کاریزما چیست و شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش کولو، کاریزما در واقع توانایی نفوذ و تاثیرگذاری بر سایرین است و شخصیت کاریزماتیک از آن حیث که بسیار برای همگان جذاب و تاثیرگذار است، معمولا رهبر خوبی از آب در می آید. در این مقاله 6 فاکتور کلیدی شخصیت کاریزماتیک را بیان نموده ایم.

کاریزما چیست و شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارد؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - کاریزما توانایی جذب و نفوذ شما در اطرافیان است. البته شخصیت کاریزماتیک انواع مختلفی دارد. بعضی با متانت شبیه جکی کندی هستند و بعضی با شور و اشتیاق شبیه اوپرا وینفری. اغلب گفته می گردد که کاریزما یک کیفیت وصف ناشدنی و مرموز است؛ یا آنرا دارید یا ندارید. اما در حقیقت می توان آن را به عوامل کلیدی تقسیم کرد تا ببینیم چه چیزی یک شخصیت کاریزماتیک می سازد؟ برای مثال اعتماد به نفس، سرزندگی، خوش بینی، آماده برای لبخند زدن، زبان بدن شیوا و یک صدای محبت آمیز و پرشور از جمله این عوامل است.

کاریزما چیست؟

اگرچه برسر تعریف کاریزما اختلافاتی وجود دارد، اما به طور کلی همه می توانند یک شخص کاریزماتیک را تشخیص دهند و بر سر آن توافق داشته باشند. وقتی از مردم می پرسیم که شخصیت های کاریزماتیک را نام ببرند، جان اف کندی، مارتین لوتر کینگ پسر، گاندی، بیل کلینتون و باراک اوباما معمولا در این لیست حضور دارند؛ و اگر بپرسید کدام خبرنگاران های تلوزیون یا سینما کاریزماتیک هستند حتما نام اپرا وینفری، کلارک گابل، هامفری بوگارت و مریلین مونرو را خواهید شنید.

وقتی نگاه می کنیم می بینیم در ظاهر افرادی با شخصیت کاریزماتیک، مثل اپر وینفری، گاندی، بیل کلینتون، اشتراکات رفتاری زیادی دارند (علاوه بر اینکه همه در موقعیت رهبری و تاثیرگذاری هستند)، اما همه آن ها را به گونه ای می شناسند که چیز ویژه ای دارند که همان کاریزماست.

من (نویسنده مقاله، رونال ای ریگو)، بیش از 30 سال است که این موضوع را مطالعه نموده ام و اعتقاد دارم که درک خوبی از ویژگی های شخصیت کاریزماتیک دارم. شخصیت کاریزماتیک، مساوی با رهبری کاریزماتیک نیست. هرچند بسیاری از رهبران، اگر نگوییم همه، بیشتر فاکتور های سازنده شخصیت کاریزماتیک را دارند.

کاریزما مجموعه ای از مهارت های اجتماعی و احساسی پیچیده و پیشرفته است. این ویژگی ها شخصیت های کاریزماتیک را قادر می سازند که در سطوح عمیقی بر احساسات عاطفی افراد اثر بگذارند، به طور موثر با آن ها ارتباط برقرار نمایند و تعاملی بسیار قوی با آن ها ایجاد نمایند.

ویژگی های شخصیت کاریزماتیک چیست؟

برون گرایی: شخص کاریزماتیک احساسات خود را خالصانه و خود به خودی ابراز می نماید. این کار به او این قدرت را می دهد که بر خلق و خو و احساسات دیگران تاثیر بگذارد. همه ما کسانی را می شناسیم که وقتی وارد جایی می شوند انگار فضا جان تازه می گیرد. آن ها نوعی احساسات و انرژی مثبت از خود بروز می دهد. اما این تاثیرگذاری فقط در احساسات مثبت خلاصه نمی گردد. کافیست که یک شخصیت کاریزماتیک عصبانی یا ناراحت باشد... همه چیز از هم می پاشد.

بیشتر بدانید:با انجام تست درونگرایی و برونگرایی خودتان را بیشتر بشناسید.حساسیت عاطفی:این توانایی خواندن احساسات دیگران است که به شخصیت کاریزماتیک اجازه می دهد تا با نشان دادن واکنش احساسی نسبت به احساسات دیگران، با آن ها ارتباط عاطفی قوی برقرار کند. درست همین دیروز بود که شنیدم یک نفر، برای بار صدم، می گفت: بیل کلینتون توانایی خاصی در برقراری ارتباط احساسی با دیگران دارد. او کاری می نماید که انگار فقط او در اتاق است.

کنترل عاطفی: شخصیت کاریزماتیک قادر است بیان احساسات خود را کاملا کنترل و تنظیم کند. احساسات آن ها هرگز از دستشان در نمی رود، مگر اینکه خودشان بخواهند. آن ها از بازیگرانی هستند که می توانند هروقت بخواند احساساتشان را کنترل نمایند و هروقت بخواهند جذاب باشند.

بیشتر بدانید: چگونه کنترل احساسات خود را به دست بگیریم؟

بیانگری اجتماعی:این مورد به معنای مهارت ارتباط کلامی و توانایی مداخله دادن سایرین در تعاملات اجتماعی است. شخصیت کاریزماتیک قادرند یک مکالمه یا سخنرانی سرگرم نماینده برپا نمایند. قطعا این بیانگری احساسی است که بر ما اثرگذار است، اما علاوه بر آن قدرت بیان بالای این افراد بسیار با نفوذ است. تقریبا می توان گفت که همه رهبران کاریزماتیک، سخنگویان ماهری هستند.

حساسیت اجتماعی: این مهارتی در فهمیدن و تفسیر شرایط اجتماعی، توانایی گوش دادن به دیگران و سازگاری با آنهاست. این ویژگی به شخصیت کاریزماتیک یاری می نماید نسبت به محیط اطراف حساس باشد و بسیار بامتانت و آرام رفتار کند.

کنترل اجتماعی: این یک مهارت اجتماعی پیچیده و کلیدی است که برای رهبران کاریزماتیک بسیار حائز اهمیت است. کنترل اجتماعی را می توان اینطور دید که رهبر یا به طور کلی شخصیت کاریزماتیک رفتاری با وقار و ظریف از خود نشان می دهد؛ بنابراین آن ها می توانند در میان هر قشری ارتباط احساسی و اجتماعی قوی برقرار نمایند؛ و اینگونه می گردد که تمایز آنان با سایرین کاملا قابل تشخیص می گردد.

درحالیکه این 6 فاکتور، از ویژگی های کلیدی شخصیت کاریزماتیک هستند، و هر چه بیشتر داشتن آن ها باعث جذابیت بیشتر می گردد، مهم است که افراد در مهارت های مختلف تعادل برقرار نمایند. به عنوان مثال، بیان بیش از حد احساسات، بدون توانایی کنترل احساسات، ممکن است از کاریزمای فرد بکاهد. در صورتی که علاقه مندید مطالب بیشتری در رابطه با شخصیت کاریزماتیک بخوانید به لینک روبرو مراجعه کنید: ?Charisma: What Is It? Do You Have It

شما چه شخصیت های کاریزماتیکی می شناسید؟ نظرات خود را به وسیله بخش ارسال نظر با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1491

به "کاریزما چیست و شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاریزما چیست و شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید