پلیس آگاهی تهران: بیشترین شگرد در سرقت منازل بالکن روی است

به گزارش کولو، سردار علیرضا لطفی، رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ در نشست خبری خود گفت: پلیس آگاهی تهران بزرگ از یک ماه پیش از عید برنامه ریزی وسیعی در ارتباط با تعطیلات نوروز انجام داده بود.

پلیس آگاهی تهران: بیشترین شگرد در سرقت منازل بالکن روی است

به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: پیش بینی ما این بود که ما در تعطیلات نوروز با تخلیه اماکن و منازل به دلیل سفر های نوروزی روبرو باشیم و از همین رو همکاران ما 16 روز به صورت شبانه روزی فعالیت کردند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ شرح داد: مهمترین کار ما کنترل مجرمان سابقه دار است و این از برنامه های ما در سال 1400 است. بخشی از جرایم سطح خاص توسط کلانتری ها پیگیری می شود و مابقی جرائم سازمان یافته توسط آگاهی دنبال می شود و بخش زیادی از افرادی که ما دستگیر می کنیم در طرح های مختلف از مجرمان سابقه دار هستند.

وی ادامه داد: در ایام نوروز نیز با همکاری کلانتری ها کنترل خوبی روی مجرمان سابقه دار داشتیم.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: در 16 روز تعطیلات از پتانسیل دیگر بخش های آگاهی که به دلیل تعطیلات با مراجعات کمتری از سوی مردم روبرو بودند بررسی صحنه جرم را در کمترین زمان انجام دادیم و مجرمان سابقه دار را نیز از این طریق شناسایی و دستگیر کردیم و پفراینده تعدادی از این افراد در دست بررسی است.

وی ادامه داد: یکی از مسائل ما محکومان فراری است و در ایام نوروز با همکاری دستگاه قضایی تعدادی از این افراد را دستگیر کردیم.

سردار لطفی با اشاره به گشت آشکار پلیس آگاهی گفت: گشت های نوروزی را در ایام نوروز دو برابر کردیم و برخورد با سرقت های خودرو و موتورسیکلت را دنبال کردیم.

وی با اشاره به رصد فضای مجازی گفت: بخشی از کسب و کار ها به فضای مجازی منتقل شده و مردم اطلاعات کافی از این فضا ممکن است نداشته باشند و به همین دلیل با مسائلی روبرو می شوند و لذا ما با همکاری پلیس فتا این بخش را رصد می کنیم.

وی با اشاره به پفراینده های جنایی گفت: 30 درصد از کشفیات که در این نوروز داشتیم مربوط به پفراینده های سال های گذشته است. همچنین موضوع فقدان به صورت کاملا انحصاری در اداره فقدان بررسی می شود و به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند و اقدامات خوبی صورت گرفته است.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه در این ایام به صورت روزانه جرایم در تهران مورد بررسی قرار می گرفت، گفت: در 16 روز ابتدای سال 8 درصد وقوع کل جرم نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده بود و با دستگیری های بسیار خوب و گشت هایی که داشتیم توانستیم به این آمار برسیم. همچنین 12.5 درصد افزایش کشفیات در این مدت نسبت به سال گذشته داشتیم.

وی درباره جرایم جنایی گفت: در جرایم جنایی 40 درصد کاهش وقوع را نسبت به سال گذشته داشتیم. در اسفندماه سال گذشته 6 پفراینده مهم باندی را شناسایی و دستگیر کردیم که آن ها برنامه ریزی برای اقدامات مجرمانه در بخش جرایم جنایی داشتند.

وی ادامه داد: همچنین 30 درصد پفراینده های راکد سال های گذشته در این مدت کشف شد و هیچ سرقت مسلحانه و آدم ربایی نداشتیم قتل عمد نیز دو فقره بوده است.

وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از مجرمانی که دستگیر می شوند بومی استان تهران نیستند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به جرایم حوزه جعل و کلاهبرداری گفت: نوع پفراینده های ما در تعطیلات نوروز به سمت جرایم جعل و کلاهبرداری بود و 39 نفر در این ایام در رابطه با این جرایم دستگیر کرده ایم.

وی ادامه داد: در کل کشور سهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در سرقت دو درصد کاهش نسبت به سال قبل داشته ایم همچنین در کشفیات نیز با رشد روبرو بوده ایم. همچنین فرایند جرایم خرد نیز کاهش داشته و فقط کیف قاپی یک رشد ناچیزی داشته است و برخورد با کیف قاپی از اولویت های ما در سال 1400 است و برنامه ریزی گسترده ای برای آن داریم.

سردار لطفی خاطر نشان کرد: بخشی از پیشگیری از جرایم با اقدامات شهرداری ها محقق می شود. به طور مثال یکی از جرایم اگرچه عدد پایینی دارد سرقت از منازل است که احساس امنیت را در بین مردم کاهش می دهد ما برنامه ریزی مفصلی برای برخورد با این موضوع داریم، اما شهرداری می تواند در پیشگیری از وقوع سرقت از منازل موثر است.

وی ادامه داد: براساس مصوبه دستگاه ها باید همکاری لازم درخصوص پیشگیری از وقوع جرم را با پلیس داشته باشند.

سردار لطفی خاطر نشان کرد: پلیس آگاهی اعلام آمادگی کرده است که در ساختمان های در حال ساخت قبل از صدور خاتمه کار نظر کارشناسی در باره مباحث امنیتی منزل را بدهد. بالاترین شگرد سرقت منازل بالکن روی است. اگر شهرداری در این خصوص با ما همکاری کند ما می توانیم منطقه به منطقه این اقدامات را انجام دهیم. ما حاضر هستیم به تعدادی از آپارتمان ها برچسب ایمنی آپارتمان را بدهیم و به صورت پایلوت موضوع ایمنی را بررسی کنیم. در هنگام ساخت باید اقدامات ایمنی در نظر گرفته شود. بخشی از سرقت ها در کارگاه های ساختمانی است و شهرداری در این زمینه می تواند در کاهش وقوع سرقت موثر باشد.

وی ادامه داد: همچنین درخصوص ایمنی خودرو ها ما آمادگی لازم برای همکاری با خودروسازان برای ایمنی و کاهش سرقت را داریم. بخشی از مسائل ما با وزارت صنعت کسب و کار های فضای مجازی است و این پیش نیاز ها هنوز از نظر ما آماده نشده است و یکی از این پیش نیاز ها دسترسی پلیس به بانک های اطلاعاتی است تا بتواند از وقوع جرم جلوگیری کند.

وی ادامه داد: اگر دستگاه ها همکاری لازم را با ما نداشته باشند ما قطعا به رسانه ها اعلام خواهیم کرد و اعلام جرم نسبت به این دستگاه ها خواهیم کرد.

وی با اشاره صندوق های امانات گفت: باید اقداماتی صورت بگیرد که مردم به استفاده از صندوق های امانات ترغیب شوند.

او ادامه داد: در سال 1400 در بحث مقابله با موبایل قاپی اقدامات ویژه ای در دستور کار قرارداده ایم.

وی ادامه داد: بیش از 60 درصد جرایم متعدد که در تهران به وقوع می افتد مرتبط با موتور سیکلت است. از همین رو ساماندهی موتورسیکلت ها بسیار ضروری است. بحث پلیس این نیست که با کسی که از طریق موتورسیکلت به صورت قانونی ارتزاق می کند برخورد کند. اما بخشی از موتورسیکلت ها از نظر پلاک، گواهی نامه و اسناد مالکیت دچار مشکل هستند. یکی از مطالبات ما از وزارت صنعت ساماندهی اسناد مالکیت این موتورسیکلت ها است و اگر همه دستگاه ها همکاری داشته باشند و مردم مطالبه داشته باشند تا ساماندهی موتورسیکلت ها انجام شود آمار جرایم ما به ویژه در حوزه موبایل قاپی کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد: استفاده از ابزار هوشمند در پلیس آگاهی از اولویت های اصلی ما در سال 1400 است. تقویت مراکز تشخیص هویت نیز از دیگر اولویت های ما در سال 1400 است. همچنین با همکاری کلانتری ها به دنبال کاهش فاصله وقوع جرم و کشف هستیم. در تعطیلات نوروز مراجعات مردم به پلیس آگاهی ادامه داشت. در حوزه پلیس آگاهی براساس اعلام 197 شکایات مردم از پلیس آگاهی کاهش پیدا کرده است.

وی درباره پفراینده مرگ آزاده نامداری گفت: براساس نظر کارشناسی پلیس هیچ اثری از ورود به اجبار به منزل، آثار ضرب و شتم بدنی و هیچ آثار دیگری مبنی بر اجبار نبود. درباره علت مرگ نیز باید منتظر نتیجه سم شناسی باشیم و هنوز اعلام نشده است.

وی ادامه داد: در گذشته نیز هیچ پفراینده ای درخصوص خودکشی ناموفق درباره خانم نامداری در پلیس آگاهی نداشتیم. هیچ تهدید و مزاحمتی درخصوص ایشان به ما اعلام نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1583

به "پلیس آگاهی تهران: بیشترین شگرد در سرقت منازل بالکن روی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلیس آگاهی تهران: بیشترین شگرد در سرقت منازل بالکن روی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید