محل کشف بانوی 7هزارساله تهران پارکینگ موتور شد!

به گزارش کولو، اگر سایت موزه شهری در خیابان مولوی تهران و در محل کشف اسکلت بانوی هفت هزارساله (محدوده میدان محدودیه خیابان مولوی) ایجاد می شد، یقینا روی بافت اجتماعی و فرهنگی و زندگی مردم آن منطقه تاثیر مثبت می گذاشت.

محل کشف بانوی 7هزارساله تهران پارکینگ موتور شد!

پس از گذشت حدود هشت سال از کشف اسکلت بانوی هفت هزارساله از خیابان مولوی تهران، باستان شناس جوانی که کنجکاوی و مدوامت او منجر به این کشف مهم شد، می گوید: محل کشف این بانوی هفت هزارساله، برخلاف وعده ها نه تنها به سایت موزه شهری تبدیل نشد، بلکه سطح آن پوشانده و پارکینگ موتورسیکلت ها شده است.

به گزارش ایسنا، اوایل دی ماه سال 1393 کاوش های باستان شناسی در حفاری های فاضلاب خیابان مولوی، محدوده میدان محمدیه کنونی به شناسایی اسکلتی به جای مانده از هزاره پنجم پیش از میلاد منجر شد. این کشف مهم با کنجکاوی های مهسا وهابی، که آن موقع دانشجوی کارشناسی ارشد رشته باستان شناسی بود، رخ داد و تاریخ تهران را با ادعای جدیدی روبرو کرد.

اسکلت بانوی هفت هزارساله تهران

وهابی، دکتری باستان شناسی ـ حالا پس از گذشت حدود هشت سال از آن کشف مهم، در هفته میراث فرهنگی و در نشستی که از سوی کمیته تخصصی حفظ آثار تاریخی و فرهنگی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران برگزار گردید، گزارشی از روند و جزئیات کشف اسکلت بانوی هفت هزارساله تهران که اکنون در موزه ملی نگهداری می گردد، ارائه کرد و یادآور شد که قرار بود محل کشف اسکلت بانوی هفت هزارساله، به نخستین سایت موزه شهری تبدیل گردد و اسکلت به همراه دیگر مواد فرهنگی یافته شده در همان محل به نمایش گذاشته گردد، اما پس از انتقال اسکلت، محل کشف به نوعی به سرویس بهداشتی بی خانمان ها و معتادانی که در آن محدوده زندگی می کردند تبدیل شد و حالا هم روی آن ترانشه ها را پوشانده اند و سطح آن به پارکینگ موتورسیکلت ها تبدیل شده است.

این درحالی است که در زمان کشف اسکلت بانوی هفت هزارساله، قرار بود این مکان با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان زیباسازی شهرداری به سایت موزه شهری تبدیل گردد و بر همین اساس هم اسکلت بانوی هفت هزارساله به همراه 36 شیء کشف شده از آن محل، موقتی به موزه ملی انتقال داده شدند تا این سایت موزه ایجاد گردد، اما تا امروز خلف وعده شده است. مهسا وهابی ـ باستان شناس ـ اکنون با یادآوری نارضایتی باستان شناسان از جابه جایی آن یافته ها و تکرار مطالبه آن سال ها می گوید: هنوز دیر نشده و باید برای ایجاد سایت موزه شهری اقدام کرد.

او معتقد است اگر سایت موزه شهری در خیابان مولوی تهران و در محل کشف اسکلت بانوی هفت هزارساله (محدوده میدان محدودیه خیابان مولوی) ایجاد می شد، یقینا روی بافت اجتماعی و فرهنگی و زندگی مردم آن منطقه تاثیر مثبت می گذاشت.

عکس مربوط به سال 94 است و شرایط محل کشف اسکلت بانوی 7 هزار ساله را پس از جابه جایی نشان می دهد

میراث فرهنگی پیگیر بود در این محل سایت موزه ای احداث گردد که مسؤولیت آن با سازمان زیباسازی شهرداری تهران بود

این باستان شناس می گوید: ما همان بلایی را که بر سر تپه های قیطریه آوردیم در خیابان مولوی تکرار کردیم. درحالی که می شد در تپه های قیطریه که یافته های آن قدمت تهران را به سه هزار سال رساند، بزرگترین سایت موزه شهری را ایجاد کرد، ولی نابود شد. درحالی که آن موقع اهمیت بیشتری برای میراث فرهنگی قائل بودند، ولی به خاطر نداشتن دیدگاه حفظ بستر، باعث شد گورهای تاریخی زیادی که در تپه های قیطریه کاوش و شناسایی شده بودند، مطالعه نشده از بین بروند. بعد از گذشت پنجاه شصت سال از آن موقع، با کشف اسکلت بانوی هفت هزارساله می شد اتفاق خوبی را برای تهران رقم زد، اما دوباره همان اشتباه تکرار شد. البته که هنوز دیر نشده است و مطالبه مردم می تواند تغییر کند و آن بخش از خیابان مولوی تهران که این کشف رخ داد، به سایت موزه تبدیل گردد و بانوی هفت هزارساله به آن جا بازگردانده گردد.

مریم جلالی دبیر کمیته تخصصی حفظ میراث تاریخی و فرهنگی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران نیز در ادامه این اظهارات تاکید نمود که تهران با توجه به یافته های مهم تاریخی که داشته ضروری است صاحب سایت موزه شهری گردد. او گفت: ما پیگیر این مطالبه هستیم و به این بهانه، پرونده کشف اسکلت بانوی هفت هزارساله تهران مرور و یادآوری شد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 1 خرداد 1402 بروزرسانی: 1 خرداد 1402 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2245

به "محل کشف بانوی 7هزارساله تهران پارکینگ موتور شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محل کشف بانوی 7هزارساله تهران پارکینگ موتور شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید