع داشتند دستِ کم بازی سوپرجام بین پرسپولیس و فولاد در زمان مقرر برگزار شود تا تیمشان پیش از بازی با الهلال یک بازی رسمی را برگزار کرده باشد، ولی فدارسیون فوتبال با اشاره به این موضوع که سرمربی تیم ملی درخواست به تعویق افتادن سوپرجام را داده، این بازی را به زمان دیگری موکول کرد تا رسما یکی از بازی هایی که حکم محک زدن بدن بازیکنان پرسپولیس را داشت برگزار نشود.

مدت ها قبل از این اتفاق، اما فدراسیون فوتبال، یک نه تاثیرگذار به پرسپولیس گفته بود که ثمره اش در بازی با الهلال به خوبی هویدا شد. پرسپولیسی ها تلاش زیادی کردند برای لیگ قهرمانان آسیا یک مهاجم خارجی داشته باشند، ولی فدارسیون فوتبال با اشاره به اینکه این تیم شاکی مالی دارد، اجازه خرید بازیکن خارجی به پرسپولیس نداد. در مقایسه با ستاره های گران قیمت و خارجی الهلال، تعیین شد که یحیی گل محمدی برای دراختیار داشتن بازیکن با کیفیت خارجی حق داشته است. با این حال در مورد این موضوع عده ای هم طرف فدراسیون فوتبال را می گیرند و بیان می کنند که آن ها قانون را اجرا کرده اند.

به گزارش خبرنگاران، فارغ از این دو مورد، به نظر می رسد فدراسیون فوتبال و تیم ملی، ضربه اصلی که منجر به شکسته شدن کمر پرسپولیس در دیدار برابر الهلال شده را جایی دیگر زده اند! این موضوع مربوط به حضور مربی و آنالیزور باشگاه پرسپولیس در تیم ملی است. کریم باقری و مهرداد خانبان، در شرایطی که قرارداد رسمی و حرفه ای با پرسپولیس دارند، به اردوی تیم ملی رفتند و فقط سه روز قبل از بازی حساس با الهلال به اردوی پرسپولیس برگشتند. عدم شناخت دقیق پرسپولیسی ها از سبک و سیاق بازی الهلال و البته نقاط ضعف و قوت این تیم عربستانی، به خوبی تعیین کرد که پرسپولیسی ها آنالیز مناسبی از رقیب نداشته اند. دلیلش هم این است که آنالیزور اصلی باشگاه در اختیار تیم ملی بود و با اصرار فدراسیون فوتبال از مجموعه پرسپولیس گرفته شده تا به تیم ملی کمک کند.

البته که اینجا مسئولان پرسپولیس هم بی تقصیر نیستند؛ چطور یک تیم حرفه ای راضی شده تا آنالیزور و مربی اش به طور همزمان دو جا فعالیت کنند؟ اصولا این بخشی است که پرسپولیسی ها باید بیش از هر زمان دیگری دست رویش گذاشته و یکبار برای همیشه تکلیفش را تعیین کنند. درست است که خدمت به تیم ملی وظیفه ای مهم است که باید در اولویت قرار داشته باشد، ولی اگر آنالیزور و مربی پرسپولیس می خواهند در خدمت تیم ملی باشند، باید اصول حرفه ای را رعایت کرده و دست باشگاه را در جایگزین کردن آن ها باز بگذارنند.

پرواضح است که شاید اگر آنالیزور پرسپولیس هم وقتش را از ابتدا روی مسابقه با الهلال گذاشته بود باز هم پرسپولیس برابر رقیب عربستانی شکست می خورد، ولی تعیینا اگر آنالیز دقیقی صورت می گرفت می توانست ورق برشود یا شکست سبک تری رقم بخورد. نهایتا، اما اینجا موضوعی است که یحیی گل محمدی پیش تر به آن اشاره کرده و گفته است که پرسپولیس فقط به صورت یکطرفه به فدراسیون فوتبال سرویس می دهد و کمکی از این نهاد نمی گیرد. طعنه یحیی به عدم همکاری فدارسیون فوتبال در صدور مجوز برای خریدن بازیکن خارجی بود.

منبع: فرارو
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1854

به "فدراسیون فوتبال کمر پرسپولیس را شکست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فدراسیون فوتبال کمر پرسپولیس را شکست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید