پیش بینی افزایش 10درصدی سالمندان دچار آلزایمر در ایران

به گزارش کولو، به گزارش خبرنگاران، دکتر نیلوفر خدابنده لو در آستانه برگزاری سومین کنگره طب سالمندی، گفت: این کنگره به صورت سالیانه برگزار می گردد که سال جاری سمپوزیوم سالانه آلزایمر را در کنار آن خواهیم داشت.

پیش بینی افزایش 10درصدی سالمندان دچار آلزایمر در ایران

مدیرگروه طب سالمندان دانشگاه علوم پزشکی ایران، با بیان اینکه سومین کنگره طب سالمندی 11 تا 13 مهر 97 در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران برگزار می گردد، اضافه نمود: گروه طب سالمندی دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری گروه طب سالمندان دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات سالمندی و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در برگزاری این کنگره مشارکت دارند.

وی ادامه داد: به روز رسانی دانش و اطلاعات همکاران، ارائه آخرین دستاوردهای علمی، تبادل تجربه و اطلاعات و معرفی پتانسیل های موجود از جمله اهداف برگزاری این کنگره است.

خدابنده لو، گروه های هدف این کنگره را همکاران طب داخلی، طب سالمندان، نورولوژی، سالمندشناسی، طب فیزیکی و توانبخشی برشمرد و مطرح کرد: محورهای این کنگره، سندروم های شایع سالمندی و مدیریت آنها، مدیریت چند دارویی در سالمندان، بیماری های شایع و مزمن در سالمندی، تازه ها در حیطه طب سالمندی، آلزایمر و روش های غربالگری، تشخیصی و درمانی آن، دمانس و مدیریت آن در سالمندی، تغییرات طبیعی در سالمندی، مدل های مراقبتی در سالمندان، جنبه های روانی و اجتماعی زندگی سالمندان، اصول تغذیه ای سالمندان و توانبخشی در سالمندان برای زندگی بهتر است.

وی گفت: براساس اعلام سازمان دنیای بهداشت (WHO) ده درصد جمعیت 65 سال به بالا سالخورده تلقی می شوند که در کشور ما افراد بالای 60 سال سالمند یا سالخورده می دانیم.

دبیر علمی کنگره طب سالمندان با بیان اینکه براساس آمارهای دنیای، تعداد سالمندان در دنیا رو به افزایش است، اضافه نمود: در ایران در سال 75، 7 درصد جمعیت سالمند بودند که پیش بینی می گردد تا سال 1429 این میزان به 23 درصد برسد.

خدابنده لو در مورد اینکه آمار سالمندان دچار دمانس یا آلزایمر چه تعداد است، ادامه داد: آمار دقیقی در این زمینه نداریم، ولی طبق منابع موجود حدود 3 تا 4 درصد سالمندان دچار آلزایمر هستند، البته گاهی آلزایمر اشتباه تشخیص داده می گردد و اختلال خفیفی نیز دمانس یا آلزایمر در نظر گرفته می گردد، همچنین پیش بینی می گردد طی سال های آینده 10 درصد آمار سالمندان مبتلا به آلزایمر بیشتر گردد.

مدیر گروه طب سالمندان دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه متأسفانه در سن سالمندی پاسخ به درمان ضعیف می گردد و اصولا سالمندان چندین مشکل و بیماری را با یکدیگر دارند، گفت: تجمیع بیماری ها در سالمندی و سایر مسائل از جمله موضوعاتی است که اهمیت توجه به این قشر و کوشش جهت برطرف مسائل آنها را نشان می دهد، بنابراین ضروری است مسئولین جدی تر موضوع سالمندی را در دستورکار قرار داده و اقدامات لازم را برای حمایت از آنها انجام دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 52

به "پیش بینی افزایش 10درصدی سالمندان دچار آلزایمر در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی افزایش 10درصدی سالمندان دچار آلزایمر در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید