تور یونان: نخستین موزه زیر آب یونان بازگشایی شد

به گزارش کولو، در حالی که پیش از این، نخستین موزه زیر دریایی اروپا در آنتالیای ترکیه شروع به کار نموده بود، مسئولان یونان از بازگشایی اولین موزه زیر آب این کشور قرن پنجم پیش از میلاد مسیح است، خبر دادند.

تور یونان: نخستین موزه زیر آب یونان بازگشایی شد

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

در این موزه، مجموعه ای از کوزه ها و ظروف سفالین دوران باستان را در پارتنون کشتی های غرق شده برای بازدید گردشگران، در کنار سواحل جزیره الونیسوس به نمایش گذاشته می گردد.

این موزه که از سوم آگوست (13 مردادماه) بازگشایی شده است، تا دوم اکتبر (10مهرماه) در قالب تورهایی آماده پذیرش گردشگران است و کسانی هم که نمی توانند شنا نمایند، می توانند با تورهای واقعیت مجازی همراه شوند.

در همین رابطه یکی از مسئولان جزیره الونیسوس گفته است: ویرانه های این کشتی که در عمق 21 تا 28 متری سواحل قرار دارند، سه تا چهارهزار ظرف سفالین باستانی را در خود جای داده است.

حدس ها از دلایل غرق شدن این کشتی، حکایت از آب و هوای نامساعد در حوالی 425 پیش از میلاد غرق دارد. این کشتی محموله ای را از خالکیدیکه شبه جزیره ای در شمال یونان به جزیره اسکوپلوس حمل می کرد.

برای ده ها سال، این ثروت تاریخی در زیر دریا فقط برای باستان شناسان شناخته شده بود اما در سال 2005، یونان سیاستی را برای محافظت از گنجینه های زیرزمینی این کشور از دست غارتگران احتمالی تدوین کرد و چند جایگاه برای غواصان بازگشایی کرد.

اگرچه پوسته چوبی کشتی با گذر هزاره ها پوسیده و محل زندگی حیوانات دریایی شده اما محموله آن تا حد زیادی دست نخورده به جای مانده است، به عنوان یکی از مهمترین نمونه های کشف شده به شمار می رود که در سال 1985 به وسیله یک ماهیگیر کشف شد.

دیمیتریس کورکوملیس، باستان شناس مسئول آماده سازی جایگاه برای بازدیدنمایندگان، در سال 2019 گفت: این کشتی حتی برای من که سال ها تحت عنوان باستان شناسی زیر آب کار می کنم، چشمگیر بود و اولین باری است که با کشف یک کشتی غرق شده، واقعاً تحت تأثیر قرار گرفتم.

پیش از یافتن پارتنون کشتی های غرق شده، باستان شناسان فکر می کردند که رومی ها بزرگترین کشتی های آن دوره را طراحی می کردند. کشتی های رومی تا 70 تن وزن داشته و در صورت بارگیری کامل می توانست 1500 کوزه سفالی پر را حمل کند اما کشتی پریسترا علی رغم اینکه تقریبا 400 سال زودتر از کشتی های رومی ساخته شده بود، 126 تن وزن داشت و قادر به حمل بیش از دو برابر کشتی های رومی بود.

مسئولان بعلاوه قصد دارند بازدید از چهار ویرانه کشتی های باستانی در آن منطقه را برای غواصان امکان پذیر نمایند تا یک پارک غواصی را برای جذب بیشتر گردشگران به وجود بیاورند.

منبع: علی بابا
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2044

به "تور یونان: نخستین موزه زیر آب یونان بازگشایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان: نخستین موزه زیر آب یونان بازگشایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید