همزمان با افزایش تنش ها در افغانستان، پوتین متعهد به حمایت از تاجیکستان شد

به گزارش کولو، رئیس جمهور روسیه تاکید کرد، در بحبوحه افزایش تنش ها در افغانستان، مسکو برای تقویت پایگاه نظامی اش در تاجیکستان تلاش می کند و هر کار بتواند برای حمایت از این جمهوری اتحاد جماهیر شوروی سابق انجام خواهد داد.

همزمان با افزایش تنش ها در افغانستان، پوتین متعهد به حمایت از تاجیکستان شد

به نقل از خبرگزاری ریانووستی، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان در جریان نشستی با ولادیمیر پوتین، همتای روسی اش در مسکو گفت: از زمان اطلاعیه ماه گذشته آمریکا دال بر خروج تمامی نیروهایش از افغانستان تا 11 سپتامبر سال جاری میلادی، اوضاع در این کشور جنگ زده وخیم شده است.

پوتین گفت: می دانم که شما نگران این اوضاع در افغانستان هستید. شما کاملا حق دارید و این نگرانی درست است. ما هر کار بتوانیم برای حمایت از شما انجام خواهیم داد.

وی افزود: با توجه به رویدادها در افغانستان، امنیت در منطقه موضوع مهمی است. تاجیکستان طولانی ترین مرز را با افغانستان دارد. می دانم که شما نگران این اوضاع هستید و کاملا حق دارید.

با سر رسیدن ضرب الاجل ارائه شده از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای اول مه به منظور خارج شدن نیروهای آمریکایی از افغانستان، شبه نظامیان طالبان حملات گسترده ای را در سراسر این کشور به راه انداخته اند و نیروهای امنیتی افغان هم به این حملات پاسخ داده اند.

تاجیکستان علاوه بر میزبانی از بزرگ ترین پایگاه نظامی خارجی روسیه، روابط اقتصادی نزدیکی با مسکو دارد چرا که صدها هزار تاجیکی برای حمایت از خانواده هایشان در داخل کشور، در روسیه کار می کنند.

پوتین به موضوع کارگران مهاجر در روسیه اشاره کرد؛ موضوعی که در آوریل همزمان با بازداشت 60 تن در مسکو در جریان اعتراضات نادر علیه اخراج یکی از مدافعان مشهور حقوق کارگران مهاجر تاجیک از کشور، توجهات را به خود جلب کرده بود.

وی گفت: می دانم که این موضوع حساسی برای تاجیکستان است. ما هر کار بتوانیم انجام می دهیم تا مردم احساس راحتی و آسایش کنند، به ویژه به خاطر اینکه در حال حاضر کارگر کافی در برخی بخش های اقتصاد نداریم.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1728

به "همزمان با افزایش تنش ها در افغانستان، پوتین متعهد به حمایت از تاجیکستان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همزمان با افزایش تنش ها در افغانستان، پوتین متعهد به حمایت از تاجیکستان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید