نکاتی برای پیشگیری از عفونت های ناشی از غذا

به گزارش کولو، به طور معمول منابع بسیاری از میکروب های بیماری زا وجود دارند که باعث بروز عفونت ها و بیماری های ناشی از غذا می شوند و از آن جمله می توان به باکتری ها، ویروس ها و انگل ها اشاره نمود.

نکاتی برای پیشگیری از عفونت های ناشی از غذا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، در عین حال بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا هنوز شواهدی مبنی بر اینکه مصرف مواد غذایی یا توزیع آن با ویروسِ مرتبط با بیماری کووید-19 در ارتباط باشد، وجود ندارد.

به طور کلی چهار میکروب شایع در بروز بیماری های ناشی از غذای آلوده شامل موارد زیر است:

- کلوستریدیوم پرفرنژنس: این باکتری در گوشت، خورش و آبگوشت وجود دارد.آلودگی ناشی از آن زمانی ایجاد می گردد که مواد غذایی به میزان زیادی فراوری شده و برای مدت زمان طولانی پیش از سرو کردن گرم نگه داشته می گردد.

- نوروویروس: این ویروس بر مواد غذایی خام، محصولات غذایی آماده و صدف خوراکی صید شده از آب آلوده تاثیر می گذارد و ممکن است توسط نگهدارنده غذای آلوده نیز گسترش پیدا کند.

- سالمونلا: مواد غذایی مرتبط با این باکتری شامل گوشت خام یا آلوده، گوشت طیور، شیر یا زرده تخم مرغ است. همچنین ممکن است این باکتری به وسیله چاقو، تخته برش مواد غذایی یا نگهدارنده غذای آلوده منتشر گردد.

- E. coli: این باکتری بیشتر به وسیله گوشت گوساله پخته نشده گسترش پیدا می نماید. از دیگر منابع این آلودگی می توان به شیر غیرپاستوریزه و سرکه سیب، جوانه یونجه و آب آلوده اشاره نمود.

پیشگیری از بیماری های ناشی از غذا از آشپزخانه آغاز می گردد. دکتر پریتیش تاش یکی از متخصصان بیماریهای عفونی از مایو کلینیک در این رابطه نکاتی را یادآوری نموده است.

به گفته این متخصص، مواردی در خصوص روشهای آماده سازی غذا در آشپزخانه وجود دارد که می تواند به پیشگیری از شیوع عفونت و بیماری های اسهالی یاری کند. بیشتر بیماریهای ناشی از غذا در آشپزخانه از آلودگی گوشت خام ناشی می شوند.

دکتر تاش اضافه کرد: در صورت آماده کردن گوشت خام لازم است دقت لازم را داشته باشید. اجازه ندهید آب میوه ها یا هر خوردنی دیگری در مجاورت با غذاهایی باشد که قرار است به صورت خام مصرف شوند.

همچنین به گفته این متخصص در زمان آماده کردن مواد غذایی شستن دست ها لازم است. این موضوع ساده اما بسیار حائز اهمیت است که پس از آماده کردن گوشت خام و پیش از آماده سازی مواد غذایی دیگر، دست ها شستشو داده شوند.

باکتری هایی که از دست زدن به یک تکه مرغ خام به دست انتقال پیدا کند می تواند نه تنها سایر غذاها بلکه هر وسیله دیگری که در آشپزخانه با آن در تماس هستید را نیز آلوده کند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، برای جلوگیری از نفوذ این باکتری به مواد غذایی لازم است هر آنچه که قابلیت شستشو دارد از جمله مواد خوراکی و دست ها شسته گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1209

به "نکاتی برای پیشگیری از عفونت های ناشی از غذا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای پیشگیری از عفونت های ناشی از غذا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید