محمود گبرلو: باید مدیریت اقتصادی در سینمای ایران حاکم باشد

به گزارش کولو، تهران (پانا) - محمود گبرلو منتقد و کارشناس سینما معتقد است باید مدیریت اقتصادی در سینمای ایران حاکم باشد و یکی از برنامه های درازمدت این است که سینما را مخاطب محور درنظر بگیرند.

محمود گبرلو: باید مدیریت اقتصادی در سینمای ایران حاکم باشد

به گزارش روابط عمومی چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمایی، محمود گبرلو گفت: شناخت دقیق از سینمای ایران و نوع مخاطب نکته بسیار مهمی است که تا به امروز کمتر به آن توجه شده است و دلیل اصلی این است که جهت تولید فیلم های سینمایی جهتی مخاطب محور نیست درحالیکه اگر فیلم ها را بر اساس نیاز مخاطب تولید کنیم، پیروز تر هستیم.

وی با بیان اینکه تماشاگر، سینما را بیشتر سرگرمی می داند، ادامه داد: متاسفانه در سینمای امروز سوژه و ایده برای مخاطبان آنقدر جذاب نیست که بخواهند برای آن هزینه کنند.

این کارشناس رسانه با بیان اینکه از ضرورت های مدیریتی سینما ایجاد سالن های متعدد است، گفت: معتقدم سالن های کوچک در شهرهای کوچک مناسب است و مردم از آنها استقبال می کنند. یکی از دلایل اینکه مردم در این شهرها کمتر به سینما می فرایند ، هزینه زیاد آن است. قطعا اگر دسترسی آسان به سالن های سینما وجود داشته باشد و تغییری نیز در نگاه فیلمسازان ایجاد شود ، مخاطب بیشتری جذب سینما می شود.

وی ادامه داد: تا به امروز رابطه ای بین اقتصاد سینما، مخاطب سینما و هزینه های سینمایی ایجاد نکردیم و باید برای آن برنامه ریزی جدی صورت گیرد. نگاهی که درحال حاضر در سینمای ایران حاکم است نمی تواند نیاز مخاطبین سینمای ایران را برآورده کند . سوژه ها و ایده ها باید متفاوت باشد و فیلمسازان دغدغه ارتباط با مخاطب را داشته باشند.

گبرلو ادامه داد: متاسفانه طبق آمار ارائه شده سالهاست بین 3 تا 4 میلیون نفر از جمعیت ایران برای دیدن فیلم ها به سینما می فرایند یعنی هر مدیر و مسئولی که آمده، نتوانسته به تعداد تماشاگر سینمای ایران اضافه کند.

این منتقد سینما همچنین گفت: باید مدیریت اقتصادی در سینمای ایران حاکم باشد و یکی از برنامه های درازمدت این است که سینما را مخاطب محور درنظر بگیرند و باید توجه داشته باشیم که این امر دلیلی نیست که به سمت ابتذال حرکت کنیم.

گبرلو همچنین گفت: نکته مهم این است که باید نگاه جدیدی به شیوه های نظارت، مدیریت و تصمیم داشته باشیم زیرا نگاه های قدیمی پاسخگو نیست بنابراین نیاز به یک تحول عظیم دارد تا کسانیکه در عرصه حاکمیت هستند بپذیرند که سینما ابزاری قدرتمند است که باید به شکل صحیحی از آن استفاده کرد و نباید نسبت به آن گارد گرفت و مخالفت های جدی کرد ؛ مخالفت کردن آسان است اما اینکه بتوانیم از سینما بهره ببریم مهم است.

وی یادآور شد: متاسفانه افراد زیادی در جامعه هستند که تصور می کنند سینما نمی تواند بستر مناسبی برای انتقال مفاهیم باشد و به شکل های متعدد به مخالفت با سینما می پردارند که بیشتر آن مخالفت های جناحی و شخصی است.

گفتنی است، اختتامیه چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمایی به دبیری بهروز محمودی بختیاری فروردین ماه 1400 برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1522

به "محمود گبرلو: باید مدیریت اقتصادی در سینمای ایران حاکم باشد" امتیاز دهید

1 کاربر به "محمود گبرلو: باید مدیریت اقتصادی در سینمای ایران حاکم باشد" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمود گبرلو: باید مدیریت اقتصادی در سینمای ایران حاکم باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید