هشدار سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش ها

به گزارش کولو، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشداری نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی و رگبار و رعدوبرق، گاهی وزش باد شدید و احتمال رخداد تگرگ طی دو روز آینده اطلاع داد.

هشدار سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش ها

به گزارش خبرنگاران، براساس هشدار سازمان هواشناسی تشدید فعالیت سامانه بارشی فردا (10 اردیبهشت ماه) در استان های قزوین، زنجان، همدان، شمال و غرب مرکزی، کردستان و شمال کرمانشاه پیش بینی می گردد.

تداوم این شرایط روز پنجشنبه (11 اردیبهشت ماه) برای استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، کرمان، غرب یزد، فارس، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان،مرکزی، شمال و شرق خوزستان دور از انتظار نخواهد بود بنابراین بالا آمدن آب رودخانه ها، احتمال آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه پیش بینی می َ گردد.

در چنین شرایطی عدم تردد و توقف در کنار رودخانه ها و آبراه ها، مدیریت سدها، اقدامات پیشگیرانه در جهت حفظ محصولات کشاورزی، آمادگی دستگاه های اجرایی ازجمله شهرداری ها و فرمانداری ها جهت اتخاذ تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از خسارات احتمالی سیلاب و آبگرفتگی معابر توصیه می گردد.

زمانی که سازمان هواشناسی هشدار نارنجی صادر می نماید پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی رنگ جهت آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.

همچنین سازمان هواشناسی با صدور هشداری زرد نسبت به فعالیت سامانه بارشی از امروز (9 اردیبهشت ماه) اطلاع داد.

براساس این هشدار امروز (9 اردیبهشت ماه) رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد رخداد تگرگ در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، قزوین، شمال مرکزی، مازندران، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، گلستان، کهگیلویه وبویراحمد، شمال فارس، لرستان، همدان، کردستان، شمال و شرق خوزستان و ارتفاعات سمنان پیش بینی می گردد.

این شرایط روز چهارشنبه (10 اردیبهشت ماه) برای استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، ارتفاعات سمنان، شمال و شرق خوزستان، زنجان، جنوب قزوین، مرکزی، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، نیمه شمالی فارس، بوشهر، اصفهان، تهران، البرز، قم و نیمه غربی یزد رخ می دهد.

روز پنجشنبه (11 اردیبهشت ماه) تداوم این شرایط جوی در استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، سمنان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، خوزستان، کرمان، یزد، فارس، بوشهر و شمال هرمزگان دور از انتظار نخواهد بود.

همچنین فعالیت این سامانه روز آدینه (12 اردیبهشت ماه) در استان های فارس، بوشهر، شمال هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، شمال سیستان وبلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و بعضی نقاط یزد و روز شنبه (13 اردیبهشت ماه) در استان های زنجان، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، همدان، کرمانشاه و کردستان، پیش بینی می گردد.

این شرایط جوی باعث بالا آمدن آب رودخانه ها، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و برخورد صاعقه می گردد بنابراین در این شرایط عدم توقف و اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، عدم صعود به ارتفاعات و محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها و اقدامات پیشگیرانه برای حفاظت از محصولات کشاورزی توصیه می گردد.

سازمان هواشناسی با صدور هشداری زرد از متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج طی پنجشنبه (11 اردیبهشت ماه) اطلاع داد.

براساس هشدار سازمان هواشناسی پنجشنبه (11 اردیبهشت ماه) در شمال و مرکز خلیج فارس متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج بین یک تا 1.5 متر پیش بینی می گردد و این شرایط تا اواخر وقت همان روز ادامه خواهد داشت.

در شرایط متلاطم شدن دریا توصیه می گردد از هر گونه تردد قایقهای سبک و تفریحی ممانعت و فعالیت های پشتیبانی صنایع فراساحل با احتیاط انجام گردد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، هشدار رنگ زرد به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1015

به "هشدار سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید