هواپیماهای ایرانی عامل رد کردن واکسن فایزر نبودند

به گزارش کولو، در حالیکه رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اعلام کرده بود به دلیل نداشتن امکانات و شرایط لازم، هواپیماها و سیستم حمل و نقل ایران نمی تواند واکسن فایزر کرونا را وارد کند و به همین دلیل از دریافت آن انصراف داده ایم، رییس سازمان هواپیمایی کشوری این مسئله را رد کرد و گفت: هیچ مسئله ای در این زمینه نداریم و دو ایرلاین ایرانی آماده واردات هر نوع واکسنی از جمله فایزر هستند.

هواپیماهای ایرانی عامل رد کردن واکسن فایزر نبودند

به گزارش خبرنگاران، آغاز واکسیناسیون فایزر در انگلستان مسلما تاریخ جدیدی را برای جهان رقم زد چرا که مردم چشم به این واکسن به عنوان ناجی خود دوختند اما به نظر می رسد واردات و تزریق آن در ایران داستان پر پیچ و خمی دارد، چرا که چندی پیش مصطفی قانعی - رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا- در برنامه ای تلویزیونی گفت: ایران در اتحادیه جهانی واکسن کرونا (کوواکس) اعلام کرده که واکسن فایزر را نمی خواهد چرا که این واکسن به شرایط و الزاماتی مانند زنجیره سرد منفی 70 درجه نیاز دارد و این امکانات در هواپیماها و سیستم حمل و نقل ما وجود ندارد.

این اظهارات در حالی صورت گرفت که شهرام آدم نژاد - معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی- پیش از این اعلام کرده بود: سیستم حمل و نقل هوایی ایران آماده واردات واکسن کرونا است و شرایط اعلام شده از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را دارد.

همچنین تورج دهقان زنگنه - رییس سازمان هواپیمایی کشوری- روی همین مسئله تاکید کرد که هیچ مسئله ای برای واردات واکسن کرونا از انواع مختلف آن نداریم.

این مقام مسئول در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر دو شرکت هواپیمایی ایران ایر و ماهان شرایط لازم برای واردات انواع واکسن کرونا را دارند و سازمان هواپیمایی کشوری نیز طی بررسی ها و ارزیابی هایی که انجام داده به این نتیجه رسیده است که این دو ایرلاین هیچ مسئله ای برای واردات انواع واکسن از جمله فایزر ندارند.

وی اضافه کرد: بررسی های اجرا شده نشان می دهد که برای واردات واکسن کرونا هواپیماهای ایران ایر و ماهان آمادگی لازم را دارند و می توانند با استفاده از یخ خشک دمای مورد نیاز برای واردات هر نوع واکسنی از جمله فایزر را که نیاز به دمای منفی 70 درجه دارد، تامین کنند.

به گزارش خبرنگاران، با وجود اینکه به نظر می رسد صنعت حمل و نقل هوایی ایران آماده واردات واکسن کروناست، معین نیست چرا ایران در کوواکس از دریافت واکسن فایزر که اولین و یکی از موثرترین واکسن های تولید شده در جهان برای کرونا به شمار می رود، انصراف داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1377

به "هواپیماهای ایرانی عامل رد کردن واکسن فایزر نبودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواپیماهای ایرانی عامل رد کردن واکسن فایزر نبودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید